10 étel, ami erősíti az idegrendszert - Jó hatással vannak a hormonháztartásra és a memóriára is

Néhány finom étel erősíti az idegrendszert, és serkenti a memóriát is.

Idegrendszert erősítő ételek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az idegrendszer az emberi szervezet működési folyamatainak mindegyikében részt vesz, ezért erősítése rendkívül fontos. A tudatos étkezéssel és a megfelelő életmóddal sokat lehet tenni az egészségmegőrzés érdekében.

A neuroendokrin rendszer, azaz az ideg- és a hormonrendszer megfelelő működése kulcsfontosságú a neurológiai és hormonális betegségek megelőzésében, de a memóriazavarok elkerülésében is szerepet játszik.

Idegrendszert erősítő ételek

Akad néhány vitamin és ásványi anyag, amely támogatja az idegrendszer kifogástalan működését: elengedhetetlen a B-vitaminok, a mangán, a cink, a magnézium vagy épp az ómega-3 zsírsavak pótlása, melyek segítséget jelentenek a stresszoldásban, a hormonháztartás stabilizálásában és a szellemi frissesség megőrzésében is. 

Bár egyszerűen, vitaminkapszulák formájában is bevihetők a szervezetbe, a legjobban mégis az ételekből tudnak hasznosulni, így a tudatos étrendbe érdemes beilleszteni őket.

A tojásban csaknem minden vitamin és ásványi anyag megtalálható, így bőven van benne B-vitamin, főleg B5 és B12, magnézium, valamint a szellemi teljesítményt és a hormonrendszert támogató cink és mangán is.
Fotó: MmeEmil / Getty Images Hungary
A halak remek forrásai az ómega-3 zsírsavnak, mely védi a szellemi teljesítményt, és a hormonrendszert is rendbe teszi. De cink és kalcium is található bennük. Egy fűszeres pisztráng finom és egészséges fogás.
Fotó: Getty Images Hungary
A máj rendkívül gazdag cinkben és mangánban, és bőven tartalmaz B-vitaminokat, de rákmegelőző szelént is, sőt, a vaspótlásban is elsődleges tápanyagforrás, ami a vérképzést is segíti. Akár egy isteni chilis pulykamáj is készülhet belőle.
Fotó: YelenaYemchuk / Getty Images Hungary
A sajtok ugyancsak segítenek pótolni a cinket a szervezetben, de kalciumot és szelént is jócskán tartalmaznak. A feta és a brie sajtban például sok B3-, B5- és B12-vitamin van.
Fotó: Magone / Getty Images Hungary
A csonthéjasokban rengeteg fontos ásványi anyag megvan, így magnézium, kalcium, szelén, cink és mangán, de ómega-3 zsírsavat is tartalmaznak. Akár dió, mandula, pisztácia is fogyasztható, de a szív egészségéért figyelj rá, hogy a sótlan változatot keresd.
Fotó: margouillatphotos / Gettty Images Hungary
A hüvelyesek, így a lencse vagy a bab is bővelkedik magnéziumban és cinkben, emellett fontos B-vitamin-források, valamint gazdagok rostban és fehérjében is. A pikáns, pácolt lencse sokkal izgalmasabb fogás a főzeléknél.
Fotó: Ács Bori / Sóbors
A gombafélék ugyancsak rendkívül jó forrásai a B-vitaminoknak, különösen sok B2-, B3- és B5-vitamint, valamint cinket is tartalmaznak. Vajban pirítva gyors és isteni köret lehet belőle, de akár palacsintába is tölthető.
Fotó: rudisill / Getty Images Hungary
A csicseriborsó remek cink- és magnéziumforrás, ahogy a szezámmag is, ezért egy ínycsiklandozó hummusz, különösen tahinivel mindig jó választás.
Fotó: picalotta / Getty Images Hungary
A mángold rendkívül értékes zöldség, tartalmaz többek között magnéziumot, mangánt, rezet, vasat, béta-karotint és cinket is, káliumtartalma pedig a szívet is védi. Salátákba, turmixba is tehető, de az olasz ribollita leves is elképzelhetetlen nélküle.
Fotó: Svetl / Getty Images Hungary
A zabpehely nemcsak rosttartalma miatt értékes reggeli, de rendkívül sok B-vitamint, főleg B1-, B3- és B5-vitamint, valamint cinket és magnéziumot tartalmaz, ezért az idegrendszert is óvja. Gazdagítsd a zabkását dióval, bogyós gyümölcsökkel vagy banánnal!
Fotó: bhofack2 / Getty Images Hungary

(Képek: Getty Images Hungary)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük