Mi a legegészségesebb fürdővíz-hőmérséklet? Az alvásban is segíthet, ha jó a hőfok
Télvíz idején nincs jobb egy kád meleg fürdőnél. De mégis mennyire legyen meleg?
Örök vita tárgyát képezi, hogy a zuhanyzás vagy a kádfürdő-e az egészségesebb, és melyikkel használunk el több vizet. A két kérdésben nehéz lenne igazságot tenni, hiszen a válasz számos körülménytől függ.
A mindennapok rohanásában és spórolás céljából sokan a zuhanyzás mellett teszik le a voksukat, ugyanakkor azt kár is lenne tagadni, hogy kevés jobb dolog van egy kád meleg fürdőnél a zimankósabb napokon. A víz hőmérséklete azonban egyáltalán nem mindegy, már ami a fürdő hatásait illeti.
Fürdővíz hőmérséklete
A kádfürdő tovább tart, mint a zuhanyzás, de kellemesebb élmény is lehet, ellazítja a testet, nyugtatja az elmét. Ráadásul felturbózható fürdősókkal, habfürdőkkel, illóolajokkal is. Az, hogy milyen hőmérsékletű vizet enged az ember, nagyban függ a külső hőmérséklettől.
Mindenesetre a fürdővíz ideális hőmérséklete a szakemberek szerint néhány fokkal a testhőmérséklet felett van, 40-45 Celsius-fok között alakul. Ugyanakkor az egyéni preferencia mellett az életkor is befolyásolhatja az optimális tartományt, a csecsemők és idősek számára a hőmérsékletnek a testhőmérséklethez közelebb kell lennie, 37-38 Celsius-fok környékén.
Miért jó a meleg fürdő?
Vitathatatlan, hogy a meleg fürdő rendkívül kellemes, hosszú perceken át relaxálhat benne az ember. A lazítás, nyugtató hatás az egyik legfőbb előnye is: a megfigyelések szerint segít a stresszcsökkentésben, javítja a hangulatot, hozzájárulhat a megnyugváshoz, a gondolatok rendezéséhez.
Az ízületi és izomfájdalmak enyhítésében is kifejezetten hasznos lehet a kádfürdő, nemcsak a nap végi, rossz tartásból eredő izomfeszüléskor lehet érdemes bevetni, hanem orvossal konzultálva egyes ízületi problémáknál is.
Már diagnosztizált szív- és érrendszeri betegség esetén is egészségügyi szakemberrel ajánlott egyeztetni. A hideg víz csökkentheti a pulzust, de emelheti a vérnyomást. Ellenben a kutatások alapján valószínűsítik, hogy a meleg vizes fürdő előnyös a szív- és érrendszer számára. Akárcsak a szaunában, úgy a meleg vízben is csökkenhet a vérnyomás az erek kitágulása miatt - ez az egyébként is alacsony vérnyomással élők esetében szédüléshez vezethet. Egy 2020-as, japán férfiak bevonásával készült vizsgálat összefüggést talált a gyakori kádfürdőzés és a szívbetegségek alacsonyabb kockázata között.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Talán a legcsábítóbb, gyorsan jelentkező pozitív hatás a pihentető alvás támogatása. Az alvászavarok egyik leggyakoribb fajtája az álomba merülés nehezítettsége - ezen segíthet a lefekvés előtt egy-két órával vett meleg vizes fürdő. Ennek lehetséges magyarázata, hogy a testhőmérséklet és a szervezet biológiai órája, a cirkadián ritmus szorosan összekapcsolódik, az esti lefekvéshez közeledve csökken a testhőmérséklet. A meleg víz megemeli azt, a kádból kiszállva pedig törvényszerű a csökkenés, ami az értékek természetes, napszaki változását utánozza, így hozzájárul, hogy alvó üzemmódba kapcsoljon a test.
Ezeket idd lefekvés előtt, és gyorsabban alszol el
Szerencsére akadnak olyan praktikák, amelyek segíthetnek könnyebben és gyorsabban elaludni. A testmozgáson és bizonyos légzőgyakorlatokon túl egyes italok is szerepet játszhatnak a probléma megoldásában.
Ezeket idd lefekvés előtt, és gyorsabban alszol el: 8 egészséges ital estére a zavartalan pihenésért
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!