Ezeket az agyrészeket károsítja a magas vérnyomás - A demencia kockázatát is növeli

A magas vérnyomás fokozza a szellemi hanyatlással járó betegségek valószínűségét.

vérnyomásmérés
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magas vérnyomás a demencia jól ismert kockázati tényezői közé tartozik. A WHO adatai szerint több mint 55 millióan élnek a szellemi hanyatlással járó betegséggel. A hipertónia is rendkívül elterjedt, ráadásul sokáig tünetmentes, így az érintettek nem is sejtik, hogy a kelleténél magasabb a vérnyomásuk.

Nemrégiben kutatók azonosították az agy azon területeit, amelyek összefüggésben vannak a demencia kialakulásával, és amelyeket a magas vérnyomás károsíthat. 

Magas vérnyomás hatása az agyra

A magas vérnyomás testszerte, így az agyban is roncsolja az ereket. Az erek átformálódásához, megkeményedéséhez, elzáródásához vezethet. Ez azon túl, hogy befolyásolja a szerv vérellátását, a gyulladásos, valamint az idegsejtek pusztulásával járó folyamatokat is fokozhatja, így pedig hozzájárulhat a demencia kialakulásához, a memóriavesztéshez és a kognitív funkciók romlásához. A hipertónia a fehérállományt is károsíthatja. A fehérállományban az idegrostok találhatók, amelyek az egyes agyi régiók közötti információáramlást biztosítják. 

2023 márciusában a European Heat Journal szaklapban megjelent tanulmány szerzői kutatásukban arra fókuszáltak, hogy beazonosítsák az agy azon területeit, amelyeket a magas vérnyomás károsíthat, és amelyek összefüggésbe hozhatók a demencia kialakulásával is. Az Edinburgh-i Egyetem és a Jagelló Egyetem Orvosi Főiskolájának munkatársai 30 ezer ember adatait vizsgálták. MRI-felvételek, genetikai analízisek és megfigyelési adatok alapján kilenc agyterületen észleltek olyan elváltozásokat, amelyek a hipertóniához és a kognitív funkciók romlásához kapcsolódnak.

Ide tartozik a tanulásért és a motoros kontrollért felelős putamen, aminek a diszfunkcióját korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták az Alzheimer-kórral. Továbbá a fehérállomány egyes részei, például a corona radiata, ami a döntéshozatalban és az érzelmek szabályozásában fontos, a capsula interna bizonyos területei, amelyek a kognitív feldolgozásban, a döntéshozatalban vesznek részt egyebek mellett, valamint az anterior thalamus radiáció, ami az egyszerű és összetett viselkedések tervezésében és végrehajtásában egyaránt szerepet játszik. 

A hipertónia által érintett agyterületek tehát részt vesznek a tanulás és a mozgás folyamatában, az érzelmek szabályozásában, a döntéshozatalban, valamint a különböző feladatok tervezésében is. A megfigyelések szerint a magas vérnyomás következtében csökkent az agytérfogat és az agykéreg felülete, változás mutatkozott az egyes agyi területek közötti kapcsolatokban és az agyi aktivitás mértékében is. 

A kutatók remélik, hogy a vizsgálat eredményei segíthetnek új módszerek kidolgozásában a magas vérnyomásban szenvedők kognitív károsodásának kezelésére. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A magas vérnyomásnak több fokozata is létezik, az ajánlások pedig nem egységesek abban a tekintetben, hogy mikortól tekintendők kórosnak az értékek. 140/90 Hgmm felett hipertóniáról beszélhetünk, de már a 120/80 Hgmm és 140/90 Hgmm közötti értékek is jelezhetik a problémát, vagy legalábbis a fokozott kockázatot. Ideális esetben a vérnyomás 90/60 Hgmm és 120/80 Hgmm között van. 

Olvass tovább: A 8 legrosszabb agykárosító élelmiszer

Az agy egészségének megőrzésében fontos szerep jut a táplálkozásnak. Míg bizonyos élelmiszerek, például a bogyós gyümölcsök vagy a zöld tea kifejezetten támogatják a szerv működését, akadnak olyanok is, amelyek hosszú távon negatív hatással vannak rá. 

A 8 legrosszabb agykárosító élelmiszer: növelik a demencia kockázatát, fokozzák a gyulladást

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük