Alvászavar és állandó fáradékonyság? Az alacsony vérnyomás tünetei és kezelése
Ha az alacsony vérnyomás panaszokat okoz, szükségessé válik a kezelése.
Az alacsonyabb vérnyomás sokak számára vágyott állapotnak tűnhet, hiszen ellentéte, a magas vérnyomás egy súlyos egészségügyi szövődményeket hordozó népbetegség.
Az optimálisnál valamivel alacsonyabb érték általában nem okoz tüneteket, azonban a tartósan és jócskán alacsonyabb vérnyomás, esetleg a felálláskor jelentkező hirtelen vérnyomásesés már komoly kellemetlenségek előidézője lehet. Ráadásul az alacsony vérnyomás egyéb kóros állapotokat jelezhet. A súlyosan alacsony vérnyomás következtében pedig létfontosságú szervek, így a szív és az agy is sérülhetnek.
Mi tekinthető alacsonynak?
A vérnyomásértékeket több dolog is befolyásolhatja, így például a nem vagy az életkor, mégis, az optimális értéket leegyszerűsítve 120/80 Hgmm környékén, valamivel az alatt szokták meghatározni. Ehhez képest a kórosan alacsony vérnyomásnál, azaz hipotóniánál az első, tehát a szisztolés érték általában 90 Hgmm-nél, a második, vagyis a diasztolés érték 60 Hgmm-nél kisebb. Sokkos állapotban ennél is alacsonyabbak az értékek, ez pedig az életet is veszélyeztető helyzetet eredményezhet, gyors és felületes légzés, hideg, sápadt bőr, gyenge és gyors pulzus jellemzik.
A vérnyomás napközben is változik, hatással van rá a testhelyzet, a stressz-szint, az elfogyasztott étel-ital, a beszedett orvosságok és a légzés is. Megoldandó problémát általában a kórosan alacsony vérnyomás jelent, ami kellemetlen tüneteket, például látászavarokat, szédülést, ájulást, nyirkos, sápadt bőrt, hányingert, koncentrációs problémákat, fáradékonyságot és olykor alvászavart okoz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi vezethet alacsony vérnyomáshoz?
Az alacsony vérnyomásnak több fajtája is létezik, főleg idősebbeknél figyelhető meg a helyzetváltoztatásra jelentkező vérnyomásesés, az ortosztatikus hipotónia. Ilyenkor, jellemzően a felállást követően az illető szédül, és úgy érzi, elsötétül előtte a világ. Ez a legrosszabb esetben ájuláshoz is vezethet.
Fiatal nőknél gyakori az alacsony vérnyomás esszenciális formája, amikor a pontos kiváltó ok nem állapítható meg.
Bizonyos endokrinológiai kórképek, szívbetegségek, súlyos fertőzések és allergiás reakciók, vérvesztések alacsony vérnyomást okozhatnak. Terhesség, illetve B12-, folsav- és vashiány következtében, valamint egyes gyógyszerek, például vízhajtók szedésekor is kisebb értékeket mérhetnek az érintettek.
A fokozott folyadékfogyasztás is segíthet
Az alacsony vérnyomás kezelése általában akkor indokolt, amikor az állapot a páciens számára kellemetlen tünetekkel jár. Amennyiben egy másik kórképpel karöltve jelentkezik, az alapbetegség terápiája a cél, ha gyógyszerek mellékhatásaként, akkor szükség lehet az adott készítmény cseréjére, dózisának csökkentésére.
Az ismeretlen eredetű, ám a fentebb felsorolt tüneteket okozó alacsony vérnyomás esetében a vízfogyasztás növelését, az orvos egyetértése mellett az ételek sózásának fokozását, valamint kompressziós harisnya hordását szokták javasolni a szakemberek. Amennyiben azt a beteg állapota indokolttá teszi, gyógyszeres kezelésre is lehetőség van. A rendszeres testmozgás is sokat segíthet, ha pedig valaki kiadós lakmározások után tapasztalja, hogy leesik a vérnyomása, érdemes kisebb adagokat elosztania több étkezésre. Az ortosztatikus hipotóniától szenvedőknél fontos az óvatos helyzetváltoztatás, felállás előtt vízivás, ágy szélén ücsörgés ajánlott.
A 10 leghatékonyabb szíverősítő tea: fogyaszd mindennap, és hatni fog!
Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek dobogós helyet foglalnak el a halálozási statisztikákban. Mivel a szív megállás nélkül és intenzíven dolgozik, érdemes támogatni a munkáját még panaszmentesség esetén is. Ingadozó vérnyomás, alkalmanként rendetlenkedő szívritmus esetén is érdemes a gyógyszerek előtt vagy mellett a szíverősítő teákat fogyasztani. Komolyabb és hosszabb ideje fennálló panaszok esetén azonban mindig kezelőorvossal ajánlott egyeztetni, a teák ugyanis semmiképp sem váltják ki a gyógyszeres kezelést, ha arra van szükség!
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- magas vérnyomás
Magas vérnyomás és alacsony pulzus: milyen betegséget jeleznek így, együtt?
- látás
- vérnyomás