Magas a vérnyomásod? Így állítható be az egészséges érték
Kisebb változtatásokkal is befolyásolható pozitív irányba a vérnyomásérték.
A Magyar Hypertonia Társaság felmérése szerint Magyarországon a 8,3 millió felnőtt lakosból 3,5 millióra becsülhető a magas vérnyomásban szenvedők száma. A probléma legtöbbször tünetmentes, és csak a következmények hívják fel rá a figyelmet.
Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás- és érkockázat-specialistája a kezelés lépéseiről, dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke pedig az életmód gyógyító szerepéről beszélt.
Mérni kell a vérnyomást folyamatosan!
Magas vérnyomásról akkor van szó, ha többszöri vérnyomásmérés alkalmával is az derül ki, hogy a nyugalmi állapotban végzett, legalább két-három mérés során a vérnyomás értéke 140/90 Hgmm vagy ennél magasabb. Ilyenkor első a kivizsgálás, aminek nem szabad kizárólag a vérnyomásra szorítkoznia. A laborvizsgálatok, a 24 órás vérnyomásmérés, az EKG és más kiegészítő vizsgálatok során a kardiológus felméri a szervezet állapotát, és megállapítja, hogy okozott-e már valamilyen következményes problémát a magas vérnyomás.
A mozgás nagyon fontos!
Magas vérnyomásnál a kezeletlen állapot súlyos betegségekhez vezethet. Ilyen a veseelégtelenség, a szívinfarktus, az agyvérzés és más érrendszeri megbetegedés. A hipertónia az egyik legsúlyosabb rizikófaktora a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek és az ebből eredő halálozásnak.
A 160/100 Hgmm alatti vérnyomásnál, szövődmények nélkül és társbetegségek hiányában kifejezetten életmódkezelés, fölötte életmódkezelés és gyógyszeres kezelés is szükséges, hangsúlyozza dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke. Az életmódkezelés egyik része a mozgásterápia, mely magas vérnyomásnál a mindennap végzett közepes intenzitású kardió mozgásra, vagyis intenzív sétára, futásra, kerékpározásra vagy úszásra épül.
A monitorozás is elengedhetetlen
A szakemberek szerint az egyén életmódja és társbetegségei komoly hatással vannak a vérnyomásra. Bármelyik elem változásával a vérnyomás is változhat, jó és rossz irányba is. A betegeknek ezért különösen fontos a rendszeres, orvos által végzett vérnyomás-ellenőrzés és más, a kardiológus által elrendelt vizsgálat. Megfelelő életmód mellett a vérnyomás csökkenése akár a mellé szedett gyógyszerek dózisának csökkentése mellett is megtörténhet. A rossz irányú életmódváltozás pedig a szükséges gyógyszeradag emelését és váltását okozhatja.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az életmódkezelés egyéb módszerei is hatékonyak
Az életmódkezelés másik fontos eleme a táplálkozási iránymutatás. Összefüggés van a túlsúly és a magas vérnyomás közt. Bizonyított tény, hogy a normál testsúly felett a fogyás tíz kilogrammonként 5-20 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomást. A vérnyomás csökkentése miatt ajánlatos visszaszorítani a só és a transzzsírok, illetve az alkohol fogyasztását. Jó hatású lehet a szervezet általános állapotára a stressz kezelése is, amihez ma már számos hatékony módszer elsajátítható.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- szívbetegség
Szédülés, veríték, halálfélelem: teendők akut koronária szindróma esetén
- csontritkulás
- pajzsmirigy