Így ír a neten az, aki depressziós - Ezekre a jelekre figyelmeztet egy kutatás

Brazil kutatók mesterséges intelligencia segítségével állapították meg, hogyan írnak a neten a depresszióval küzdők. Ezekben térnek el posztjaik az átlagtól.

Kutatás: a depresszió jelei a közösségi médiában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még mindig erősen él a köztudatban az a tévhit, hogy az embereken jól látszik, ha depressziósak, hiszen szomorúak, kedvetlenek, letörtek, és megváltozik a személyiségük. Ez viszont egyáltalán nem minden esetben igaz, vagy legalábbis egy külső szemlélődő számára sokszor nem látható. Nem véletlenül hívják néma betegségnek, a mentális zavarban szenvedőkről sokszor még a közeli barátaik, családtagjaik sem ismerik fel, milyen súlyos problémával küzdenek.

Természetesen vannak jelek, melyek depresszióra utalnak, és ezekre fontos is lenne odafigyelni. A brazíliai São Pauló-i Egyetem legújabb kutatása - amiről a News Medical és a HVG is beszámolt - szerint még a neten is másképp írnak azok, akik ezzel a betegséggel élnek.

Így szűrhető ki a depresszió a neten

A vizsgálat során mesterséges intelligenciát és a világ egyik legnagyobb közösségimédia-platformját, a Twittert használták arra, hogy megpróbáljanak depresszió- és szorongás-előrejelző modelleket megalkotni. Először létrehoztak egy SetembroBR nevű adatbázist, és bár a kutatás második lépése még folyamatban van, már sikerült néhány hasznos megállapítást tenniük.

A csoport által létrehozott adatbázis egy portugál nyelvű szövegtörzset tartalmazott, valamint információkat 3900 olyan Twitter-felhasználó kapcsolati hálójáról, akiket még a felmérés előtt mentális problémákkal diagnosztizáltak. A szövegtörzs tartalmazta az összes nyilvános tweetjüket, amelyet közzétettek - összesen mintegy 47 millió rövid posztot. Emellett a barátoktól, követőktől is gyűjtöttek tweeteket, hogy megfigyeljék, a mentális zavarokkal küzdők hajlamosak-e követni bizonyos oldalakat, például vitafórumokat, vagy olyan influenszereket, hírességeket, akik nyilvánosan is elismerik depressziójukat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A kutatók feldolgozták a szövegeket, eltávolították a hashtageket, az URL-eket, a hangulatjeleket és a nem szabványos karaktereket, majd a mesterséges intelligenciára bízták az értékelésüket. Az eredmények rámutattak, hogy a depresszió közösségi médiában látható jelei nagyban eltérnek attól, amit egy orvosi konzultáció során észlelhetnek a szakértők. 

Ezt a hangulatjelet használják a leggyakrabban

A Language Resources and Evaluation folyóiratban publikált eredményekből kiderült, hogy a mentális betegségekkel küzdők hajlamosabbak egyes szám első személyben írni, és olyan témákról posztolni, mint a halál, a válság vagy a pszichológia. Gyakran használják a szív hangulatjelet, amit bár a legtöbben a szeretet szimbólumaként ismernek, a pszichológusok még nem támasztották ezt alá.

A kutatók a továbbiakban bővítik az adatbázist, finomítják számítási technikáikat és frissítik a modelleket, hogy lássák, képesek-e olyan eszközt készíteni a jövőben, amely kiszűrheti a mentális problémákkal küzdőket, valamint segítheti a depresszió által veszélyeztetett fiatalok családtagjait, barátait.

Olvass tovább! Megrázó képeken a depresszió

Hector Andres Poveda Morales egyetemista évei alatt tapasztalta önmagán a mentális problémák első jeleit. Eldöntötte, hogy megpróbálja a fotózással megörökíteni depresszióját: megrázó, elgondolkodtató felvételeket készít.

Megrázó képek a depresszióról: saját betegségét örökítette meg a fotós

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük