A reflux kevésbé ismert, de súlyos tünetei: a torokfájástól a köhögésig
Nagyon sokan szenvednek gyomorégéstől, és bár nagyrészt az evés okozza, vannak olyan fontos okok és tünetek, amiről sokan nem is tudnak.
Magyarországon minden harmadik ember tapasztalt már gyomorégést - akár rendszertelenül, alkalmanként vagy pedig rendszeresen visszatérő tünetként.
Először is: gyomorsav vagy reflux? A kettő közt nincsen nagy különbség, a gyomorégést akkor szokták refluxnak nevezni, ha már krónikus, állandósult állapotról van szó.
A reflux a gyomorsav rendellenes visszacsorgását jelenti, és akkor áll fenn, ha a nyelőcső alsó izomgyűrűje nem zár megfelelően. Ilyenkor a gyomorsav felfele, vissza tud áramlani, és égető, maró érzést okoz a torokban vagy a szájban. Nem szabad legyinteni rá, mert súlyosabb gondokat is jelezhet vagy okozhat, ugyanakkor szerencsére beletörődni sem kell, mert a reflux kezelhető.
Mi minden állhat a reflux hátterében?
A gyomor fokozott savasságát a nem megfelelő táplálkozás okozhatja, például a zsíros, csípős, fűszeres és nehéz ételek - főleg, ha ezekből egyszerre sokat viszünk be. A szénsav és a sok édesség szintén túl sok savat termel. Ezért van az, hogy egy-egy nagyobb lakoma után gyakrabban jelentkezik a reflux. Azonban nemcsak az ételek idézhetik elő a kellemetlen tüneteket, a túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás szintén ront a helyzeten, és a sok ülőmunka sem kedvez neki, ha nincs kellő mozgással ellensúlyozva.
A túlzott stressz is - számos egyéb modern kori betegséghez hasonlóan - elősegíti és súlyosbítja a reflux tüneteit, ezért is nevezik a modern kor egyik népbetegségének, ami elsősorban a fejlett társadalmakban van jelen. Extrém esetekben rekeszsérv vagy gyomorsüllyedés is állhat a reflux hátterében, ezek azonban nagyon ritkák.
Tünetek, amikről nem is gondolnád, hogy refluxot jeleznek
A kellemetlen, égő érzés a gyomorban, mellkas tájékán vagy gombócérzés a torokban nem az egyetlen tünet. A krónikus köhögés vagy a gyakori fogproblémák mögött is állhat reflux - a sav ugyanis roncsolja a fogzománcot. A nyelési nehézség vagy a gyakori, látszólag indokolatlan torokfájás szintén azt jelezheti, hogy reflux áll a háttérben.
A lehetséges szövődményekre szintén oda kell figyelni, mert ha huzamos ideig, rendszeresen jelentkezik a gyomorégés, akkor olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint a gyomorfekély, nyelőcsőszűkület vagy akár daganatos megbetegedés is. A szövődmények gyakorisága a kor előrehaladtával növekszik, és elsősorban a férfiak körében okoz problémákat.
Kezelési módok
Ha csak egy-egy kiadós étkezés után tapasztal az ember gyomorégést, elég odafigyelni pár apróságra, ami segíthet a tünetek elmulasztásában. Mivel a reflux sokszor éjszaka jelentkezik, ezért lefekvés előtt 2-3 órával már nem érdemes kiadós vacsorát fogyasztani, és a több, megemelt párna is segíthet - így a gyomorsav nem tud felfelé áramlani.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Hasznos természetes gyógymód a cickafarktea, amely étkezés után elfogyasztva kifejti jótékony hatását, és megelőzi a gyomorégést. Súlyosabb esetekben azonban orvoshoz kell fordulni, és gyógyszeres terápiával kezelhető a probléma - műtétre csak nagyon ritkán van szükség.
10 finom étel a gyomorégésben szenvedőknek
Olyan ételeket mutatunk, amiket a refluxosok is bátran fogyaszthatnak: nem kell lemondani a finomságokról!
(Képek forrása: Getty Images)
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyszer
- kezelés