A felfázás tünetei és kezelése: otthoni gyógymódok a panaszok enyhítésére

A felfázás számos nő életét megkeseríti, a tünetek felismerése után otthon is enyhíthetők a mérsékelt panaszok.

Felfázás tüneteinek enyhítése otthon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hólyaghurut, vagy ahogyan gyakran nevezik, felfázás okozta kellemetlenségekkel az élete során a legtöbb nő találkozik. Különösen igaz ez télen, bár a közhiedelemmel ellentétben a problémát nem csak a hideghatás okozza.

A fájdalommal, gyakori vizeléssel, alhasi görcsökkel járó felfázás kezelése a szövődmények, például a vesemedence-gyulladás megelőzése érdekében általában antibiotikumkúrával történik, ám a tünetek enyhítése végett otthoni körülmények között is ajánlott odafigyelni egy-két dologra. 

Fájdalommal járhat

Hólyaghurut, bakteriális húgyhólyaggyulladás során a húgycsövön keresztül baktériumok (jellemzően E. coli) jutnak fel, és szaporodnak el a húgyhólyagban. A nők húgycsöve rövidebb, valamint külső nyílása közelebb helyezkedik el a végbél és a hüvely külső nyílásaihoz, ezért esetükben gyakoribb a felfázás, mint a férfiaknál.

GettyImages-913619322
Fotó: Demkat / Getty Images Hungary

A baktériumok szaporodásának kedvez többek között a hideghatás, a legyengült immunrendszer, a szexuális aktivitás, a hormonális változások terhesség, illetve menopauza során és a nem megfelelő higiénia. A legjellemzőbb tünetek közé a következők tartoznak:

  • gyakori vizelési inger,
  • gyakori, kis mennyiségű vizeletürítés,
  • égő, csípő érzés vizeléskor,
  • zavaros, esetleg bűzös vizelet,
  • alhasi, hólyagtáji fájdalom.

Mindezt rossz közérzet kísérheti, súlyosabb esetben véres vizelet, láz és vesetáji fájdalom is jelentkezhet - ezek már komolyabb problémáról, például vesemedence-gyulladásról tanúskodnak. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A bőséges folyadékfogyasztás a kulcs

A megelőzéshez, illetve a fertőzés visszatérésének kivédéséhez fontos például az intimhigiéniára való figyelés és a réteges öltözködés, de az is lényeges, hogy az ember az inger jelentkezésekor ne tartsa vissza sokáig a vizeletet, mert az segíti a kórokozók elszaporodását.

GettyImages-142020138
Fotó: Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images Hungary

A legelső, enyhe tünetek tapasztalásakor cselekedni kell, az érintettek a panaszok enyhítésére több dolgot is kipróbálhatnak:

  • A bőséges folyadékfogyasztás a megelőzés és a kezelés szempontjából is létfontosságú, hígítja a vizeletet, átmossa a húgyutakat.
  • A gyakori vizelés megnehezíti a baktériumok megtelepedését.
  • A cukrozatlan áfonyalé fogyasztása a kutatások szerint segíthet a húgyutak egészségének megőrzésében. Az aszalványként, teaként és kapszula formájában is kapható tőzegáfonya a megelőzést, valamint az enyhe tünetek mérséklését is támogathatja. 
  • A vízhajtó hatású gyógynövényekből, például a csalánlevélből vagy medveszőlőlevélből főzött teák is segíthetnek. Utóbbi a felfázás elleni készítmények fontos alapanyaga is egyben. 
  • A gyógynövényüzletekben, bioboltokban por és tabletta formájában kapható D-mannózzal is érdemes próbát tenni.
  • A probiotikumoknak számos előnyös hatása ismert, az emésztő- és a húgyúti rendszer támogatásán túl az immunrendszert is támogatják. Probiotikus élelmiszerek fogyasztása javasolt, ilyenek például a kefir vagy a savanyú káposzta.

Nagyon fontos leszögezni, hogy a húgyúti fertőzés, a hólyaghurut nem játék, az otthon bevethető praktikák sokszor nem bizonyulnak elegendőnek! Erősödő, nem múló tünetek, krónikussá váló, visszatérő felfázás esetén mindenképp orvos felkeresése javasolt, hiszen az igencsak kellemetlen vesemedence-gyulladás kialakulásához például már néhány nap is elegendő.

Gyulladáscsökkentő, vízhajtó gyógynövényteák hólyaghurut ellen

Milyen gyógynövények jöhetnek szóba felfázás, más néven hólyaghurut esetén? Először is nem árt, ha az alábbi csoport valamelyikébe tartoznak: antibakteriálisan ható, gyulladáscsökkentő vagy vizelethajtó.

Gyulladáscsökkentő, vízhajtó gyógynövényteák hólyaghurut ellen: elmulasztják a fájdalmas vizelést

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük