A történelem 4 legnagyobb orvosi botránya - Több százezer nőbe raktak hibás mellimplantátumot

A következő orvosi vagy gyógyszeripari meggondolatlanságok mind-mind emberi életekbe kerültek.

Nagy orvosi botrányok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az egészségügyről van szó, borzasztóan kicsi a hibalehetőség. Az orvosi és gyógyszeripari botrányok hátterében valódi emberi mulasztásoktól kezdve a média által felfújt ügyeken keresztül sok minden állhat. A következmények pedig gyakran emberi életekbe kerülnek.

Bár az új jogszabályok és az orvostechnológia fejlődése segített a hibák minimalizálásában, a szoros piaci verseny és a gyógyszeripar profitorientáltsága miatt az elmúlt évek sem teltek eseménytelenül. Most megmutatjuk a 20. és a 21. század négy legnagyobb port kavart orvosi skandalumát. 

A történelem 4 legnagyobb orvosi botránya 

Illegális vesetranszplantáció Gurgaonban

Egész Indiát megdöbbentette, amikor 2008-ban egy illegális vesetranszplantációs botrány került napvilágra Gurgaon városában. A szegény sorban lévő indiaiakat fegyverrel kényszerítették szervadományozásra. A szervdonorokat egy munkalehetőség reményében csábították a helyszínre, ahol félmillió forintnyi összeget ajánlottak fel a veséjükért. Aki nem ment bele az alkuba, azt bekábítószerezték, szerveit pedig erőszakkal eltávolították - amit ezt követően a fent említett ár tízszereséért adtak el. 

GettyImages-1443731956
Fotó: SewcreamStudio / Getty Images Hungary

Tíz év alatt több mint hatszáz veseátültetést hajtottak végre egy lakásban, amit csúcstechnológiás műtőberendezéssel szereltek fel. A 2008-as razzia során a rendőrök több letartóztatást is végrehajtottak, és megmentettek öt helyszínen lévő donort, akiket egy közeli kórházba szállítottak. Ezt követően kiderült, hogy két kórház is részt vett az illegális szervkereskedelemben

Hibás szilikonimplantátum Franciaországban

Az 1991-ben alapított francia Poly Implant Prothèse nevű cég közel két évtizeden át értékesített mellimplantátumokat. Évente százezer implantátumot gyártottak, és az évek során több százezer nő mellébe helyezték termékeiket. 2009-ben a francia sebészek szokatlanul sok berepedt implantátumról kezdtek beszámolni. 

Nem sokkal később kiderült, hogy a cég 2001-ben orvosi szilikon helyett engedély nélküli ipari szilikont kezdett használni az implantátumok gyártásához. Ez bár 90 százalékkal csökkentette az implantátumok gyártási költségeit, azonban nagyban megnőtt a szakadás, irritáció és gyulladás esélye is. Bár még nincs bizonyított kapcsolat, a botrány óta húsz francia nőnél fedeztek fel rákot, akiknél állítólag a fent említett hibás implantátumot használták.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A botrány kitörése után a hatóságok azt javasolták, hogy a PIP-implantátummal rendelkező nők távolíttassák el azokat. A cég 2009-ben csődbe ment, majd két évvel később felszámolásra került.

Mérgező köhögés elleni szirup Panamában

2007-ben Panamában hatalmas járvány tombolt, a gyógyszergyárakban megnőtt a köhögés elleni készítmények gyártása. A köhögés elleni szirup készítéséhez a gyógyszergyártók olyan - glicerinnek hitt - dietilén-glikolt használtak, ami a fagyállóban és a fékfolyadékban is megtalálható. Ez a hiba több mint 365 halálesethez vezetett. A nyomozás során kiderült, hogy a gyógyszerben használt, Kínából importált dietilén-glikolt eredetileg „TD glicerinnek” nevezték el, ami Kínában azt jelenti, hogy glicerinhelyettesítő. Kína tagadta a felelősségét az ügyben. A The New York Times azonban később kiderítette, hogy a kínai gyártónak nem is volt engedélye gyógyszerészeti összetevők előállítására.

GettyImages-129375240
Fotó: UniversalImagesGroup / Getty Images Hungary

Sajnos nem ez volt az első és utolsó ilyen eset. 2009-ben 84 csecsemő halt meg Nigériában, miután - feltételezhetően szintén dietilén-glikollal szennyezett - köhögés elleni szirupot fogyasztottak. 

HIV-fertőzött vér - botrány Japánban

Az első AIDS-szerű betegséget 1981-ben azonosították Los Angelesben. Ennek ellenére Japánból egészen 1985-ig nem érkeztek hivatalos HIV-jelentések. 1983-ban híre ment egy japán hőkezelt vérkészítménynek, ami elpusztíthatja a HIV-vírust. Amikor Japánban engedélyezték ezt a terméket, az ország fő vérkészítmény-szolgáltatója, a Japanese Green Cross Corporation határozottan tiltakozott, és kijelentette, hogy a termék tisztességtelen versenyt biztosítana. A japán egészségügyi minisztérium elrendelte a kezeletlen vérkészítmények kiszűrését, hőkezelési vizsgálatokat végzett, és véradásra buzdította a lakosságot. A Green Cross Corporation biztonsági garanciát vállalt a hemofíliában szenvedő betegeknek. 

Ebben az időszakban több mint kétezer japán hemofíliás beteg kapott HIV-fertőzést szennyezett vérkészítményeken keresztül. A japán egészségügyi és jóléti minisztérium vezetőit, egy hemofíliás orvost és a vállalat vezetőit akaratlan emberöléssel vádolták meg.

További orvosi botrányokért olvass tovább!

Nemrégiben kiderült, hogy egy sokat idézett, számos szakember által hivatkozási pontnak tekintett Alzheimer-tanulmány szerzői részben manipulált képekkel és adatokkal dolgozhattak, ez pedig akár meg is kérdőjelezheti az utóbbi évek kutatási eredményeit. 

Óriási botrány az Alzheimer-kutatásban: manipulált eredmények vezethették tévútra a tudósokat

Egy 2006-os tanulmány jelentősen befolyásolhatta az Alzheimer-kutatás irányát. Mit jelent ez a továbbiakra nézve?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük