Puffadás, székrekedés: a petefészekrák kezdeti tünetei

Sajnos a betegség tünetei legtöbbször nem elég tipikusak ahhoz, hogy időben észleld a bajt. Légy résen!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A petefészkek a hasüregben, a méh két oldalán helyezkednek el. Belső elválasztású mirigyről van szó, mely progeszteront és ösztrogént termel, ezenkívül a petefészek fontos feladata a petesejtek termelése is. A páros szervben kialakuló rák a negyedik leggyakoribb a női nemi szervi rákok sorában.

Az első három helyen álló emlő-, méhnyak- és méhtestrákhoz képest azonban petefészekrák jóval alattomosabb betegség. Hosszú ideig tünetmentes lehet, a későbbi panaszok pedig sokszor nem elég specifikusak ahhoz, hogy felismerhető legyen a betegség.

A petefészekrák jelei

  • Székrekedés.
  • Alhasi puffadás.
  • Rendellenes vérzés.
  • Fájdalom, nyomásérzet.

Kezelési lehetőségek

A kezelés módja függ a betegség előrehaladottságától, illetve az általános fizikai állapottól. A sebészeti beavatkozásra szinte minden esetben sor kerül, ilyenkor eltávolítják a szervet a hasüregből. Sok esetben szükséges a környező szövetek kimetszése is. A műtét után rendszerint kemo-, illetve sugárterápiás kezelésre van szükség. Az új orvosi gyakorlat szerint sokszor a műtétet megelőzően is alkalmazzák a kemoterápiát - ennek segítségével csökkenthető a rákos sejtek ellenállása és mérete.

Képeken 13 durva rákkeltő!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fontosabb rizikófaktorok

Más daganatos betegségekhez hasonlóan a kor előrehaladtával növekszik a kialakulásának kockázata, tehát az életkor rizikófaktornak tekinthető. Leggyakrabban 50 év feletti nőknél fordul elő.

Egyes tudományos vizsgálatok szerint az emlőrákon átesett betegeknél szintén gyakrabban alakul ki a petefészekrák. Ez feltehetően a BRCA1 génmutáció számlájára írható.

Ugyancsak nagyobb kockázattal kell számolnod, ha a családodban már előfordult petefészekrák. Amennyiben elsőfokú rokonod volt az érintett, abban az esetben háromszorosan is veszélyeztetett vagy.

Hasznos tanácsok a megelőzéshez

Rendszeres orvosi ellenőrzés

Annak ellenére, hogy jelenleg nincs olyan orvosi vizsgálat, mely 100%-os biztonsággal kiszűrné a petefészekrákot, fontos az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálat. Ha családodban már előfordult a betegség, melegen ajánlott évente egyszer elmenned ultrahangos petefészek-vizsgálatra is. Végül pedig kérd meg orvosodat, hogy végeztesse el a CA-125-vérvizsgálatot. A CA-125 egy protein, melyet a szervezet bizonyos sejtjei termelnek. A vérben megjelenő CA-125-nek nevezett antigén szintjének megemelkedése pedig petefészekrákra utalhat.

Rákszűrés évente

A méhnyakrákszűrés az a vizsgálat, melyről tilos megfeledkezned. Nőgyógyász szakértőnk elmondja, miért.

Fogamzásgátló tabletta

Egyes vizsgálatok szerint a petesejtek érését akadályozó szerek bizonyos fokú védelmet biztosítanak a rendellenes sejtburjánzással szemben. Tudományos kutatások szerint, ha tíz éven keresztül fogamzásgátlót szedsz, azzal akár 70%-kal is csökkentheted a petefészekrák kialakulásának rizikóját.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Étrendi változtatások

Ha szeretnéd megelőzni a betegség kialakulását, rendkívül fontos, hogy kerüld transzzsírsavakat és a telített zsírsavakat. A vörös húsok helyett fogyassz fehéreket, illetve hetente kétszer kerüljön hal is a tányérodra. A halfélék gazdagok omega-3 zsírsavakban, melyek segítenek megelőzni a daganatok kialakulását - ráadásul az agyműködést is serkentik. Fogyassz továbbá sok rostos táplálékot, zöldséget, gyümölcsöt.

Ezt is szeretjük