A szívritmuszavar tünetei

A hirtelen szívhalál

Tudtad, hogy a sokszor tünetmentes szívritmuszavar akár hirtelen szívhalált is okozhat? Ismerd meg a jeleket, hogy tudd, mire figyelj!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szív négy szívüregből áll. A felső kettő a két pitvar, az alsó kettő pedig a két kamra. Minden egyes szívösszehúzódás – melyek egyébként a jobb pitvar egy speciális sejtcsoportjának elektromos impulzusainak hatására indulnak ki - esetében valójában két szívverés történik. Az egyik a pitvar, a másik pedig a kamra által. Ezen ütések segítségével a szív egy perc alatt nagyjából öt liter vért keringet a szervezetben.

Mi a szívritmuszavar?

Szívritmuszavarról akkor beszélünk, ha az előbb említett rendszeres szívtevékenység valamilyen módon eltér a normálistól. Mindegy, hogy az eltérés pontosan mit jelent – gyorsabb vagy lassabb szívverést -, minden esetben ebbe a betegségkategóriába tartozik.

Szinte minden ember érez legalább egyszer furcsa szívműködést, mely vagy heves szívdobogások, vagy pedig túl erős, de lassú szívdobbanások formájában jelentkezik. Ez utóbbi esetében szó sincs arról, hogy a szív kihagyna egy-egy ütést. Azért érezheted így, mert az első szívverés túl gyenge ahhoz, hogy elegendő vért pumpáljon az erekbe, ezért a második természetellenes erővel érkezik. A két szívverés közt eltelt időt és a gyenge szívverést lehet úgy érzékelni, mintha kimaradna egy-egy ütése a szívnek.

A szívritmuszavar tünetei

Ha szívritmusod csak néha-néha furcsa, és ez a furcsa állapot nem bizonyul tartósnak, akkor nincs miért aggódnod. Testmozgásra, hirtelen légszomjra vagy akár izgalomra is változhat a szívverés, de ettől még semmilyen panaszt nem fogsz tapasztalni.

A tünetek áttekintéséhez meg kell különböztetni a szívritmuszavar két fajtáját, hiszen jellegükből adódóan más és más jeleket produkálnak - azt azonban tudni kell, hogy nem minden esetben okoznak tüneteket, sokáig észrevehetetlen is maradhat a probléma.

Tachycardia: kórosan magas szívfrekvencia, mely az alábbi tünetekkel járhat:

  • nyaki erek erős lüktetése, szív kalapálása, össze-vissza verés érzése
  • kellemetlen mellkasi érzés
  • ájulásérzés, gyengeség, szédülés
  • fülcsengés
  • hányinger, hányás
  • kéz- és lábzsibbadás, bizsergés
  • zavartság
  • légszomj.

Bradycardia: kórosan alacsony szívfrekvencia, mely az alábbi tünetekkel járhat:

  • fáradtság
  • légszomj
  • szédülés vagy ájulásérzés.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Miért veszélyes a szívritmuszavar?

Attól függetlenül, hogy tünetei már önmagukban sem bizonyulnak a legkellemesebbnek, nem csak ezzel kell számolnia annak, aki kezeletlenül hagyja szívritmuszavarát. A szív rendellenes működése ugyanis hirtelen szívmegálláshoz vezethet – természetesen szívhalál nem csak szívproblémák mentén következhet be, de esélye mindenképpen nagyobb.

Hirtelen szívhalál akkor következhet be, ha a szívverés kórosan lelassul, vagy ha a szívizomban nagyon szapora, vagy éppen nem szapora, de rendszertelen, kaotikus elektromos aktivitás jön létre. Az ezt kiváltó szívproblémákat gyűjtőnéven életveszélyes aritmiáknak nevezik.

Fontos tudni!
Az életveszélyes aritmiák semmiképp nem keverendőek az akut szívinfarktussal, hiszen az infarktus során a szívizom egy része elhal, ami a hiányos vagy lassan teljesen megszűnő vérellátásnak köszönhető. A szívinfarktus okozhat hirtelen szívhalált, ez azonban egyáltalán nem biztos. Így a két fogalom semmiképpen nem keverendő.
Ezt is szeretjük