Agyvérzést okozhat, és nagyon kevesen tudják róla: kezeltesd mielőbb, ha érint a probléma
Nagyon sokan nem a megfelelő irányba kezdik meg a kivizsgálást.
A magas koleszterinszintről az emberek többségének a nehéz, zsíros ételek gyakori fogyasztása, a mozgáshiány és a túlsúly jut az eszébe. Sokan úgy gondolják, hogy életmódváltással hamar a meggyógyulnak.
Ám ha az értékek ekkor sem csökkennek, akkor lehet, hogy egyéb ok, például a pajzsmirigy zavara áll a hátterében. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája az összefüggésekről beszélt.
A magas koleszterinszint veszélyei
A koleszterin egy olyan anyag, amely igen fontos szerepet tölt be a szervezet megfelelő működésében. Részt vesz az anyagcsere-folyamatokban, az epesavak egyik építője, és az egyes vitaminok és hormonok előállításában is szerepe van. Két fő típusa a HDL, a "jó koleszterin", illetve az LDL, a "rossz koleszterin". Az utóbbi az erekben lerakódva érszűkületet okozhat.
Ahogy szűkül az erek átmérője és romlik a vérellátás, szédülés, fejfájás, lábfájás, szívtáji fájdalom léphet föl attól függően, hogy a test melyik részén alakult ki az érszűkület. Az állapot könnyen szívinfarktushoz, stroke-hoz, lábszárfekélyhez és egyéb szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.
A magas koleszterinszint okai
Elsősorban a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód okozza. Rizikófaktor a magasabb életkor, a már meglévő anyagcsere-betegségek, de pajzsmirigyzavar és veseelégtelenség is előidézheti. A magas koleszterinszint egyik jellemző tünete a szemhéjaknál kialakuló, bőrből kiemelkedő, sárgás elváltozás. A beteg csak vérvétel alkalmával szembesül a problémával, mivel a megemelkedett szint gyakran semmilyen tünetet nem okoz, csak ha már a szövődmények is kialakultak.
A pajzsmirigybetegségek jeleire külsőleg is rá lehet ismerni, főleg az arcon látszódik a különbség.
Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pazsmiriggyel komoly baj van?
Nézegess képeket!
ElolvasomA pajzsmirigy-alulműködés összefügg vele
A magas koleszterinszint gyakran már életmódváltással, diétával és mozgással csökkenthető, ám előfordulhat, hogy az orvos gyógyszeres kezelést javasol. A problémának van elsődleges és másodlagos formája is, utóbbi esetben valamilyen más betegség provokálja a koleszterinérték emelkedését.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A nem javuló koleszterinszint mögött esetleg pajzsmirigy-alulműködés húzódik meg. Érdemes laborvizsgálat útján ellenőriztetni a TSH, T3, T4 és szükség esetén az ATPO értékét. Amennyiben bebizonyosodik a pajzsmirigy-alulműködés, úgy gyógyszeres kezelésre van szükség, melynek hatására a koleszterin szintje javulást mutathat.