A hasra hízás legfontosabb okai: nemcsak az számít, mit örököltél
Számos tényező állhat annak hátterében, hogy nem sikerül a hasból leadni.
Lapos hasat sokan szeretnének, ám a legtöbb fogyókúrás étrend szélsőséges, tarthatatlan jellege miatt a diétázás általában tartós eredmények nélkül, visszahízással végződik. Pedig a hason lerakódott feleslegtől nemcsak azért lenne jó sokaknak megszabadulni, hogy elégedettebbek lehessenek magukkal, de az egészségük érdekében is.
A kitüremkedő pocakért a viszcerális zsírréteg felelős, mely a hasüregben található. Legfontosabb feladata, hogy védje a májat, a szívet, a veséket és a hasnyálmirigyet a külső behatolások ellen, így egy minimális mennyiséggel mindenki rendelkezik belőle. Nagyobb mennyiségben azonban ártalmas: nyomja a szerveket, és növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, valamint a rák kialakulásának kockázatát. Gyakori azonban, hogy az emberek nem sejtik, miért halmoznak fel nagy mennyiségű viszcerális tartalékot, így nem is tudják leadni azt.
A genetika és a hormonok szerepe
A hasi hízás számos oka közül az egyik legfontosabb a genetika. Többféle testalkat létezik: homokóra, körte, téglalap, de ezek közül csak az alma alkatú nők azok, akik elsősorban a hasukra és a felsőtestükre híznak. Míg lábaik vékonyak, vállaik szélesebbek a csípőjüknél. Nekik utolsóként a pocakjukról fogy el a felesleg, ám ez nem azt jelenti, hogy lehetetlen lenne azt leadni. Az alkat és a fogyás összefüggéséről itt tudhatsz meg többet.
Hasonlóképpen nehéz befolyásolni a hormonokat, melyek szintén közrejátszhatnak a hízás folyamataiban. Különösen igaz ez a menopauza idején. Amellett, hogy a kor előrehaladtával lassul az anyagcsere, az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron hormonok termelése is csökken, ami miatt ugyanannyi mozgás mellett kevesebb izmot tart fenn a szervezet. Ez a változó korú nőket hajlamosabbá teszi a hasi hízásra. Arról, hogy menopauza idején milyen módon veheted fel a harcot a felesleges kilókkal, itt olvashatsz bővebben.
Egy másik hormonális állapot is okozhat azonban szélsőséges hasi hízást. A magas tesztoszteronszint gyakran jár együtt policisztás petefészek szindrómával, rövidítve PCOS-szel. Ennek a betegségnek tünete a túlsúly, a fokozott szőrnövekedés az arcon, a végtagokon, illetve a mellkason, a pattanásos bőr és a menstruációs zavar. A betegség esetében akár meddőség is kialakulhat, így, ha a felsorolt tünetek jelentkeznek, orvoshoz kell fordulni.
Rosszul megválasztott ételek
Nemcsak olyasmi tehető azonban a hasra hízás felelősévé, ami az ember befolyásán kívül áll. A táplálkozásnak igen nagy szerepe van a hasi hízás kialakulásában - már magához a raktározáshoz is arra van szükség ugyanis, hogy kalóriafelesleget vigyél be.
A legkomolyabb problémát a finomított szénhidrátok okozzák, melyekről gyártásuk során letisztítják a rostot. Ilyen a cukor és a fehérliszt, melyek növelik a gyulladást a szervezetben.
A hasi hízás szoros összeköttetésben áll a gyulladással. Egy kutatásban 328 tajvani önkéntes testzsírszázalékát állapították meg, illetve hízástípusát határozták meg pontosan. A vizsgálat alapján megállapítható volt, hogy a hasi zsírnak szerepe van a krónikus gyulladások, sőt, az inzulinrezisztencia kialakulásában is.
Ezzel szemben a rostban gazdag szénhidrátforrások nemcsak kalóriát tartalmaznak kevesebbet, de értékes tápanyagokkal is ellátnak. A zöldségek, a gyümölcsök vagy a teljes kiörlésű gabonák antioxidánsokat tartalmaznak, melyeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van. Amennyiben hasból vagy bárhonnan máshonnan szeretnél fogyni, érdemes ezekkel megtölteni az étrendedet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ugyancsak nagy szerepe van emellett a zsírsavaknak is, melyek különböző típusaira a szervezet más és más módon reagál. A telített zsírsavak a viszcerális zsírréteg növelésében játszanak nagy szerepet, emellett a rossz koleszterinszintet is megemelik. A telítetlen zsírsavak viszont növelik a jó koleszterinszintet, és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Sőt, az egyszeresen telítetlen zsírsavak gátolják az érelmeszesedés kialakulását. Arról, hogy milyen zsírokat milyen ételekben találsz meg, és ezek miként fejtik ki hatásukat, bővebben itt olvashatsz.
Életmódbeli tényezők
A stressz szintén meghatározó faktor a hasi hízás kialakulásában. Nemcsak azért, mert egy stresszes időszakban az ember hajlamosabb többet enni, így gyorsabban feljön rá a plusz felesleg, hanem azért is, mert a stresszhormonként közismert kortizol kifejezetten arra kényszeríti a testet, hogy a viszcerális rétegekbe raktározzon. Ha kíváncsi vagy, pontosan milyen formában játszik közre a stressz a hízásban, és az is érdekel, mit tehetsz a probléma ellen, akkor olvasd el ezt.
Egy másik életmódbeli tényező a túlzottan kevés alvás. Egy amerikai tanulmány révén közel hetvenezer nő alvási szokását vizsgálták 16 éven keresztül. Azok, akik öt órát vagy még annál is kevesebbet aludtak, 30%-kal többet híztak, mint azok, akik hét órát pihentek. Átlagban 13 vagy annál még több kilót szedtek fel a keveset alvók. Egy felnőttnek éppen ezért az egészsége megőrzése érdekében átlagosan hét-nyolc óra alvást ajánlanak, ami a hasi zsír vesztéséhez is szükséges.
Hogyan lehet hasról fogyni?
Amikor a hasi feleslegtől szeretnél megszabadulni, fontos, hogy a fentiek közül meghatározd, melyek a te esetedben leginkább meghatározó tényezők, majd azok ellen tudatosan elkezdj tenni. Amennyiben genetikailag olyan alkat vagy, aki leginkább hasra hízik, lényeges, hogy a célkitűzéseidnél ezt tudatosítsd magadban, és ne legyenek irreális elvárásaid magaddal szemben.
Válogass csupa olyan táplálékot az étrendedbe, melyet szívesen fogyasztasz, de nem támogatja a hasi hízást. Emellett heti legalább három-négy alkalommal mozogj, így hamar egészséges testsúlyt érhetsz el, melyet a változtatások szokássá alakításával hosszútávon is megtarthatsz.
OLVASD EL EZT IS!
- fogyás
- fogyasztó praktikák