A gyomorfekély tünetei és természetes kezelése

A gyomorfekély akár a gyomorrák előfutára is lehet. A stresszes életmódnak köszönhetően pedig könnyen kialakulhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyomorfekély közvetlen kiváltó oka, hogy a gyomor nyálkahártyája megsérül, a gyomorsav pedig elkezdi marni azokat a hámsejteket, melyeket a sérült nyálkahártya nem képes védeni. Ezeken a helyeken nehezen gyógyuló sebfelületek képződnek. Amikor pedig a gyomor savtartalma a sebfelületekbe mar, a beteg jellegzetes égő érzéstől szenved.

Tünetek

A gyomorfekély legfőbb tünete a gyomorszáj környéki fájdalom. Ez az érzés rendszerint tompa, égő formában jelentkezik. A gyomorfekélyes fájdalom tipikusan az étkezések után enyhül – vagy szűnik meg –, és ahogy a táplálék ürül ki a gyomorból, úgy tér vissza a kínzó érzés. Ez általában az étkezés után két-három órával következik be. A savcsökkentő tabletták hatására a fájdalom enyhül. Ezt a fajta érzést éhségfájdalomnak nevezi az orvosi szakma.

Egyéb tünetek

  • Savas felböfögés
  • Hányinger
  • Véres széklet

Okok

Gyomorfekélyt okozhat egy bizonyos Helicobacter pylori nevű baktérium. Ez a gyomorban élő kórokozó az emberek csaknem felénél megtalálható, a legtöbb esetben azonban nem okoz problémát. Betegség akkor alakul ki, ha a baktérium elszaporodik. A kórokozóval kapcsolatos kutatások még folynak, azonban azt már most megállapították, hogy a gyomorfekélyes betegségek mintegy 50%-ához köze van a Helicobacter pyloinak.

A gyomorfekély okai közt komoly szerep jut a lelki tényezőknek. Azoknál az embereknél, akik életében az állandó stressz, a szellemi túlterheltség napi szinten megjelenik, sokkal inkább veszélyeztetettek.

További rizikófaktort jelenthet a zárkózottság, befelé fordulás, hiszen aki nem tudja levezetni a felgyülemlett feszültséget, és magába fojtja indulatait, annál a felhalmozott frusztráció előbb-utóbb visszafelé sül el.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelés

Táplálkozás

Fontos, hogy kíméld a gyomrodat. A gyomorfekélyes tüneteket fokozhatja a fűszeres vagy zsíros ételek, valamint az édességek fogyasztása. Továbbá ajánlott elkerülni a fehérbort is – mely magasabb savtartalmából adódóan rossz hatással van a fekélyes tünetekre. Nem tanácsos magas rost- és cukortartalmú táplálékok bevitele a szervezetbe. Mellőzd a füstölt húsok, sajtok és kolbászok fogyasztását.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Nem szerencsés nagyobb adagokat elfogyasztani a konyhaasztalnál, sokkal célravezetőbb, ha inkább naponta többször, akár tízszer eszel keveset.

Természetes módszerek

A fekély kezeléséhez hozzátartozik a gyomorsav csökkentése, melyet legegyszerűbben – és leghatékonyabban – nyers burgonyalé fogyasztásával érhetsz el. Reszelj le néhány burgonyát, majd préseld ki a növény levét, és az így kapott folyadékot fogyaszd az étkezések után – naponta háromszor fél litert. Soha ne idd a burgonyalét ebéd előtt, mert az étkezés előtt fogyasztott burgonyalé – a gyomorsav semlegesítésével – zavarná a szervezetbe bevitt táplálék emésztését.

Nagyon hatékonyak lehetnek a különböző gyógynövényekből készült teák. Készíthetsz meleg italt például citromfűből vagy levendulából – ezek a növények nyugtató és idegerősítő hatásukról ismertek.

A fekély kezeléséhez összehúzó, gyulladáscsökkentő, hámosító növényekre van szükség. Ilyen az orbáncfű, a mezei cickafark, a kamilla vagy a körömvirág.
Készíthetsz teakeveréket is a felsorolt növényekből, ebben az esetben tanácsos beletenni édesgyökeret is, mely hámosító és gyulladáscsökkentő hatása mellett - szaponintartalmának köszönhetően – segíti a többi gyógynövény hatóanyagainak felszívódását. Az elkészített teából napközben kortyolgass el körülbelül egy litert. Fontos, hogy ne édesítsd a teát se mézzel, se cukorral, és mindig éhgyomorra idd, mert így képes leginkább kifejteni jótékony hatását.

Ne feledd az orvost!
Ezek a természetes gyógymódok főleg kiegészítő kezelésként javasoltak. Ha a felsorolt tünetek alapján arra gyanakszol, hogy gyomorfekélyed van, haladéktalanul keresd fel orvosodat!

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük