Egyetlen dolog, amivel túlélhető a 21. század: mit jelent a reziliencia, és hogyan fejleszthető?

Melyek a lelki ellenálló képesség fejlesztésének eszközei?

Egyetlen dolog, amivel túlélhető a 21. század: mit jelent a reziliencia, és hogyan fejleszthető?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A változások, kudarcok, krízisek és veszteségek az élet elkerülhetetlen részei, melyekkel nem feltétlenül az erő, sokkal inkább a hatékony alkalmazkodóképesség segít megbirkózni. A reziliencia szót legtöbben a koronavírus-járvány idején ismertük meg. Annyit szinte mindenki tud róla, hogy ez egy olyan pozitív emberi tulajdonság, mellyel a nem várt események, krízisek, akár katasztrófák is túlélhetőek. Arról már kevesebb fogalmunk van, hogy ez a képesség fejleszthető is. Arról pedig még kevesebb, hogy milyen módon.

Mit jelent a reziliencia pontosan?

Bár a szónak van ökológiai és fizikai jelentése is, pszichológiai értelemben a reziliencia a személyiség egyfajta rugalmasságát jelenti, melynek köszönhetően a kívülről jövő negatív hatásokkal képes megbirkózni, ameddig szükséges, alkalmazkodni hozzájuk, és a nehéz élethelyzetek után – a lehetőségekhez képest – gyorsan visszanyerni az eredeti kiegyensúlyozott, jó lelki-mentális állapotot.

A legegyszerűbben talán egy keljfeljancsi mozgásával lehetne érzékeltetni a rezilienciát: egy váratlan külső behatás következtében ugyan kileng az eredeti helyzetéből, ám hamar visszanyeri korábbi állapotát.

A reziliencia nem szünteti meg a stresszt és nem teszi semmissé az élet nehézségeit. Azok az emberek, akik rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal, nem látják az életet rózsaszín szemüvegen és insta filtereken keresztül. De rendelkeznek az alábbi tulajdonságokkal.

A lelki reziliencia jelei

Túlélő mentalitás

A reziliens emberekre jellemző egyfajta túlélő mentalitás. A legtöbben érzik, hogy még ha a dolgok aktuálisan nehezen is mennek, képesek lesznek túljutni életük ezen szakaszán, megoldani a felmerülő problémákat, hogy aztán folytathassák útjukat.

Hatékony érzelmi szabályozás

Természetesen a reziliens emberek nem rendíthetetlenek, ők is élnek át olyan erős érzelmeket, mint a harag, félelem vagy szomorúság. Ugyanakkor felismerik, hogy ezek az érzések átmenetiek, és képesek kezelni őket.

Irányítás érzése

Általában erős belső, érzelmi kontrollal rendelkeznek, és úgy gondolják, tetteikkel – legalább bizonyos fokig – képesek befolyásolni az események alakulását. Igyekeznek olyan módszereket találni, melyekkel javítani tudnak az aktuális helyzeten.

Önelfogadás

A reziliencia egy másik jele az önelfogadás, önmagunkkal való együttérés. A kritikus helyzetekben az önostorozás cseppet sem visz előbbre, aki azonban képes elfogadni önmagát, nem a hibákat keresni a cselekedeteiben, az kisebb fokú stresszt él át és hatékonyabb cselekvésre képes.

Így fejleszthető a reziliencia

Keretezd át a negatív gondolatokat!

A reziliens emberek képesek reálisan szemlélni a negatív helyzeteket – úgy, hogy a hangsúly ne a felelősök keresésén, vagy az azon való töprengésre kerüljön, hogy mi az, amin nem lehet változtatni. Ahelyett, hogy egy kialakult szituációt leküzdhetetlennek gondolnál, keress apró módszereket, melyek a probléma megoldásának irányába visznek. A megtehető pozitív lépések végiggondolása segít leküzdeni a negatív gondolatokat.

Kérj támogatást!

Attól, hogy beszélünk az élet nehézségeiről, azok még nem szűnnek meg. Egy megtartó, egymást támogató közösség azonban sokat segíthet. Ha megosztod az aktuális nehézségeidet egy támogató baráttal vagy családtaggal, nemcsak könnyítesz a lelkeden, lelki támogatást kaphatsz, de segíthet a megfelelő megoldás keresésében. Már az is fél siker, ha megfogalmazod és hangosan kimondod az aktuálisan téged nyomasztó problémakört. Ráadásként pedig könnyen lehet, hogy az, akivel megosztottad a nehézséget, rávilágít valami olyasmire, amit eddig nem vettél észre, így segíthet a megoldás keresésében.

Koncentrálj arra, amire befolyásod van!

Amikor valamilyen válsággal, krízissel szembesülsz, könnyen lehet, hogy úgy érzed, összenyom a helyzet súlya. Ilyenkor ahelyett, hogy azt kívánnád, bárcsak visszamehetnél az időben megváltoztatni a dolgokat, próbálj a helyzetnek azokra a részeire összpontosítani, melyekre közvetlen befolyásod van. Még akkor is, ha a helyzet szörnyűnek tűnik, a bizonyos fokú kontroll érzése segíthet átlendülni a kezdeti sokkon.

Kezeld a stresszt!

Az egészséges stresszkezelési szokások kialakítása hatékony módja lehet az általános rugalmasság növelésének. A kellő mennyiségű és minőségű alvás, a vitaminokban gazdag táplálkozás és az elegendő testmozgás a legfontosabb alapja annak, hogy a téged érő külső negatív hatásokkal képes legyél megbirkózni a mindennapokban.

Ezek nélkül nem lehet hatékonyan kezelni a stresszt. Ha mindez megvan, csak aztán érdemes megpróbálni olyan új szokások kialakítását, mint például a meditáció. De a stresszcsökkentés hatékony eszköze lehet a beáramló információk hatékony szűrése, és az időnkénti – például esténkénti – digitális csend, melyek segítenek az elme lecsillapításában.

A BioTechUSA felelősségvállalási kampányaiban egészségügyi és társadalmilag fontos ügyeket dolgoznak fel, és olyan témákban kezdeményeztek már párbeszédet, mint az evészavar, a demencia, vagy a mentális egészség. Ezen cikksorozat célja egybevág ezzel: saját szakértőik, márkanagyköveteik és külsős partnerek bevonásával publicitást adni olyan ügyeknek, melyek még mindig nem kapnak kellő figyelmet.

Hogyan fejleszthető a gyermekek lelki ellenálló képessége? A reziliencia fontosabb, mint valaha

Minden időszaknak, így a gyermekkornak is megvannak a maga nehézségei, amelyekhez alkalmazkodnia kell az embernek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük