Így csökkenti az aszpirin a rákkockázatot

A tudósok véleménye

A rákgyógyítás kulcsa végig ott volt az emberek keze ügyében? Fedezd fel újra a jól ismert gyógyszert!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Többször felröppent már a hír, hogy az aszpirin rákmegelőző hatással bírhat, és napjainkban egyre több tanulmány erősíti meg a feltételezést. Azért ne kezdj rögtön tavaszi aszpirinkúrába - az eredmények nem feltétlenül a gyógyszertárban kapható adagra és formátumra vonatkoznak.

De talán nincs olyan messze a nap, amikor nem csak fájdalomcsillapításra lesz alkalmazható a bevált tabletta.

A kutatások tükrében

Az American Cancer Society jelentése beszámol az újonnan napvilágot látott adatokról, melyek alátámasztják az aszpirin potenciális szerepét a rák okozta halálozások visszaszorításában. Régóta ismert az aszpirin jótékony hatása a szív- és érrendszeri megbetegedéseknél - mivel gátolja a véralvadást -, rákellenes tulajdonságára azonban csak nemrégiben derült fény.

A szív- és érrendszeri vizsgálatok másodlagos elemzései erősítették meg az első véletlenszerű bizonyítékot, miszerint a napi aszpirinhasználat csökkentheti a rákkockázatot - így például a vastag- és végbélrák, valamint a tüdőrák rizikóját. Ugyanakkor ezek az előnyök önmagukban a legtöbb esetben nem ellensúlyozzák az aszpirin okozta vérzésből eredő sérüléseket.

Szakemberek szerint a klinikai vizsgálatok adatainak összegzése izgalmas lehetőség az aszpirin rákprevencióban betöltött szerepének mérlegelésére. Számos fontos kérdés azonban egyelőre megválaszolatlan: így például az előnyök mértéke a rákgyógyításban, illetve az, hogy pontosan milyen esetekben alkalmazható a tabletta.

Így csökkenti az aszpirin a rákkockázatot

Sok szakembert foglalkoztat, hogy milyen elven működik gyógyszer, illetve hogyan fejti ki rákmegelőző hatását.

Rák ellen! A tavasz 8 legerősebb antioxidáns csemegéje

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Peter McCallum Rákközpont kutatói rájöttek, hogy az aszpirin mérsékli a nyirokerek tágulását, így a rákos sejtek nehezebben jutnak el a test távolabbi pontjaira - akadályozva ezzel az áttétek képződését.

Ám a helyzet nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre látásra tűnik, mivel az aszpirin hosszú távú, mindennapos szedése - jelenlegi formájában - súlyos mellékhatásokkal, belső vérzésekkel, vesekárosodással, gyomorfekély kialakulásával járhat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

NOSH-aspirin

Az ilyen jellegű problémák kiküszöbölésén dolgoznak a szakemberek: a City University of New York Medical School kutatói például ígéretes eredményekről számoltak be nemrégiben. Kifejlesztették az aszpirin újabb változatát, az NOSH-aspirint, melyet olyan gázmolekulákkal kombinálták, amik kivédik az említett mellékhatásokat - ráadásul így jóval hatékonyabb is a gyógyszer, ezért sokkal kisebb dózis is elegendő a kívánt hatás eléréséhez.

A kutatások során a vastagbélrák esetében 85%-os méretcsökkenést értek el, de igen hatékonynak bizonyult a NOSH-aspirin a hasnyálmirigy-, tüdő-, prosztata-, valamint emlődaganat esetében is. Arra azonban pár évet még várni kell, hogy az új szert szabadalmaztatni lehessen, majd a mindennapi gyakorlatban alkalmazni.

Ezt is szeretjük