Fiatalokat is érintő, rejtélyes autoimmun betegség: az MCTD tünteit könnyű összekeverni mással
Az MCTD súlyos, jelenleg még gyógyíthatatlan betegség, aminek tüneteit nehéz felismerni.
Alattomosan és kezdetben enyhe tünetekkel jelentkező, lassan kialakuló betegség, mely elsősorban a húsz év körüli vagy idősebb nőknél jelentkezik.
A betegek körében kevert kötőszöveti betegség néven is ismert MCTD autoimmun betegségről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa adott bővebb felvilágosítást.
MCTD: a rejtélyes autoimmun betegség
A többi autoimmun betegséghez hasonlóan az MCTD pontos kiváltó okai sem ismertek. A rövidítés jelentése: kevert kötőszöveti betegség. Az MCTD valójában a kötőszövet mellett az izmokat, ízületeket és belső szerveket, sejtek közötti szöveteket is érinti.
Milyen tüneteket okoz?
- Reggeli órákban jelentkező izomfájdalom és ízületi merevség.
- Hőemelkedés.
- Bőrfeszülés.
- Az ujjak kolbászszerű duzzanata.
- A Raynaud- szindrómánál is tapasztalható tünetek is jelentkeznek: hidegben az ujjak rövid időre elfehérednek, elkékülnek.
- A betegség minden szervben érinti a kötőszöveteket, ezért egyéb, főként a tüdőt, veséket és a szívet érintő elváltozások is jelentkezhetnek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szövődmények a tüdőben, szívben és vesékben
Az autoimmun betegség során a szervezet saját sejtjeit pusztítja el. Az MCTD esetében a kötőszöveti sejtek károsodása miatt a tüdőben romlik az oxigéncsere, a tüdőben megnövekedett ellenállás miatt pedig a szívnek még intenzívebben kell dolgoznia. Emiatt légzési elégtelenség és szívelégtelenség, infarktus is kialakulhat. A vesék kiválasztófunkciója is károsodhat, aminek vesebetegség és magas vérnyomás lehet a következménye.
Hogyan kezelhető az MCTD?
Az MCTD nem gyógyítható, de az immunrendszer működését gátló, úgynevezett immunszuppresszív gyógyszerek és gyulladáscsökkentő szteroidkészítmények szedésével az állapotromlás lelassítható. Kutatások folynak a biológiai terápiák, a csontvelő-transzplantáció és esetleges genetikai intervenciók hatását vizsgálva, így a jövőben talán egyéb eszközök is lehetőségre állnak majd a betegek kezelésében.
Simán kifordítják a végtagjaikat: sokan már a látványt sem bírják
A gumiemberek jelentős része szereti elszórakoztatni magát és a környezetében élőket, amit fényképeken és videókon is megoszt a nagyvilággal. Van, aki viccesnek tartja, más elborzad a látványtól, de egy biztos: az emberi test csodájáról árulkodik ez a furcsaság is.
Képek forrása: Getty Images Hungary
- mtcd
- fájdalom
- izomfájdalom
- duzzanat
- hőemelkedés
- raynaud-szindróma
- kéz
- ujj
- tünet
- autoimmun betegség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- hideg
- autoimmun betegség