A 12. transzfúzióba halt bele! 6 tudós, akinek a saját felfedezése okozta vesztét

Tudod, mi a közös Alekszandr Bogdanovban és Marie Curie-ben?

Az orvostudomány, a fizika és a kémia oltárán nem kevés tudós áldozott az 20. században - közülük sokan az életükkel fizettek. Lapozd át az alábbi galériát, és tudd meg, kik voltak azok, akiknek saját felfedezése, illetve kutatási területe okozta a vesztét.

A szovjet-orosz tanár, közgazdász, orvos Alekszandr Bogdanov (1873-1928), a vértranszfúzió úttörője 11 vérátömlesztést hajtott végre magán, ugyanis hite szerint ez lehetett volna az örök fiatalság titka. A 12-dikbe azonban belehalt. Az 1908-ban készült fotón Leninnel sakkozik.

A lengyel származású francia fizikus és kémikus, Marie Curie (1867-1934) a radioaktivitás úttörőnek számító kutatója volt. 1934-ben bekövetkezett halálát szinte biztosan a káros hatású, ionizáló sugárzás okozta. Két Nobel-díjat is kapott, az elsőt 1903-ban Henri Becquerellel és a képen látható férjével, Pierre Curie-vel megosztva.

Thomas Midgley (1889-1944) amerikai kémikus- gépészmérnök az ólmozott benzin feltalálója. 51 éves korában gyermekbénulás következtében mozgásképtelenné vált, ágyba kényszerült. Ekkor kidolgozott egy bonyolult csiga- és kötélrendszert, mely arra volt hivatott, hogy a fekvőbetegeket felemelje az ágyból. Pár év múlva azonban - 55 éves korában - véletlenül belegabalyodott a saját maga által alkotott szerkezetbe, és az megfojtotta.

Harry K. Daghlian, Jr. (1921-1945) fiatal örmény-amerikai fizikus az Új-Mexikó hegyei között fekvő fennsíkon, Los Alamosban dolgozott számos más tudóssal az atombomba megalkotásán. Halálát fokozott sugárterhelés okozta, amit akkor kapott, amikor wolframtéglát ejtett egy 6,2 kilogrammos plutóniummagra.

Louis Slotin (1910-1946), Harry K. Daghlian Jr. munkatársa ugyancsak Los Alamosban lelte halálát. Egy kísérlet során két fém félgömböt használt, melyek közepe radioaktív plutóniummal volt töltve. A félgömböket csavarhúzóval tartotta távol egymástól, ám az kicsúszott a kezéből, és szervezetébe a halálos sugárdózis többszöröse jutott.

Robert Atkins (1930-2003) kicsit kilóg a sorból. Bár Atkins-diéta néven ismert magas fehérjetartalmú és szinte semmi szénhidrátot nem tartalmazó étrendje valóban szívinfarktushoz vezetett nála, ám halálát  nem ez, hanem egy fejsérülés okozta.

Híres magyar orvosok

Lapozd át az alábbi galériát, és ismerd meg azokat a magyar orvosokat, akik tudásuknak köszönhetően előbbre vitték a világot.

8 magyar orvos, aki előrevitte a világot

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük