Napszúrás vagy ételmérgezés?
A két betegség tünetei hasonlóak, de kezelésük különbözik.
Nyáron gyakoribb az ételmérgezés, mint más időszakokban, de van, hogy a napszúrás keseríti meg a nyaralásra szánt időt..
A két betegség nagyon egyforma jelekkel hívja fel magára a figyelmet, holott jócskán van különbség erősségük, lefolyásuk, na meg persze esetleges szövődményeik között. Így állapítsd meg, hogy pontosan mi is bajod!
A napszúrás
A napszúrást a túlzott napsugárzás és meleg okozza, tulajdonképpen egy nagyon enyhe hőgutáról van szó, ami kánikulában, fedetlen fővel akár fél óra alatt is leverheted a lábadról. Előfordul, hogy már ekkor gyengének érzed magad, de az is lehet, hogy csak estére jelentkeznek a kínzó, kellemetlen tünetek.
Főbb tünetei
- Kábultság.
- Szomjúságérzet.
- Szédülés, fejfájás.
- Hányinger, hányás.
- Általános gyengeség.
A fáradtság, kimerültség érzését gyakran ráfogja az ember arra, hogy kiszívta a víz, ugyanakkor ez is lehet a napszúrás egyik jele, sőt, egyúttal fényérzékenység és szemfájdalom is felléphet.
Ha ehhez a fentiek közül valamelyik másik tünet is társul, akkor nagy valószínűséggel napszúrást kaptál. Habár a problémát könnyen ki lehet kezelni, mégis nagyon oda kell figyelni rá, ugyanis komoly esetben akár tudatzavart, sőt, eszméletvesztést is okozhat.
Kezelése
Napszúrás esetén az első és legfontosabb, hogy menj hűvös, árnyékos helyre, és pihenj le, ha pedig a szobádba mész vissza, akkor sötétítsd el a helyiséget is.
Kortyolgass hideg vizet, ez azért fontos, mert a napszúrás izzadással és folyadékvesztéssel jár - pláne akkor, ha kísérő tünetként hányás is fellép -, ezért hidratálni kell a szervezetet. A langyos és hideg vizes borogatás kifejezett jót tesz, tegyél ilyet a homlokodra, tarkódra, bokádra. Láz esetén nyugodtan vegyél be gyógyszert. Napszúrás után lehetőleg kerüld néhány napig a tűző napot, pihenj sokat, és vízen kívül ne fogyassz más innivalót. Ha két nap után sem múlnak a tünetek, fordulj orvoshoz!
Az ételmérgezés
Az ételmérgezést jellemzően valamilyen baktériummal szennyezett étel fogyasztása okozza. A kézmosás hiánya és a nem kellően higiénikus eszközök használata úgyszintén ludas lehet az erős gyomorrontás kialakulásában, de a rovarok vagy akár a szennyezett csapvíz is felelhet a fertőzésért.
Főbb tünetei
- Hányás.
- Hőemelkedés, láz.
- Fejfájás, gyengeség, szédülés.
- Vizes, előrehaladottabb állapotban véres hasmenés.
A legegyszerűbb módja, hogy kiderítsd, valamilyen étel okozza-e a kellemetlen tüneteket, ha végiggondolod mit, mennyit és mikor ettél. Az ételmérgezés lappangási ideje 8-49 órára tehető, tehát ne csak az aznapi étrendedet vedd számba, hanem mindent, amit az elmúlt napokban fogyasztottál. Gyomorrontás esetén különösen gyanúsak lehetnek a halas, a tenger gyümölcseivel készített vagy a tojásos ételek. Ezek ugyanis nemcsak könnyen romlanak, de a baktériumok is gyorsan elszaporodnak bennük.
Kezelése
Hasmenés és hányás esetén nagyon sok vizet veszítesz, így könnyedén kiszáradhatsz, tehát elsősorban hidratálni kell a szervezetet.
Ne fogyassz egyszerre sok folyadékot, mert az megterhelheti a gyomrodat, és további hányáshoz vezethet. Lehetőleg vegyél be hasfogót és hányingercsillapítót, és pihenj sokat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ételmérgezés esetén fontos a lázcsillapítás - de csak akkor, ha nagyon magas testhőmérséklet. Az enyhébb láz ugyanis még jót is tehet, hiszen segít a szervezetnek a baktériumok elpusztításában.Ha két nap után sem javul az állapotod, akkor mindenképpen keresd fel orvosodat.
Szerinted melyik jelenti a nagyobb veszélyt?
OLVASD EL EZT IS!
- tünet
- pszichoszomatikus
2 rejtett lelki ok a hátfájás mögött
- cukorbetegség
- hasfájás
2 súlyos betegség a hasfájás mögött, amire véletlenül se gondolsz
- baktérium
- kullancs