Lehet jógázni gerincproblémával? Megkérdeztük a fizioterapeutát, mennyi ajánlott
Jógázni bizonyos fokú gerincproblémával is szabad, a gerincbetegség megelőzéséért pedig kimondottan ajánlott.
A gerinc- és más mozgásszervi problémákkal élőknek körültekintően kell megválasztaniuk az egészségvédő mozgásformákat. Számukra elengedhetetlen, hogy a gerincet terhelő, hirtelen mozdulatokat, a túlzott csavarásokat és hajlásokat kerüljék.
A jógának számtalan jótékony egészségügyi hatása van: alaposan átmozgat, nyújtja a testet, növeli a rugalmasságot, építi az izmokat, javítja a tartást, és a gerincet is védi a sérüléstől.
Jóga gerincsérüléssel
Már meglevő gerincsérülés esetén azonban nagyon tudatosan kell megválasztani a mozdulatokat. Almásy Csilla fizioterapeuta-gyógytornász a kérdésünkre elmondta, az ajánlott mozgásforma mindig a fennálló problémától függ.
- Amennyiben tartáshibáról, izomegyensúly felbomlása miatti fájdalomról, diszkomfort érzésről van szó, szinte a legjobb megoldás csatlakozni egy jógacsoporthoz. Súlyosabb esetben, ahol már erős fájdalmak, esetleg kieső mozgásirányok vannak, ott érdemes egyéni felmérés után használni egyes, az egyén állapotához mérten megválasztott jógagyakorlatokat.
A jógázás kisebb gerincsérülés, illetve porckorongsérvműtét rehabilitációs időszaka után sem tilos, ám természetesen ilyen esetben a könnyebben kivitelezhető típusok javasoltak.
- Ezekben az esetekben először szigorúan gyógytornász által vezetett rehabilitáción kell részt venni, majd, ha a fájdalom elmúlt, és a mozgások visszajöttek, akkor lehet újra jógázni - mondja Almásy Csilla.
- Jobb a kevésbé teljesítményorientált, határokat feszegető, cirkuszi verziókat kerülni, és kezdésnek például egy csendesebb Hatha-jógát vagy egy lágyan áramló, dinamikusabb 3D jógát választani.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az oktató mindig tudjon róla
A gerincterapeuta azt is hozzátette: a hozzáértő jógaoktató szerepe kulcsfontosságú gerincprobléma esetén, ahogy a gyógytornásszal, úgy vele is egyeztetni kell előzetesen a gondot. A fájdalmas mozgásirányt például nem szabad erőltetni, ahogy ő mondja:
a testünk intelligens, jelzi, ha valami nem jó neki.
- Érdemes alaposan tájékozódni az oktató képzettségéről, mert a jóga erőteljes gyakorlataival akár rontani is lehet az állapoton - javasolja a fizioterapeuta, hozzátéve: a spirituális elhivatottság nem elegendő, alapos anatómiai ismeretek szükségesek a jóga oktatásához, a résztvevőknek pedig őszintének kell lenniük.
- Óra előtt mindenképpen el kell mondani, ha valahol fájdalom van, vagy valamelyik mozgás fájdalmas, korlátozott. Diagnosztizált betegség vagy műtét esetén ennek tényét és időpontját is.
Almásy Csilla leszögezte: a jóga egy mozgástanilag felkészült oktató segítségével az egyik legintelligensebb módja lehet a testedzésnek. A rendszeres testmozgás rendkívül hasznos a gerinc- és mozgásszervi betegségek megelőzésére is, hiszen:
Testünk mozgásra van kitalálva, és pont.
- Ha kifejezetten gerincfókuszú órát keresne valaki, akkor a jógán túl a gerinctréning, a Pilates, a TripleX training órákat tudnám ajánlani - sorolta fel a gerincterapeuta.
Majd hozzátette: valójában az lenne az ideális, ha egy sport megkezdése előtt először a helyes alapmozgást tanulná meg az ember, aztán válna csak rendszeressé a választott mozgásforma az életében, így megakadályozhatók lennének azok a sérülések is, melyekhez a helytelenül végzett gyakorlatok vezethetnek.
9 egyszerű jógapóz hátfájás ellen: végezd őket naponta, ha ülőmunkát végzel
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary, Almásy Csilla Gerinckoncepció.)
- gerincbetegség
- gerincferdülés
- ülő életmód
- hát- és derékfájás
- porckopás
- porckorong
- jóga
- almásy csilla
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- egészségtelen
- testtartás