7 TB-változás 2010-től
Számos járulékfizetéssel, TB-vel kapcsolatos döntés született az elmúlt időszakban. Ismerd meg a leglényegesebb változásokat!
Annak ellenére, hogy a társadalombiztosítási járulékokkal kapcsolatos döntések a fejed fölött születnek, tisztában kell lenned néhány - a saját pénztárcádat is érintő - változással.
Növekvő terhek
2010 január elsejétől megszűnik a Munkaerő-piaci Alap forrásául szolgáló munkadói, munkavállalói, vállalkozói járulék. Ezeket a terheket ezentúl a munkáltatónak és a munkavállalónak is egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékként kell megfizetnie. A jövőben a teljes jövedelemre kiterjed a 27%-os foglalkoztatói járulék. Tavaly a minimálbér kétszereséig 27%-ot, a fölött 32%-ot kellett fizetni.
Ha nem vagy biztosítva, vagy kiegészítő tevékenységet folytatsz, akkor az egészségügyi szolgáltatás járuléka a tavalyi 4500 forint helyett 4950 forintodba kerül. Ha bejelentett munkahelyen dolgozol, és véletlenül baleset érne, akkor a kereseted 100%-a helyett idén már csak 90%-os baleseti táppénzre vagy jogosult.
Ha főállású evás - egyszerűsített vállalkozói adózó - vagy, a tevékenységedre jellemző kereseted után kell megfizetned a járulékokat. Ez a határ 2009-ben a minimálbér kétszerese volt. Ha a járulékbevallásban bejelented az adóhatóságnak, hogy a tényleges jövedelmed ennél alacsonyabb, akkor ez után az összeg után - de legalább a minimálbér összege után - kell járulékot fizetned. A TB-járulék mértéke - a tavalyi évvel ellentétben - már nem függ a jövedelem nagyságától: 2009-ben a minimálbér kétszeresét meghaladó, és az azt el nem érő jövedelemnek eltérő volt a járulékkulcsa.
Egészségügyi hozzájárulás - sok a változás
2010. január elsejétől a legtöbb változás talán az egészségügyi hozzájárulást - ehót - érinti. A 14%-os egyéni százalékos ehót a jövőben a kifizetőnek kell vonnia arra a jövedelemre is, amelyet a magánszemélynek az adóbevallásában egyébként nem kellene szerepeltetnie. Korábban ezeket a jövedelmeket nem terhelte eho. Az egyént terhelő százalékos eho továbbra is 14% marad.
Egyáltalán nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetned 2010. január 1-jétől, ha a közösségen belül mozgó munkavállaló, illetve önálló vállalkozó vagy, és egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség alóli mentességedet - az illetékes külföldi hatóság által kiállított, a másik tagállamban fennálló biztosítást tanúsító - igazolással igazolod. Az intézkedésnek köszönhetően a jövőben nem fordulhat elő, hogy egyszerre két országban kelljen járulékokat fizetned, ha külföldön dolgozol.
További lényeges – az egyéni ehobevallással kapcsolatos - változás, hogy 2010. január 1-jétől a magánszemélyeknek kell megfizetnie és bevallania az ehót, ha a kifizetőnek nem kell megállapítania és levonnia az adóelőleg-köteles jövedelem adóelőlegét.
A költségvetés folyamatos bevételének biztosítása érdekében a jövedelemadó-törvény évközi adó-, adóelőleg-levonást és -fizetést ír elő. Ezt nevezik adóelőlegnek.
2010. január 1-jétől megszűnt a tételes egészségügyi hozzájárulás, az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásához szükséges források kiegészítése érdekében fizetett kötelezettség. Ez a tavalyi évben havi 1950 forintot plusz terhet jelentett a kifizetőnek és az egyéni vállalkozóknak. Ügyelj arra, hogy a 2010. január elsejét megelőző időszakra vonatkozó tételes egészségügyi hozzájárulást akkor is meg kell fizetned, ha azt 2009. december 31. után állapítják meg.
Start-kártya – változnak a szabályok
A pályakezdő, diplomás fiatalok, az alap- és középfokú végzettséggel rendelkező, illetve végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatalok - és az őket csatasorba állító munkáltatók - körében viszonylag nagy népszerűségnek örvendő Start-kártya érvényességi ideje is megváltozik. Ez lényeges szempont lehet abban az esetben, ha a járulékokat, köztük a társadalombiztosítást is - a Start-kártya kiváltását követően - fizette utánad az állam.
2010. január 1-jétől a munkaadó a kedvezményt az alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal esetében legfeljebb a minimálbér másfélszeresének, felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalap után érvényesítheti. A módosított rendelkezések szerencsére csak a 2010. január 1-jét követően kiváltott Start-kártyákra, és az azt követő foglalkoztatásra vonatkoznak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha egyéni vállalkozó vagy
2010. január 1-jétől egyéni vállalkozóként 7,5% egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot kell fizetned. A főállású egyéni vállalkozóknak összesen 27% társadalombiztosítási járulékot kell fizetniük. 2010-től megszűnik a vállalkozói járulék, amit korábban minden egyéni és társas vállalkozó köteles volt megfizetni, ennek mértéke 4% volt. Ez a járulék nem az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékba integrálódik.
A főállású egyéni vállalkozók esetében a járulék alapját a jövőben a tevékenységre jellemző kereset után kell megfizetni. Ellentétben a tavalyi előírással, amikor a járulékokat legalább a minimálbér kétszerese után kellett megfizetni.
Cikkünk elkészítéséhez a HVG Társadalombiztosítás 2010 különszámát használtuk fel forrásanyagként.
OLVASD EL EZT IS!
- műtét
- betegség
Ingyenes vagy támogatott kezelések listája
- szabadság
- törvény
Mennyi szabadság jár neked a Munka Törvénykönyve szerint?
- cukorbetegség
- uborka