Torokfájdalom, gyengeség jelzi, hogy baj van a légkondival - 3 betegség, amit az otthoni klíma okozhat
Nálatok mikor volt utoljára kitisztítva a klíma?
A légkondival összefüggésben a légiósbetegséget szokták emlegetni, ám ez a fajta kór valójában az otthoni klímaberendezésekkel kevésbé hozható összefüggésbe, mivel ezek a berendezések nem használnak vizet a levegő hűtéséhez.
A legionella baktérium szaporodásához pedig 37 fok feletti vizes környezet szükséges. Más kórokozókat azonban terjeszthetnek a nem megfelelően tisztított otthoni klímaberendezések is.
Az otthoni légkondi okozta betegségek
Aszpergillózis
A meleg levegő sok nedvességet tart vissza. Ez a nedvesség felszabadul, amint hideg felülettel érintkezik: ennek köszönhető, hogy a klímaberendezések működés közben vizet termelnek. Előfordul, hogy a víz nemcsak a csepegtetőedényben, hanem a gépben több helyen is megjelenik: a szűrőkben, a csatornákban vagy a levegőt irányító lamellákban.
A kicsit nedvesebb környezet kedvez a penészgombák, különösen az Aspergillus szaporodásának. Ha táptalajként van egy kis nedvesség, a gomba lassan ránő a gépben összegyűlt porra. A klíma által kifújt hideg levegő ezt követően a helyiségbe juttatja a gombaspórákat. A betegség első tünete lehet a torokfájás, gyengeség. A szervezet fokozatos gyengülése mellett testszerte egyre gyakrabban alakulhat ki gombás fertőzés. Az asztmásokra vagy más tüdőt érintő betegségben szenvedőkre különösen veszélyes lehet.
Ízületi betegségek
A klíma önmagában nem okoz ízületi betegséget. Annak kialakulásának hátterében - amennyiben egyetlen ízület érintett -, állhat fertőzés vagy - több ízület érintettsége esetén - köszvény vagy rheumatoid arthritis. Ám a légkondicionáló a lappangó reumatikus panaszokat, illetve ízületi gyulladást képes belobbantani. A közvetlenül a testet ért hideg veszélyesebb az ízületekre, épp ezért, ha van rá mód, a hűtést érdemes arra az időszakra tervezni, amikor senki nincs az adott helyiségben, csökkentve ezáltal a kockázatot. A kiújult betegség kezelési lehetőségeiről korábbi cikkünkben olvashatsz.
Fülgyulladás
Egy forró nyári napon jólesik beülni a légkondi alá, ám ez sajnos egészségügyi kockázatot rejt magában. Ha túlzásba viszed a hűsölést, a nyálkahártya az orrgaratban, illetve a fülkürtben megduzzadhat, ami megakadályozza a nyomáskiegyenlítést a középfülben. Ez a folyamat pedig könnyen vezethet fülfájáshoz, de akár középfülgyulladáshoz is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hasznos tippek a légkondi használatához
- Évente legalább egyszer ajánlott a klíma vegyszeres tisztítása.
- Ne állítsd a kinti hőmérsékletnél sokkal hidegebbre a klímát. A szakemberek azt javasolják, hogy 5°C-nál nagyobb különbség ne legyen. Ha ezt kevésnek érzed, legfeljebb 7-8°C-kal vedd hidegebbre a benti hőmérsékletet. Ennél nagyobb hőmérsékletingadozást ugyanis a szervezet már nehezen tolerál.
- Ne irányítsd közvetlenül magadra a légkondit. Otthon már a tervezésnél ajánlott figyelembe venni, hogy olyan helyre kerüljön a klíma beltéri egysége, ahol nem fújja senkire a hideget.
Olvass tovább: ha nincs légkondid
Ha nincs klímád, vagy nem szeretnéd túl gyakran bekapcsolni, segítünk, hogy nélküle is kellemes legyen a közérzeted.
Jobb, mint a légkondi: 9 szuper hűsítő praktika, amivel a legnagyobb forróságot is kibírod
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!