Fiatalokat is érintő, rejtélyes autoimmun betegség: az MCTD tünteit könnyű összekeverni mással

Az MCTD súlyos, jelenleg még gyógyíthatatlan betegség, aminek tüneteit nehéz felismerni.

MCTD tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Alattomosan és kezdetben enyhe tünetekkel jelentkező, lassan kialakuló betegség, mely elsősorban a húsz év körüli vagy idősebb nőknél jelentkezik.

A betegek körében kevert kötőszöveti betegség néven is ismert MCTD autoimmun betegségről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa adott bővebb felvilágosítást. 

MCTD: a rejtélyes autoimmun betegség

A többi autoimmun betegséghez hasonlóan az MCTD pontos kiváltó okai sem ismertek. A rövidítés jelentése: kevert kötőszöveti betegség. Az MCTD valójában a kötőszövet mellett az izmokat, ízületeket és belső szerveket, sejtek közötti szöveteket is érinti. 

bedagadt kép
Fotó: macniak / Getty Images Hungary

Milyen tüneteket okoz?

  • Reggeli órákban jelentkező izomfájdalom és ízületi merevség.
  • Hőemelkedés.
  • Bőrfeszülés. 
  • Az ujjak kolbászszerű duzzanata.
  • A Raynaud- szindrómánál is tapasztalható tünetek is jelentkeznek: hidegben az ujjak rövid időre elfehérednek, elkékülnek.
  • A betegség minden szervben érinti a kötőszöveteket, ezért egyéb, főként a tüdőt, veséket és a szívet érintő elváltozások is jelentkezhetnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Szövődmények a tüdőben, szívben és vesékben

Az autoimmun betegség során a szervezet saját sejtjeit pusztítja el. Az MCTD esetében a kötőszöveti sejtek károsodása miatt a tüdőben romlik az oxigéncsere, a tüdőben megnövekedett ellenállás miatt pedig a szívnek még intenzívebben kell dolgoznia. Emiatt légzési elégtelenség és szívelégtelenség, infarktus is kialakulhat. A vesék kiválasztófunkciója is károsodhat, aminek vesebetegség és magas vérnyomás lehet a következménye. 

szívroham
Fotó: FluxFactory / Getty Images Hungary

Hogyan kezelhető az MCTD?

Az MCTD nem gyógyítható, de az immunrendszer működését gátló, úgynevezett immunszuppresszív gyógyszerek és gyulladáscsökkentő szteroidkészítmények szedésével az állapotromlás lelassítható. Kutatások folynak a biológiai terápiák, a csontvelő-transzplantáció és esetleges genetikai intervenciók hatását vizsgálva, így a jövőben talán egyéb eszközök is lehetőségre állnak majd a betegek kezelésében.

Simán kifordítják a végtagjaikat: sokan már a látványt sem bírják

A gumiemberek jelentős része szereti elszórakoztatni magát és a környezetében élőket, amit fényképeken és videókon is megoszt a nagyvilággal. Van, aki viccesnek tartja, más elborzad a látványtól, de egy biztos: az emberi test csodájáról árulkodik ez a furcsaság is.

Simán kifordítják a végtagjaikat: sokan már a látványt sem bírják

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük