Durván növeli a demencia kockázatát, ha ez történik időskorban: egyetlen dolog hatalmas rombolást végez

Egyetlen súlyos esemény időskorban jelentősen fokozhatja a demencia kialakulásának esélyét.

Időskori elesés következménye a demencia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy nemrégiben készült tanulmány új megvilágításba helyezte az időskori elesések és a demencia kapcsolatát. A kutatás szerint azoknál az idős embereknél, akik esés következtében súlyos sérülést szenvednek, több mint 20%-kal nagyobb eséllyel alakul ki később Alzheimer-kór vagy más, az időskorra jellemző memóriazavarral járó megbetegedés. Ez az eredmény több mint 2 millió idős páciens adatainak elemzéséből származik, és új utat nyitott az orvosi kutatások számára: kiderült ugyanis, hogy az elesést követő traumák és a kognitív hanyatlás között szoros összefüggés áll fenn.

Időskori elesés következménye lehet a demencia

A tanulmány kimutatta, hogy a traumás sérüléseket követően jelentősen megugrik a demencia kialakulásának kockázata az idősek körében. Az elemzés szerint, bár az elesés nem feltétlenül váltja ki közvetlenül a demenciát, a sérülést elszenvedők több mint 10%-ánál diagnosztizáltak valamilyen kognitív hanyatlással járó betegséget már egy éven belül. Ezek az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy az idős emberek esései többet jelenthetnek egyszerű balesetnél: egyes esetekben már a kialakuló demencia korai tünetei lehetnek.

Időskori elesés következménye a demencia 2
Fotó: sdominick / Getty Images Hungary

A szakértők úgy vélik, hogy az esés és a demencia kapcsolata egy „kétirányú utca”. Egyrészt az esések következtében kialakuló traumás agysérülések  különösen, ha ezek agyvérzéssel vagy vérömlennyel járnak  közvetlen károsodást okozhatnak az agyban, amely növeli a kognitív hanyatlás esélyét. Az Alzheimer-kór és a demencia egyes formái az idegsejtek fokozatos pusztulásával járnak, amit egy fejsérülés akár fel is gyorsíthat. Másrészt maga a demencia is hozzájárulhat az esésekhez: a betegséggel együtt járhat az egyensúlyi problémák, a térbeli orientáció zavara és a motoros készségek gyengülése, ami mind fokozza az elesés kockázatát. Az Alzheimer-kór leggyakoribb tüneteiről itt olvashatsz többet.

Dr. Alexander Ordoobadi, a tanulmány egyik vezetője rámutatott arra, hogy az elesést követően diagnosztizált demenciák egy része valószínűleg már a baleset előtt is jelen volt enyhébb formában, csak akkor még nem észlelték. Az esések gyakran kórházi ellátást igényelnek, és ilyenkor a páciensek részletesebb vizsgálaton esnek át, ahol gyakrabban diagnosztizálják náluk a kognitív hanyatlást. Vagyis sok esetben az elesés következtében kerül sor a demencia felismerésére, nem pedig maga az esés idézi elő a kórt.

Az időskori demencia kialakulásának kockázata az életkorral nő, de számos egyéb tényező is szerepet játszhat. Azok, akik már kisebb mértékben kognitív hanyatlással küzdenek, könnyebben eshetnek el, így nagyobb a veszélye, hogy súlyosabb sérüléseket szenvednek. Emellett a szívbetegségek, a cukorbetegség, valamint az olyan idegrendszeri betegségek, mint a Parkinson-kór szintén növelhetik az esések kockázatát, amelyek utóbb súlyosabb kognitív hanyatláshoz vezethetnek.

A tanulmány szakértői arra ösztönzik a családtagokat és az egészségügyi dolgozókat, hogy ha egy idős személy elesést követően kórházi ellátásra szorul, fontolják meg a kognitív szűrést. Egy egyszerű mentális állapotfelmérés segíthet időben felismerni azokat az eseteket, ahol már az enyhe kognitív hanyatlás jelei mutatkoznak. Ez kulcsfontosságú lehet, hiszen a demencia korai felismerése és kezelése jelentősen lassíthatja a betegség előrehaladását.

Időskori elesés következménye a demencia 1
Fotó: DavorLovincic / Getty Images Hungary

Az elesések megelőzése érdekében fontos figyelmet fordítani a háztartás biztonságossá tételére, a megfelelő világítás biztosítására, valamint az esetleges akadályok megszüntetésére. Az izomerő és egyensúly fejlesztését célzó gyakorlatok is segíthetnek a mozgásképesség megőrzésében, míg a rendszeres egészségügyi ellenőrzések hozzájárulhatnak a kockázati tényezők feltárásához.

3 ok, amitől céltalanná válhat az élet 70 éves kor felett: ezeket érdemes kerülni

70 éves kor felett az embert elöntheti a céltalanság érzete, pedig mindez megelőzhető lenne.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük