Hány káros anyag van egy légfrissítőben? Megnéztük a csomagoláson, és lehidaltunk

A légfrissítő tele van káros összetevőkkel, mégis sokan használják a lakásban.

Légfrissítők káros összetevői
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A boltokban rengetegféle légfrissítőt lehet kapni, de a csomagolást elnézve úgy tűnik, talán mégsem ez a legbiztonságosabb megoldás.

Ember legyen a talpán, aki a dobozokon szereplő hosszú-hosszú, idegen szavakból el tudja dönteni, hogy valóban egészségre káros anyagról van-e szó, vagy egy teljesen ártalmatlan dolgot takarnak a kacifántos kifejezések, ezért utánanéztünk néhány adalékanyagnak.

Légfrissítők alapanyagai

A gyanú beigazolódni látszott, amikor kiderült, hogy milyen hatással lehetnek az egyes összetevők az emberi egészségre: a legtöbbjük erősen irritatív, allergizáló hatású vegyületet takar, asztmásoknak pedig kész rémálom, amilyen mixet a spray-s dobozokba zártak. Egy rövid lista segítheti az eligazodást.

  • Benzisothiazolinone: tartósító hatása miatt teszik a tisztítószerekbe és a légfrissítőkbe. A vegyület bőrirritációt, ekcémát okozhat, gőze belélegezve irritáló hatású, allergiás reakciót is kiválthat. Gyakoribb vizelési ingert okoz, és az immunrendszert is károsítja.
  • Methylisothiazolinone: ugyancsak tartósítószerként használt vegyület, reaktív, a bőrrel érintkezve irritációt, allergiás reakciót okoz, de emlősök agysejtjein végzett kutatások szerint idegkárosító hatása is lehet. 
  • Methylchloroisothiazolinone: az előbbihez hasonló hatású, erősen allergizáló összetevő, széles körben használják tartósítószerként, kozmetikumokban is.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

  • Alpha-isomethyl-ionone: közepesen allergizáló illatanyag, amit ennek ellenére egyébként egyes dezodorokban is használnak.
  • Lilial vagy methylpropanal: szintetikus illatanyag, ami allergizáló hatású, bőrrel érintkezve pedig bőrgyulladást okozhat. Ennek ellenére parfümök és rovarriasztók is tartalmazzák.
  • Linalool: a levendulaolajban is megtalálható komponens, amiről - joggal - kevesen feltételeznének bőrkárosító hatást. Egyes kutatások szerint mégis irritatív hatással lehet közvetlenül a bőrre kerülve.

A légfrissítők természetesen általában nem érintkeznek közvetlenül a bőrrel, de jó szívvel képtelenség ennyi adalékanyaggal teli spray-vel telefújni a lakást vagy akár csak a fürdőszobát, ráadásul a hajtógáz sem mondható környezetbarátnak. 

Bár léteznek már bioboltokban, drogériákban természetes vagy természetazonos anyagokból álló légfrissítők, sőt, több közülük hajtógáztól mentes, pumpás kiszerelésben is kapható, a legbiztonságosabbak még mindig a házi illatosító megoldások, az illóolajos párologtatók, vegyszermentes pot-pourrik.

A 10 legveszélyesebb munkakör, ahol állandó a rák kockázata: felelősségre vonható a munkáltató

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük