2 hét alatt csökken a szorongás ezzel az egyszerű módszerrel - Friss kutatás

Egy amerikai kutatás szerint kevés is elég ahhoz, hogy összhangba kerülj saját magaddal.

Közösségi média - szorongás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A depressziós, szorongásos tünetek az elmúlt években, évtizedekben hazánkban és világszerte is egyre több embert, egyre szélesebb korosztályt érintenek. Ennek kialakulásában sok minden szerepet játszik: a klímaszorongás, a járvány, a szomszédban dúló háború és természetesen a digitalizáció okozta elmagányosodás és függés is.

Jó hír, hogy az Iowai Állami Egyetem legújabb kutatása szerint ez utóbbi egy egészen egyszerű módszerrel orvosolható.

Napi 30 perc közösségi média

Üres perceiben valószínűleg mindenki rajtakapta már magát, hogy újra és újra felmegy valamelyik közösségi oldalra, a telefonja képernyőjét bámulva a Facebookot vagy az Instagramot görgeti akkor is, ha éppen semmi különösebb oka nincs rá. A tevékenység közben, után pedig nem feltétlenül érzi jól magát. Ez a veszély a fiatalabbakat, illetve mindazokat, akik tudatosan nem figyelnek oda az addiktív cselekvésre, még inkább fenyegeti.

Az Iowai Állami Egyetem kutatói 230 hallgató részvételével végeztek egy kéthetes kísérletet, melyben arra kérték a résztvevők felét, hogy közösségimédia-használatukat csökkentsék napi 30 perce - ehhez napi automatizált emlékeztetőket kaptak.

Két hét alatt csökken a szorongás

A két hét elteltével a kísérleti alanyok szignifikánsan alacsonyabb pontszámot értek el a szorongást, depressziót, magányt vagy a FOMO-t - fear of missing out, vagyis a kimaradástól való félelmet - vizsgáló teszteken, mint a kontrollcsoport - akik esetében nem volt cél a közösségimédia-használat korlátozása. A kutatók szerint a közösségi média visszaszorításának pszichológiai előnyei azokra a résztvevőkre is kiterjedtek, akik időnként túllépték a 30 perces időkorlátot.

- A tanulság, hogy nem kell tökéletesnek lenni, de erőfeszítéseket tenni a kitűzött cél érdekében igen. Szerintem az önkorlátozás és az odafigyelés a titkos összetevő - mondta Ella Faulhaber PhD a kutatás vezető szerzője.

Összhangba kerültek saját életükkel

A kísérletben részt vevők közül többen megjegyezték, hogy az első napok kihívást jelentettek számukra. A kezdeti nehézségen túljutva azonban produktívabbnak érezték magukat, és úgy tapasztalták, hogy jobban összhangba kerültek a saját életükkel. Voltak, akik jobb éjszakai alvásról számoltak be, valamint több idejük jutott a személyes találkozásokra.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kutatást végzők szerint a közösségi média teljes tiltása erős ellenállást válthat ki az emberekből, nem beszélve arról, hogy elvesznek az olyan, általa nyújtott előnyök, mint a barátokkal, családtagokkal való gyors kapcsolatfelvétel lehetősége.

- Ha tudjuk, hogy naponta mennyi időt töltünk bizonyos tevékenységekkel, és megszámlálhatóvá teszünk valamit, az megkönnyíti az emberek számára, hogy megváltoztassák viselkedésüket - mondja Douglas A. Gentile pszichológiaprofesszor, a kutatás társszerzője.

Te mennyi időt töltesz a Facebookon?

Érdemes tehát időnként ránézned, hogy a Facebookon a „Beállítások és adatvédelem” menüpont alatt a „Facebookon töltött időd”-re. Ha a tervezettnél láthatóan több időt töltesz az oldalon napi szinten, érdemes a telefonodat egy másik helyiségbe száműzni vagy a táskában felejteni. De jó megoldás lehet az is, ha az esti órákban már kikapcsolod a netet a telefonon - hogy azokra koncentrálhass, akik fontosak.

Nézz tovább: 8 jógapóz a szorongás ellen

A következő jógapózok hozzájárulnak a lelki egészséghez, a testi és szellemi ellazuláshoz és a könnyebb elalváshoz is.

8 egyszerű jógagyakorlat, ami oldja a szorongást és csökkenti a stresszt - Az alvásban is segíthetnek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük