Hízáshoz vezethet, hiába meglepő: 8 esti szokás, ami növelheti a súlyodat

Nemcsak az evésre kell odafigyelni, sok más esti szokás is hizlalhat.

Hizlaló esti szokások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb fogyókúrával kapcsolatos szabály és tanács az esti evést regulázza: hat után ne egyél, vacsorára csak könnyű ételt válasz, vacsorázz, mint egy koldus, és így tovább. Ez pedig nem véletlen, ugyanis az alvásnak és az éjszakának nagyon is köze van ahhoz, mennyi zsír telepszik az ember csípőjére.

A kielégítő minőségű alvás kulcsszerepet játszik a test számtalan folyamatában, ha viszont nem alszol eleget, az teljesen összezavarja a hormonháztartásodat, a hatására nő például a ghrelin nevű éhséghormon termelődése, de csökken a leptin nevű teltségérzethormon szintje is, vagyis kevésbé fogod jóllakottnak érezni magadat másnap.

Hizlaló esti szokások

Minden olyan szokás tehát, amitől kevesebbet vagy rosszabbul alszik az ember, közvetve hízáshoz vezethet. Az sem mindegy, az ember mikorra időzíti az utolsó étkezését, és ez alatt mennyi és milyen ételt eszik, de még az is számít, mikorra iktatja be az utolsó testmozgást. Mutatjuk, melyik esti szokásaink járulhatnak hozzá legjobban a súlygyarapodáshoz.

Ha túl sokáig maradsz fenn, és nem alszol eleget, az összezavarja a hormonháztartásodat. Általánosságban, akik keveset alszanak, azoknak magasabb a testsúlyindexük, több kalóriát fogyasztanak, és nagyobb az esélyük az inzulinrezisztencia kialakulására. Érdemes a nyolc órára törekedni, de a minimumot meghúzni hat óránál.
Fotó: AntonioGuillem / Getty Images Hungary
Az sem mindegy, mikor eszel utoljára, ha ugyanis nem sokkal lefekvés előtt, akkor abból több rakódik rád, és ez nem csak fogyókúrás mítosz. Egy 2017-es, a The American Journal of Clinical Nutritionben megjelent tanulmány arra jutott, hogy, ha akkor eszel, amikor a melatoninszinted már elkezdett emelkedni, az megnövekedett testzsírmennyiséghez vezethet. A test ugyanis nappal tudja ideálisan hasznosítani a bevitt energiát, éjszaka már kevésbé hatékony.
Fotó: KatarzynaBialasiewicz / Getty Images Hungary
Ha túl sós volt a vacsira elfogyasztott étel, másnap lehet, hogy többet fog mutatni a mérleg, a só ugyanis vízvisszatartást okoz, és a túl sok sófogyasztásnak hosszútávon is vannak negatív hatásai. A feldolgozott élelmiszerekkel különösen vigyázni kell, ezekben ugyanis több só lehet, mint az ember gondolná.
Fotó: Floriana / Getty Images Hungary
Ha rendszeresen a vacsora a legbőségesebb étkezésed a nap folyamán, ezen lehet, hogy érdemes változtatni. Egy 2013-as, az Obesity című szaklapban megjelent tanulmány azt igazolja, hogy több zsír rakódik le az emberre abból, amit vacsorára eszik. Ugyanolyan kalóriatartalmú reggeli és vacsora vizsgálatakor azt találták, hogy a reggeliből több kalóriát éget el a szervezet.
Egy, az Obesity Reviews-ban megjelent, 2018-as átfogó tanulmány egyértelmű összefüggést talált a stressz, a rossz alvásminőség és a hízás között. Ezzel a témával egy korábbi cikkünkben mi is foglalkoztunk már. Érdemes estére megpróbálni kikapcsolni, és nem hazavinni a munkát.
Fotó: Image Source / Getty Images Hungary
Alvás előtt két-három órával már nem szabadna edzeni, ugyanis az endorfinlöket ébren tarthat, és így összezavarhatja az energiaritmusodat. A lefekvés előtti időszakot jobb nyugalomban tölteni.
Fotó: filadendron / Getty Images Hungary
A vacsi kihagyása sem a legjobb ötlet, ez ugyanis néha megnövekedett étvágyhoz és túlevéshez vezethet másnap. Azoknak, akiknek a vércukra ugrál, különösen nem ajánlott ez a módszer. Ráadásul a nem evés, különösen, ha hosszú időn át csinálod, lelassíthatja az anyagcserét is.
A vízfogyasztás különösen fontos a fogyókúra során, de aludni sem érdemes szomjasan elmenni. Már csak azért sem, mert az agyban könnyen összekeveredik az éhség- és a szomjúságinger, ezért érdemes mindig hidratáltan tartani a testedet.

A képek forrása: Getty Images.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük