60 éves kor felett ez az ital tényleg javítja az alvást: sok magyart érint ez a felfedezés
Kiderült, hogy ez a tea valóban elősegíti a pihentető alvást.
Az alvásproblémák egyre több idős embert érintenek Magyarországon is, ahol a friss statisztikák szerint nagyjából minden harmadik ember, azaz a lakosság 29 százaléka súlyos alvászavarral küzd. Az elégtelen alvás számos egészségügyi problémához vezethet, mint a memória romlása, a kognitív funkciók csökkenése, és hosszú távon még a demencia kockázatát is növelheti. Egy új felfedezés reményt nyújthat azoknak, akik természetes megoldást keresnek az alvászavar ellen: ez nem más, mint a matcha tea.
A matcha tea hatása az agyra
Egy japán kutatás szerint a matcha tea - amely a zöld tea egyik változata, porított formában - pozitív hatással bír az alvásra. Az antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag italban lévő két hatóanyag, a teanin és a katekinek fontos szerepet játszanak az egészségmegőrzésben.
A teanin, amely egy aminosav, hozzájárul a relaxációhoz, csökkenti a szorongást, és elősegíti a pihentetőbb alvást. A katekinek pedig antioxidáns hatásuk révén csökkentik a gyulladásokat, és gátolják a sejtkárosodást.
A japán kutatók egyéves vizsgálatuk során 99 idősebb, 60 és 85 év közötti felnőttet figyeltek meg, hogy megvizsgálják a matcha tea hatásait a kognitív funkciókra. Az alanyokat két csoportra osztották: az egyik napi két gramm matcha teát kapott kapszula formájában, míg a másik placebokapszulát. Bár a kutatók azt várták, hogy a matcha tea javítja a résztvevők általános memóriáját és egyéb kognitív képességeit, a vizsgálat során kiderült, hogy a tea leginkább az alvásra és a szociális kognícióra (amikor az ember képes helyesen észlelni mások személyiségét, érzéseit, gondolatait vagy szándékait) gyakorolt kedvező hatást.
Az eredmények alapján az alvást a benne lévő teanin nyugtató hatása miatt segíti elő - egyéb természetes nyugtató gyógynövényről itt olvashatsz. A pihenés kulcsfontosságú az idősebb korosztály számára, mivel a rossz alvás hosszú távon nemcsak a mentális egészségre, de a fizikai állapotra is negatívan hathat. Ezenkívül a kutatás arra is rámutatott, hogy a matcha tea fogyasztása javíthatja az emberek társas készségeit, például a mimikák felismerését és a beszéd megértését - ezek pedig különösen fontosak, hiszen a társas elszigeteltség a demencia egyik korai tünete lehet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatás alapján a matcha tea teanintartalma valószínűleg kulcsszerepet játszik abban, hogy az ital fogyasztói nyugodtabban és mélyebben tudnak aludni, a katekinek pedig gyulladáscsökkentő és sejtvédő hatással bírnak. Bár a kutatók nem találtak összefüggést a tea fogyasztása és a memória között, a jobb alvásminőség és a társas funkciók fejlesztése fontos előrelépést jelenthet az idősek életminőségének javításában.
A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy pontosabban megértsük, milyen további előnyökkel járhat a matcha tea rendszeres fogyasztása, de az eddigi eredmények biztatóak.
Az időskori alvásproblémákkal küzdők számára a matcha egy természetes, mellékhatásoktól mentes alternatívát jelenthet, amely javíthatja az életminőséget. Mivel Magyarországon egyre több embert érintenek az alvászavarok, érdemes lehet kipróbálni ezt az italt.
Méregtelenítik a májat - 5 élelmiszer, amivel még fogyhatsz is
A következő detoxikáló élelmiszerek egészségesek, finomak, és a kilóktól is segítenek megszabadulni.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)