Ezt a szokást sürgősen abba kell hagynod, ha inzulinrezisztens vagy - Szakértő mondta el a véleményét
Gyakran mumusként tekintenek a szénhidrátokra.
Az inzulin normális esetben segít a vér glükózszintjének szabályozásában, de az inzulinrezisztencia során a sejtek nehezen vagy egyáltalán nem veszik fel a glükózt.
Ennek kezelésére általában életmódváltást javasolnak, ami magába foglalja az egészséges étrendet és a megfelelő mennyiségű mozgást. Ám az emberek gyakran túllőnek a célon, és olyan szokásokat alakítanak ki, amelyek nemhogy javítanak a helyzeten, hanem rontanak rajta.
Ezt a szokást sürgősen abba kell hagynod, ha inzulinrezisztens vagy
A szénhidrátok, például a keményítők és a cukrok, jelentős hatással vannak a vércukorszintre. Amikor valaki szénhidrátokat fogyaszt, akár kenyeret vagy tésztát, a szervezet glükózzá bontja, ami megemeli a vércukorszintet. Az inzulin pedig segít a sejteknek felvenni a glükózt, hogy energiává alakítsa.
Az inzulinrezisztenciával küzdő személyeknél azonban a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, így a glükóz nem jut be hatékonyan a sejtekbe. Ennek eredményeként a vérben magas marad a glükózszint, és ez hosszú távon növeli a diabétesz kockázatát, és más egészségügyi problémákhoz vezethet.
Az állapot kezelésében fontos szerepet játszik az étrend, amelynek megtervezése során nagy hangsúlyt fektetnek a szénhidrátok típusára és mennyiségére. Gyakran korlátozzák az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátok (fehér kenyér, cukros sütemények, üdítők) fogyasztását és a magas glikémiás indexszel rendelkező ételeket. Helyette előnyben részesítik a komplex, úgynevezett lassan felszívódó szénhidrátokat (például teljes kiőrlésű gabonák) és a rostban gazdag ételeket.
Mítosz a szénhidrátról
A diagnózis után a betegek gyakran azonnal és kíméletlen módon szeretnének cselekedni, és előveszik a jó öreg internetet. Ami nem feltételen rossz dolog, de a Google világába nem mindig jó ötlet elmerülni. Sőt, olyan döntések is születhetnek ezáltal, amelyek végső soron többet ártanak, mint használnak.
Elterjedt első lépés a szénhidrátbevitel drasztikus csökkentése, ám a helyzet az, hogy a szervezetnek szüksége van a szénhidrátra. Tehát ahelyett, hogy teljesen kiiktatnád, ne feledd, hogy nem minden szénhidrát egyforma, és sok közülük komoly egészségügyi előnyöket kínál.
A gyümölcsökben, zöldségekben, diófélékben, gabonafélékben és hüvelyesekben található szénhidrátok bizonyítottan védelmet nyújtanak a betegségekkel szemben, emellett támogatják a testsúlyszabályozást és a stabil vércukorszintet. Dr. Walter Willett, a bosztoni Harvard T. H. Chan School of Public Health epidemiológusa szerint a nagyon kevés szénhidrát éppolyan veszélyes és káros lehet, mint a túl sok, ezért a legfontosabb az, hogy a megfelelő típust válaszd.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Semmiképp ne tekints mumusként a szénhidrátokra, és fogyassz olyan ételeket, amelyek kevésbé feldolgozottak, magas rosttartalmúak, és támogatják a stabil vércukorszintet.
Olvass tovább! Az inzulinrezisztencia okozta hízás is megállítható: 3 hasznos tanács, amitől beindul a fogyás
Az inzulinrezisztencia a vércukorszint egyensúlyának felborulásával járó állapot, mely jelentősen megnöveli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Akár egy korai, intő jelnek is lehet tekinteni, aminek súlyos következményei megelőzhetők kiegyensúlyozott étrend követésével és rendszeres edzéssel.
Az inzulinrezisztencia okozta hízás is megállítható: 3 hasznos tanács, amitől beindul a fogyás
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)