A kiégési szindróma 5 figyelemfelkeltő tünete: fizikailag, érzelmileg és mentálisan is kimerülhet az ember

A kiégési szindróma észrevétlenül alakíthatja át az életet, de van mód a felismerésére.

Kiégési szindróma tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kiégési szindróma, vagyis a burnout egy komoly probléma, amelynek fizikai, érzelmi és mentális kimerüléssel jár. Ez az állapot gyakran hosszan tartó stressz és érzelmi megterhelés következtében alakul ki, és különösen azoknál jelentkezik, akik munkájukból fakadóan emberekkel foglalkoznak, illetve nagyfokú személyes elkötelezettséget igénylő feladatokat végeznek.

A kiégési szindróma tünetei

Az egyik legkorábbi tünet, amit a kiégést tapasztalók észlelhetnek, a tartós fizikai kimerültség. Az állandó fáradtságérzet szinte mindennapos, és a testi energiaszint drámaian csökken. Ez gyakran fizikai fájdalommal jár együtt, mint például fejfájás, izomfájdalmak vagy gyomorproblémák. Más okok is állhatnak az állandó fáradtságérzet hátterében, erről korábban írtunk.

Kiégési szindróma tünetei 2
Fotó: Andrii Lysenko / Getty Images Hungary

Az alvásminőség is romlik, ami még inkább hozzájárul az általános rossz közérzethez. Az érintettek egyre nehezebben tudják elvégezni napi feladataikat, ami tovább növeli a stresszt és a feszültséget.

A kiégés érzelmi tünetei közé tartozik az egyre növekvő távolságtartás a munkával és a személyes környezettel szemben. Az érintettek frusztráltak és cinikusak lesznek a kollégákkal vagy akár a családdal szemben, gyakran érzelmileg eltávolodnak mind a munkájuktól, mind a környezetüktől. Ez az eltávolodás a kapcsolatok fokozatos romlásához vezet, amely társadalmi elszigetelődéssel, valamint a munkatársakkal és családtagokkal kialakuló konfliktusokkal járhat. A munka értéktelennek tűnik, és a motiváció eltűnik, ami tovább rontja az egyén érzelmi állapotát.

Nagyon jót tesz a mentális egészséggel a baráti beszélgetés - olvass tovább a részletekért!

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A csökkent koncentrációs képesség és a szellemi teljesítmény romlása is a jelei lehetnek. Az érintettek gyakran érzik úgy, hogy képtelenek a korábbi szinten teljesíteni, ami egyre nagyobb frusztrációhoz vezet. Emellett gyakori a negatív gondolkodás, a reménytelenség érzése és az önbizalom elvesztése. A mentális kimerültség következtében az emberek gyakran érzik magukat inkompetensnek, ami tovább erősíti az elidegenedést és a tehetetlenség érzését.

A kiégés további jelei és szakaszai

A kiégés nem egy hirtelen bekövetkező állapot, hanem hosszú idő alatt, fokozatosan fejlődik ki. Az első jelek közé tartozik az a frusztrációt okozó érzés, hogy bizonyítani kell a rátermettséget, ami túlzott munkaterhelést eredményez. Az érintettek gyakran saját szükségleteik háttérbe szorításával próbálják fenntartani a teljesítményüket, miközben a stressz tovább növekszik.

A burnout utolsó szakaszaiban a közöny és apátia válik uralkodóvá, ami már komoly egészségügyi problémákhoz, például pszichoszomatikus betegségekhez vagy mentális zavarokhoz vezethet.

Kiégési szindróma tünetei 1
Fotó: Fiordaliso / Getty Images Hungary

A kiégés kezelése és megelőzése

A kiégési szindróma kezelése gyakran szakember bevonását igényli. Fontos a korai tünetek felismerése és a megfelelő lépések megtétele, például a munkaterhelés csökkentése vagy relaxációs technikák elsajátítása. A munkahelyi tréningek, a pszichológiai konzultációk, illetve a támogató munkahelyi környezet kialakítása mind hozzájárulhatnak a kiégés megelőzéséhez.

10 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy megtudd, jól vagy-e: a kiégést nem lehet egyszerűen kipihenni

A kiégés több úri huncutságnál, idővel az egészséget is károsítja, így nagyon fontos időben észrevenni a jeleket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük