A mikroműanyagokat már az agyban is felfedezték - Nem csak a természetre vannak káros hatással
Az élővilágra káros mikroműanyagok akár az emberi viselkedést is képesek megváltoztatni.
A sokszor emlegetett mikroműanyagok nemcsak a tengerek, óceánok vizében károsak, hanem az emberi szervezetre sincsenek jó hatással.
Kutatók a tüdő és a szív mellett már az emberi agyban is kimutatták a műanyagok jelenlétét, ahol aztán komoly változásokat tudnak előidézni.
A mikroműanyagok az emberi viselkedést is meg tudják változtatni
A Rhode Islandi Egyetem Jaime Ross professzor által vezetett kutatócsoportja azt vizsgálta, hogy az emlősök agyába bejutó mikroműanyagok milyen gyulladást okozhatnak, és mekkora hatással lehetnek a viselkedésre. Egereket használtak a háromhetes kísérlet során, melyben mikroműanyagot tartalmazó vizet itattak az állatokkal. A kísérlet alatt nem csupán az egerek agyában és májában fedeztek fel gyulladást, de több idősebb egyednek még a viselkedése is megváltozott.
Az általuk mutatott jelek hasonlóak voltak a demenciában szenvedők tüneteire, ami nagyon meglepte a tudósokat. Ez a jelenség rövid idő, csupán három hét alatt jelentkezett, és újabb kérdéseket vetett fel - mesélte Ross. Mint például, hogy hogyan is okozzák ezt a mikroműanyagok, az idő haladtával fogékonyabb-e a szervezet az általuk okozott gyulladásokra, és könnyen meg tud-e szabadulni tőlük?
Aggasztó eredmények
A kutatás eredménye azért is különösen aggasztó, mert csupán kis mennyiségű műanyag okozott ilyen károkat. Miközben átlagosan ennél sokkal több, nagyjából egy bankkártyának megfelelő mennyiségű mikroműanyag kerül mindannyiunk szervezetébe hetente. A kísérlet nem várt eredménye volt az agyban okozott hatás, hiszen a kutatók inkább a bélrendszerben, a májban és a vesében számítottak a mikroműanyagok jelenlétére.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az agyat egy szinte áthatolhatatlan védőfal, a vér-agy gát védi, a mikroműanyagok viszont ezen is alig két óra alatt át tudtak jutni. A bejutás után csökkentették az agyban megtalálható fehérje, az úgynevezett GFAP (Gliális fibrilláris savas fehérje) szintjét. Korábban ennek a fehérjének a csökkenését olyan idegrendszeri betegségek, mint az Alzheimer-kór és a depresszió jeleként azonosították az egereknél. Most kiderült, hogy a mikroműanyagok szintén megváltoztatták ennek a fehérjének a szintjét.
Olvass tovább - Csökkenti az agy teljesítményét ez a káros viselkedés, pedig sokan csinálják: a demencia kockázatát is növeli
Egy bizonyos viselkedés az agy térfogatát és egyúttal teljesítményét is csökkenti, ami akár demenciához is vezethet.
Csökkenti az agy teljesítményét ez a káros viselkedés, pedig sokan csinálják: a demencia kockázatát is növeli
Egy bizonyos viselkedés az agy térfogatát és egyúttal teljesítményét is csökkenti, ami akár demenciához is vezethet.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)