5 óriási tévhit a cukorbeteg étrendről
Néhány diabétesszel kapcsolatos tévhit még ma is tartja magát.
Semmi kétség, a cukorbetegség kezelésének kitanulása majdnem felér egy új szakmával. A sok új információ hallatán nem is csoda, ha még a diabéteszes betegek is összezavarodnak. A következő tévhitektől azonban jobb minél hamarabb megszabadulni!
Gyógyszerekkel bármit megehetsz
Sok diabéteszes beteg hajlamos azt gondolni, hogy az előírt gyógyszerek beszedésén túl semmi egyebet nem kell tennie az egészsége érdekében. Pedig helyes táplálkozás és aktív, mozgásban gazdag életmód nélkül nehezen lehet kordában tartani a vércukorértékeket.
A gyógyszereken túl étrendedben, életviteledben is meg kell találnod az egyensúlyt, amihez vércukorszinted folyamatos ellenőrzése is szükséges. Az értékek értelmezésében, a tendenciák átlátásában sokat segít, ha naplót vezetsz az eredményekről.
Speciális diabetikus ételeket kell fogyasztani
A cukorbetegek számára ajánlott egészséges étrend nem a diabetikus termékeken alapul, hanem sok szempontból hasonlít a mindenki számára ajánlott, egészséges táplálkozáshoz. Mérsékelt zsírokban - különösen telített és transzzsírokban -, sóban és cukorban, ugyanakkor gazdag teljes kiőrlésű élelmiszerekben, sovány fehérjékben, zöldségekben és gyümölcsökben. Némely diabetikus élelmiszertől akár a vércukorszinted is megemelkedhet, ráadásul lényegesen drágábbak a normál termékeknél.
Cukormentes termékeket bátran ehetsz
Gyakori tévhit, hogy csak a cukor és a cukros ételek, italok emelik a vércukorszintet. Ezzel szemben a valóság az, hogy emésztőrendszer a szénhidrátokat is cukorrá bontja le, így azok fogyasztása is vércukorszint-emelő hatással jár. A cukormentes torták és sütemények nagyon népszerűek, pedig kalória-, zsír- és szénhidráttartalmuk nem feltétlenül alacsony. Bevásárlásnál szentelj időt a címkék ellenőrzésének, és ne csak az élelmiszerek cukortartalmát, hanem szénhidráttartalmát is vedd figyelembe.
A cukorbetegek nem ehetnek kenyeret, krumplit
A keményítőtartalmú élelmiszerek, mint például a kenyér, tészták, rizs és gabonafélék a szervezet legfőbb energiaforrásai, tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és zsírban is szegények. Annak ellenére, hogy emelik a vércukorszintet, mindenkinek szüksége van szénhidrátokra, még a cukorbetegeknek is.
A kulcs a mértékben rejlik - tudnod kell, hogy az adott ételcsoportból mennyit szabad fogyasztanod, hogy vércukorszinted az optimális tartományban maradjon, és súlyodat se gyarapítsd. Válassz például teljes kiőrlésű és rostban gazdag termékeket. Fontos tisztában lenned azzal is, hogy szénhidrátokat nemcsak a kenyér, a krumpli, a tészta és a gabonafélék tartalmaznak, hanem bizonyos zöldségfajták is, mint például a bab, a borsó, de a tejtermékekben és a gyümölcsökben is található szénhidrát.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A zsír nem számít
Mivel a zsír nem emeli a vércukorszintet, azt gondolhatod, hogy erre nem is kell figyelned, pedig éppúgy probléma, mint a cukor. A zsírban nagyon sok kalória van, és ha mértéktelenül fogyasztod, súlygyarapodást eredményezhet. A telített zsírok és transzzsírok a koleszterinszintet is emelik, valamint fokozzák a szívbetegségek kockázatát.
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- allergia
Állandó, kínzó bőrviszketés: 5 súlyos betegséget jelezhet
- cukorbetegség
- vizelet
Túl gyakori vizelési inger: 3 lappangó betegség a háttérben
- teszt
- megelőzés