A szívritmuszavar legjellemzőbb tünetei: lehet teljes életet élni a betegséggel

Úgy érzed, néha kihagy a szíved? A rendszertelen szívdobogás hátterében komoly probléma állhat.

Élet szívritmuszavarral
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha nem is figyelsz rá, szíved rendületlenül tartja mindennapjaid tempóját, diktálva az ütemet egész szervezetednek.

Előfordulhat azonban, hogy a ritmus pontatlanná válik, a szívritmuszavar pedig kezelés nélkül később további komoly problémákat idézhet elő.

Amikor megdobban a szív

Vannak olyan szituációk, amikor természetes, hogy hevesebben ver a szív, de, amikor indokolatlanul ver gyorsabban és rendszertelenül, akkor érdemes a test jelzésére odafigyelni, mert ennek a tünetnek a hátterében szívritmuszavar problémája is állhat. Szívritmuszavarok számos - eltérő okokkal és tünetekkel rendelkező - formában jelentkezhetnek. A leggyakoribb forma a pitvarfibrilláció, ami Magyarországon a becslések szerint 200 ezer embert érint. 

A szívritmuszavar legjellemzőbb tünetei közé az alábbiak tartoznak: ritmustalan ütemben kalapál a szív, magas pulzusszám, teljesítményképesség romlása, légszomj, feszültségérzet, szédülés, mellkasi fájdalom, de akár ájulás is utalhat a betegségre. Ahogy a legtöbb betegségnél, a szívritmuszavarnál sem szabad várni a tünetek elmúlását, mert ez súlyos szövődmények kialakulását okozhatja. 

A szívritmuszavarban szenvedő betegeknek számos kihívással kell szembesülniük. Az első és a legfontosabb a felismerést követően, hogy a betegek elfogadják, és tisztában legyenek a betegségük veszélyeivel és annak kezelési lehetőségeivel, valamint azokkal az életmódbeli tényezőkkel, melyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy teljes életet tudjanak élni a szívritmuszavarral. 

Az arrhythmia kezelése

Szerencsére a szívritmuszavar kezelésére a sebészeti beavatkozás mellett a zavar típusától függően több készítmény is a betegek rendelkezésére áll, mint például a pulzus- vagy szívritmus-szabályozó gyógyszerek. Olyan szívritmuszavarnál, mint például a pitvarfibrilláció, a véralvadásgátló terápiák alkalmazása is szükséges, mely csökkentheti a stroke kialakulásának kockázatát. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A betegség sikeres kezeléséhez és a szövődmények elkerüléséhez a megfelelő terápia kiválasztása mellett fontos, hogy a betegek tudatosan és fegyelmezetten viseljék a betegségüket, vagyis, hogy tegyenek a gyógyulásukért, együttműködjenek a szakorvosukkal, rendszeresen járjanak kontrollvizsgálatokra, és szükség esetén változtassanak korábbi életmódjukon. 

Élet ritmuszavarral

A szívritmuszavarban szenvedőknek nem kell lemondaniuk az élet jó dolgairól, mint például az utazás, mozgás vagy az evés, csak az aktivitásokat jobban végig kell gondolni, mint egy egészséges embernek. A jóga vagy az úszás pozitív hatással is lehet a betegségre, de bármilyen sport elkezdése előtt ajánlott orvossal konzultálni. A táplálkozás terén a zsírszegény étrend és a csökkentett sótartalommal rendelkező ételek fogyasztása javasolt. A kávé és a fekete teák helyett válassz inkább koffein nélküli italokat. Az alkohol nincs jó hatással a szívre, és átfogóan az egészségre sem, ezért annak fogyasztását, amennyire csak lehet, minimalizálni kell. Szívritmuszavarnál fontos életmódbeli tényező a dohányzás abbahagyása, aminek jótékony hatásai rövid időn belül az egész testen érezhetőek lesznek. Az utazások alkalmával a betegnek célszerű egyeztetni a kezelőorvosával, mert egy-egy távolabbi utazás megterhelő lehet a szervezetére, ezért célszerű a lehetséges kockázatokra felkészülni.

Egy vitamin, ami nemcsak a szívet védi

Az E-vitamin amellett, hogy szívvédő hatású, bizonyítottan rákellenes és immunerősítő is. Ezekkel az ételekkel tudsz belőle minél többet bevinni a szervezetedbe!

Rákellenes és immunerősítő E-vitamin: 10 növényi olaj, aminek minden konyhában ott a helye

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük