10 tünet, ami kezdődő májbetegségre utalhat - Nem csak az alkoholfogyasztás jelent veszélyt
Számos tényező károsíthatja a máj egészségét nyáron, és az alkoholfogyasztás csak az egyik közülük.
Természetes, hogy az ember nyáron könnyebben elengedi magát, előfordulhat, hogy nem mond nemet a finom falatokra, az alkoholra, a dohányzásra, a laza kapcsolatokra.
Holott a krónikus májbetegségek kialakulásához számos életmódbeli tényező is hozzájárul, ezért dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus szerint ezekben a hónapokban sem árt a felelősségteljes hozzáállás.
A májbetegségek kialakulását növelő tényezők
A máj életfontosságú szerv, amely sok „megpróbáltatást” kibír, de nem szabad túlterhelni a kapacitását. Egy-egy átmulatott nyári este természetesen még nem jelent egyenes utat a májbetegségekig, de a zsírban gazdag, nagy mennyiségű étel és az alkohol rendszeres fogyasztása már kockázati tényezőnek számít ebből a szempontból.
Ugyancsak veszélyeztetheti a májat a szabados, megfelelő védekezés nélküli szexuális élet, ugyanis a hepatitisz, vagyis a májgyulladás egyes típusai nemi úton terjednek. Más részük a nem megfelelő higiénia, a nem adekvát főzési, sütési módok miatt alakulhat ki, vagyis minden téren fontos az odafigyelés.
A krónikus májbetegségek kialakulásának rizikóját növelheti tehát többek közt a hepatitisz B- és C-vírusfertőzés, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a cukorbetegség és kiemelten az elhízás.
A zsírmáj májzsugorodáshoz vezethet
Aki azt gondolja, csak a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás jelent veszélyt a májra, az téved. Ugyanis az elhízás és az inzulinrezisztencia ebből a szempontból sokkal inkább veszélyezteti a májat, főként, hogy a nem alkoholos zsírmájat meg kell különböztetni az alkoholfogyasztás miatt kialakult zsírmájjal.
A megfigyelések szerint a zsírmáj kialakulása sokkal inkább veszélyezteti a jelentős súlyfelesleggel élőket, ami viszont a májzsugorodás előszobája. A zsírmáj egyike azon anyagcsere-betegségeknek, amelyekről bebizonyosodott, hogy az elhízással és a mozgásszegény életmóddal összefüggésben jelentkeznek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tehát nemcsak a hideg sörrel és különleges koktélokkal, de a nagy evésekkel is ajánlatos vigyázni a nyári hónapokban (is), valamint a fizikai aktivitásról sem szabad teljesen megfeledkezni azoknak, akik vigyázni szeretnének a májukra.
Milyen tünetekkel kell hepatológushoz fordulni?
Mindazoknak, akik valamilyen rizikófaktorral rendelkeznek, és esetleg bizonyos tüneteket is tapasztalnak, fontos kivizsgáltatniuk magukat. Ezek a tünetek az alábbiak:
- állandó alhasi fájdalom, puffadás,
- krónikus fáradtság,
- étvágytalanság,
- nem szándékos fogyás,
- tartós hasmenés,
- hányinger, hányás,
- véres, túl világos vagy túl sötét széklet,
- gyors pulzus,
- ödéma a lábon, a bokán,
- sárgaság a bőrön és a szemfehérjén.
- Ezen tünetek nagy része nagyon sokszor valamiféle általános betegség, esetleg enyhe fertőzés tünetei lehetnek, és néhány nap alatt maguktól rendeződnek. A tartós panaszokra, az erősebb tünetekre, illetve az olyan speciális tünetekre, mint a sárgaság, azonban mindenképpen fel kell figyelni - hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
- A kivizsgálás alapján számos vizsgálatot is elvégezhetünk, illetve elrendelhetünk - a laborvizsgálatoktól a hasi ultrahangig, a máj szerkezeti vizsgálatától a biopsziáig. Ezek a vizsgálatok szükségesek lehetnek a pontos diagnózis felállításához, hogy időben felfedezve megállíthassuk a májat fenyegető folyamatokat.
8 erős, májvédő gyógynövény
A máj egészségének megőrzésében bizonyos gyógynövények is segíthetnek, a zsírmáj kialakulását gátolhatják, csökkentik a gyulladást a szervezetben.
Segítenek a zsírmáj megelőzésében, csökkentik a gyulladást a szervezetben: 8 erős, májvédő gyógynövény
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)