Ezeket soha ne fújd az orrodba, hiába mondják, hogy kidugítják: nagyon rosszat tesznek

Sokan próbálnak házi praktikákkal megszabadulni az orrdugulástól, de egyes népszerű módszerek valójában veszélyesek – mutatjuk, mit ne fújj vagy csepegtess soha az orrodba!

Orrdugulás ellen házilag mit nem szabad?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Az internet tele van házi praktikákkal orrdugulás ellen, de nem mindegyik biztonságos. Egyes „természetes” megoldások többet árthatnak, mint használnak, és akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. Nézzük meg, hogy mely népszerű házi patikákat nem ajánlott az orrba fújni vagy csepegtetni, és miért!

Ezeket nem szabad orrdugulás esetén használni


Sokan azt állítják, hogy az almaecet vagy más ecet segíthet megszüntetni az orrdugulást és elpusztítani a baktériumokat. Ám az ecet savtartalma túl magas, és irritálhatja az orr nyálkahártyáját. Égő érzést, fokozott váladéktermelést és hosszú távon nyálkahártya-károsodást okozhat.

Orrdugulás ellen házilag mit nem szabad
Fotó: temmuzcan / Getty Images Hungary

Az illóolajok tömény használata, például borsmenta, eukaliptusz vagy teafaolaj, amik mentolos érzést keltve teszik szabaddá a légutakat, szintén ellenjavallott. A tömény illóolajok rendkívül irritálóak, és ha közvetlenül az orrba jutnak, égési sérüléseket okozhatnak a nyálkahártyán. Belélegezve tüdőkárosodást is kiválthatnak. Ha használni szeretnéd, inkább párologtatásra vagy inhalálásra alkalmazd hígítva!

Furcsán hangozhat, de fokhagymalevet vagy a sima vöröshagymalevet is ajánlják egyesek az orr tisztán tartására.  Természetes antibiotikumként ismertek, és sokan úgy vélik, hogy a levük csepegtetése az orrba megszünteti az orrdugulást. Ezzel nagyon kell vigyázni, mivel a  hagymafélék erős kéntartalmú vegyületei irritációt okozhatnak, gyulladást váltanak ki, és akár nyálkahártyasebeket is eredményezhetnek.

Egyesek szerint a hígított hidrogén-peroxid oldata (3%-os) antibakteriális hatása miatt fertőtlenít és megszünteti az orrdugulást. Azonban ez az anyag túl erős az orr nyálkahártyájának, és károsíthatja a sejteket, kiszáríthatja a nyálkahártyát, sőt, hosszú távon krónikus problémákat okozhat.

A sós vizes öblítés ismert és biztonságos módszer az orr tisztítására  ha megfelelő arányban készítik el. Ám a túl tömény sóoldat kiszáríthatja és kimarhatja a nyálkahártyát, fokozva az irritációt és a gyulladást. Mindig a megfelelő arányt használjuk: 1 teáskanál só 1 liter vízhez!

Egyes népi praktikák szerint az alkohol fertőtlenítő hatású, és segít az orrjáratok tisztításában. Ez nem igaz, mert az alkohol erősen szárító és maró hatású, fájdalmas irritációt okozhat, és roncsolhatja az orr belső szöveteit.

Elterjedt az a tévhit is, hogy a tej vagy a joghurt bevonhatja a nyálkahártyát, és enyhítheti az irritációt. De ez hibás: a tejtermékek ideális táptalajt biztosítanak a baktériumoknak, így fokozhatják a fertőzések kialakulásának esélyét az orrban.

Néhányan úgy tartják, hogy a kókuszolaj vagy az olívaolaj segíthet az orrnyálkahártya hidratálásában. Bár az olajok külsőleg hidratálnak, ha az orrba kerülnek, légúti problémákat, tüdőgyulladást és egyéb szövődményeket okozhatnak, különösen, ha véletlenül belélegezzük őket.

Bár sok házi gyógymód jól hangzik, nem mindegyik biztonságos. Csak olyan módszereket használj, amelyeket orvosok vagy egészségügyi szakemberek ajánlanak! Ha bizonytalan vagy egy kezelésben, mindig kérdezd meg orvosodat vagy gyógyszerészedet!

A biztonságos alternatívák

  • Helyesen elkészített sós vizes öblítés.
  • Párásító vagy inhalálás gyógynövényes gőzzel (kamilla, mentol hígítva).
  • Természetes alapú orvosi orrspray-k, amelyek nem okoznak függőséget.
  • Infralámpázás.

Ne kockáztass az egészségeddel – az orrod érzékeny szerv, ami könnyen károsodhat!

„Csak megfáztam, ez nem fertőz”: most kiderül, mennyire igaz ez az állítás

Vajon tényleg ártalmatlan a „csak megfáztam” állapot, vagy komolyabb következményekkel is járhat? Most kiderül!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük