Rákot okozhat a szájon át terjedő vírus: a garatban és a gégén hoz létre daganatot
A szájüregi vizsgálatot mindenki kérheti.
A szájüregi daganatok kialakulásában a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás a fő rizikófaktor, az utóbbi években azonban a HPV-fertőzés szerepe is egyre inkább beigazolódott.
Egyre növekvő számban igazolódnak HPV - humán papilloma vírus - eredetű daganatos elváltozások a szájüregben. A tünetekről és a szűrés fontosságáról dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa nyilatkozott.
A HPV nem csak a méhnyakrákért felelős
A nőgyógyászati HPV-szűrésre és a megfelelő korosztály oltására az elmúlt években több kampány is felhívta a figyelmet. A szájüregi HPV-szűrés még nem ennyire ismert, de az utóbbi időszakban egyre többen maguk kérik a teszt elvégzését a rendeléseken.
Fontos, hogy ez a szűrési lehetőség is bekerüljön a köztudatba. HPV-fertőzés esetén nemcsak a nőgyógyászati daganatos elváltozásoktól való félelem miatt kell felkeresni az orvost, hanem gégészeti vizsgálatot is lehet kérni.
A garatot és gégét is szűrni kell
A HPV-fertőzés szűrése azért is lényeges, mivel jelenléte hosszú ideig nem okoz tüneteket, ám így is fertőzhet. A HPV főleg szexuális úton terjed, és bőrérintés útján is továbbadható. A fertőzés szempontjából az orális szex is kockázati tényező.
Ennek elterjedése és a gyakori partnerváltás is indokolja a szájüreg és gége időszakos szűrővizsgálatát. A HPV-tipizálás célja a magas kockázatú HPV-típusok kimutatása. Ha HPV-fertőzésre gyanús elváltozást talál az orvos, akkor a műtéti úton történő eltávolítás után egyrészt szövettani vizsgálat, másrészt HPV-tipizálás is javasolt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nekik javasolt a gégészeti szűrővizsgálat
Pozitív tesztek valamivel gyakrabban születnek fiatal felnőtteken végzett szűrések során. A fenti korcsoport tagjainál javasolt a gyakoribb gégészeti vizsgálat, akkor is, ha nincsenek panaszaik. A szexuális partnerek váltogatása egyértelműen megnöveli a fertőzés kockázatát.
Továbbra sem elhanyagolható a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás szerepe sem. Dohányosok körében is megfontolandó az időszakos szűrés. Ha a partnerkapcsolatban élők egyik felénél igazolt a HPV jelenléte - akár a nemi szerveken, akár a szájüregben -, akkor a másik félnél is indokolt a szűrés.
Testünk számtalan titkot rejt, a modern eszközök révén azonban lehetséges, hogy útlevelet kapjunk ebbe a különleges világba. Nézd meg az elképesztő mikroszkópos képeket!
Így néz ki egy ráksejt milliószoros nagyításban: megdöbbentő képek az emberi testből
Nézegess képeket!
ElolvasomNagyon fontos a korai diagnózis
Európában hazánk az első helyen áll a rosszindulatú szájüregi daganatok okozta halálozásban. Évente közel 1700 ember, köztük 1400 férfi és 300 nő halálát okozza ez a megbetegedés. A szájüregi daganatok esetében is igaz, hogy idejében felismerve sikeresen kezelhetőek.
A rizikócsoportba tartozó személyek számára ezért panaszmentesség esetén is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat. A vizsgálat során a szájüreget, a garatot és a gégét vizsgálják. HPV-fertőzés gyanúja esetén az orvos egy eszközzel több helyről mintát vesz a szájüregből. Az apró kefés mintavétel minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény pedig maximum két hét alatt érkezik meg.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- száj
Ezt kell meginni este a reggeli szájszag ellen
- nyelv
- tünetek és betegségek