Így állítsd le a túlsúlyért felelős gén munkáját
Kutatók megtalálták azt a gént, amely gyakori stressz hatására elhízást okoz.
Egy, a közelmúltban végzett külföldi kutatás tanulsága szerint, ha szeretnél megszabadulni néhány fölösleges kilótól, nem biztos, hogy a szigorú diéta a legjobb módszer számodra.
A kutatók szerint a túlsúly kialakulásáért nem csupán a helytelen táplálkozás, de a mindennapi stressz is felelős. Épp ezért a fogyókúrát hatékony stresszkezeléssel érdemes kezdened.
A túlsúlyért felelős gén
Tudósok megtalálták azt a gént, amely folyamatos stressz hatására arra ösztönöz, hogy édes és zsíros ételeket fogyassz. A gén munkáját összefüggésbe hozták az elhízás és a kettes típusú cukorbetegség kialakulásával. A kutatás az Amerikai Tudományos Akadémia lapjában - a Proceedings of the National Academy of Sciencesben - jelent meg.
Aktiválja az Ucn3 nevű fehérjét
Ez a gén stressz hatására aktiválja az Ucn3 nevű fehérjét - az agyban termelődő fehérje nagymértékben befolyásolja a szív, az izmok, a máj, illetve a hasnyálmirigy munkáját. Az Ucn3 emellett növeli az étvágyat, valamint hatással van az inzulintermelésre.
Egérkísérletekkel bizonyították, hogy azokon az állatokon, amelyeknek a szervezetében magasabb volt az Ucn3 nevű fehérje szintje, idővel mutatkoztak az elhízás és a cukorbetegség jelei.
Dr. Chen a kutatásról
Mint a kutatást vezető dr. Chen elmondta, a stressz fontos, ha egy hirtelen adódó helyzettel kell megbirkózni - például, ha szemben találod magad egy oroszlánnal, és mentened kell az életedet. Az anyagcsere az ilyen és ehhez hasonló szituációkban megváltozik: szervezeted több cukrot és glükózt használ fel, mert ezek szükségesek a gyors izommunkához, a meneküléshez.
De a stresszre adott válaszreakció egy szigorúan szabályozott rendszer: ha hatására nem következik be fizikai aktivitás, előbb-utóbb anyagcsere-, illetve pszichiátriai betegségek alakulhatnak ki. A kutatók azt remélik, hogy a gén további tanulmányozása elvezet majd egy testsúlycsökkentő, illetve cukorbetegség ellen felhasználható gyógyszer kifejlesztéséhez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hatékony stresszkezelés a karcsú alakért
Azt gondolni, hogy életedből teljes egészében kiiktathatod a stresszt, valószínűleg a valóságtól elrugaszkodott elképzelés. Bár bizonyos mértékig csökkentheted a stresszt - például munkahelyváltással -, alapvetően a hatékony stresszkezelésre érdemes koncentrálnod.
Mozdulj!
A szervezetedben stressz hatására naponta termelődnek azok a hormonok, amelyek a gyors izommunkát szolgálják, ám ha nem kerülnek felhasználásra, túlsúllyal, illetve pszichés problémák kialakulásával számolhatsz.Vezesd le a felgyülemlett feszültséget, használd fel a vérbe kiválasztott adrenalin és noradrenalin hormonokat! Mindezt legegyszerűbben fizikai aktivitással teheted meg. Nem szükséges kimondottan megerőltető mozgást végezned. Munka után néhány kör futás a ház körül is sokat segít - a lényeg, hogy rendszeresen végezd.
Lazulj, pihentest az elméd!
Talán különösen hangzik, de a túlsúly kialakulása ellen pihenéssel is tehetsz. Hagyj magadnak időt minden nap arra, hogy egy kicsit foglalkozz magaddal, lazíts. Ne engedd, hogy a szervezeted egész nap ki legyen téve a stressznek, illetve annak káros - többek között hizlaló - hatásainak. Egy kád forró, lazító fürdő, néhány feszültségoldó jógagyakorlat vagy egy kellemes masszázs is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy tested-lelked elcsendesedjen.
Te hogyan szoktál lazítani?
OLVASD EL EZT IS!
- genetika
- túlsúly
A túlsúly oka: nassolás vagy a genetika?
- tudomány
- genetika
Ez a gén tehet róla, hogy nem tudod abbahagyni az evést
- genetika
- +15 kiló