Ingyenes látásvizsgálat és kontaktlencse októberben
Országszerte számos helyen díjmentesen vizsgáltathatod meg a szemed. Nézd meg az üzletek listáját!
Október hazánkban a Látás Hónapja, ami kivételes lehetőségeket tartogat számodra. Ingyenes látásvizsgálaton, tanácsadáson vehetsz részt, és még a kontaktlencsét is kipróbálhatod a Magyar Látszerész Szövetség, a Magyar Optikus Ipartestület és az egész szakma összefogásának köszönhetően.
A kampány a tökéletes látás és az ehhez szükséges rendszeres vizsgálat fontosságára próbálja felhívni a figyelmet. Szánj egy kis időt magadra, és használd ki a Látás Hónapja nyújtotta lehetőségeket! Az akcióban részt vevő üzletek listáját és elérhetőségeit itt találod.
Jól látsz?
Elképzelhető, hogy eddig eszedbe sem jutott, hogy optikushoz fordulj, mert tökéletes a látásod, de ezt az alkalmat neked sem szabad kihagynod! Lehet, hogy most nincs szükséged szemüvegre, de a vizsgálat nem csak erre jó. Léteznek olyan szembetegségek, melyek csak a súlyosabb fázisban okoznak tüneteket: ilyen a zöld hályog, ami az esetek 90%-ában az előrehaladott állapotig nem okoz panaszt. Ez a betegség nem csak az idősebbeket veszélyezteti, de hajlam miatt, illetve más betegség szövődményeként is kialakulhat, és a látás elvesztéséhez is vezethet.
De a vizsgálat során nem csupán a szemeddel kapcsolatos problémákra, hanem más betegségekre is fény derülhet. A látóideg és az azt tápláló hajszálerek állapota utalhat magas vérnyomásra, diabéteszre is. Abban az esetben, ha ilyen jeleket lát az optikus, elküld egy szakorvoshoz, hogy mielőbb megkapd a megfelelő kezelést.
Szemüveges vagy?
A szakemberek azt ajánlják, ha szemüveges vagy, minimum kétévente látogass el optikushoz. Ilyenkor megvizsgálják, hogy mennyit változott a látásod, szükséged van-e más dioptriára.
Az sem baj, ha még nem telt le ez az idő, hiszen itt a lehetőség, hogy az ingyenes vizsgálat mellett térítésmentesen próbáld ki a kontaktlencsét is.
A szemüveggel szemben számos előnnyel rendelkezik: nincs zavaró keret, és mozgás mellett is kényelmesen viselheted. Ezeket a tulajdonságokat így most te is megtapasztalhatod.
Persze az is kiderülhet, hogy számodra nem ez a megfelelő megoldás, mert nem szeretnél ennyit bíbelődni a lencsékkel, esetleg a vizsgálatok kimutatják, hogy a szemed nem alkalmas a kontaktlencse viselésére. Előfordulhat, hogy túl kevés a könnyed, esetleg valamilyen visszatérő problémád van, ami kizáró tényező lehet. Akárhogy is legyen, most nem kerül semmibe ez a kísérlet.
Számítógéppel dolgozol?
Érdemes kiemelkedő figyelmet fordítanod a szemeidre, ha számítógéppel dolgozol - esetleg a szabadidődet töltöd a gép előtt. Amikor a monitort nézed, az átlagosnál kevesebbet pislogsz, és emiatt a szemed kiszárad.
A gyakori megerőltetés, vörösség könnyen gyulladáshoz vezethet. A képernyő használata előhozza és fokozza a rejtett szemhibákat is. Lehet, hogy eddig nem hordtál szemüveget, de a számítógépezéshez szükséged lenne egyre, hogy megkönnyítsd a szemed munkáját. Amennyiben a közelre látással van problémád, akkor biztos, hogy a monitor nézéséhez egy speciálisan kiképzett szemüveget is be kell szerezned.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vizsgálat mellett a hétköznapokban is sokat tehetsz azért, hogy megőrizd szemed épségét. Ne erőltesd meg túlságosan, óránként tíz percet pihentesd, használj műkönnyet, és próbáld tartani a minimum 50 centis távolságot a képernyőtől.
OLVASD EL EZT IS!
- torna
- megelőzés
Romlik a szemed a monitortól?
- megelőzés
- szem
Az 5 legveszélyesebb tévhit az UV-sugárzásról
- megelőzés
- szembetegség