5 gyümölcs, amely gyomorfájást okozhat – Mutatjuk, mit egyél helyettük
A gyomorpanaszok mögött a fruktóz felszívódási zavara is lehet, ezért néhány gyümölcs fogyasztását érdemes kerülni.
A gyümölcsök fogyasztása az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás része, mégis vannak, akiknél előfordul, hogy az elfogyasztásuk után puffadás, vagy más kellemetlen hasi tünetek jelentkeznek. Különösen a magas fruktóztartalmú gyümölcsök okozhatnak problémát azoknál, akiknek a szervezete fruktózfelszívódási zavarral küzd.
A fruktózfelszívódási zavar következtében a fruktóz félig emésztetlenül jut a vastagbélbe, ahol erjedésnek indul és ennek következtében sokféle tünetet okozhat. A legáltalánosabb a hasfájás, a puffadás, a hasmenés és a fokozott bélmozgás, emellett fejfájás, frontérzékenység, feszültség és a koncentrációképesség csökkenése is előfordulhat.
Ha a gyomorfájás oka a gyümölcs
Akinek a szervezete nehezen bontja le a fruktózt, annál a lebontáshoz szükséges fehérje (GLUT-5) működése hibás, aminek következménye az elégtelen emésztés és az ezzel együtt járó erjedés a vastagbélben, mely többek között puffadás tünetével járhat.
A fruktózfelszívódási zavarok mögött egy enzim (fruktóz-1-foszfát-aldoláz) hiánya is állhat, amelynek következtében a gyümölcsben lévő szacharózt a szervezet nem képes fruktózzá és glukózzá lebontani. Ez örökletes, veleszületett betegség, melynek súlyos tünetei már csecsemőkorban jelentkezhetnek, és ha nem kezelik, maradandó szervi károsodást és fejlődési elmaradást is okozhat.
A fruktózfelszívódási zavart a hidrogénkilégzési teszt képes kimutatni, ami fruktózzal végzett terheléses, teljesen fájdalommentes vizsgálat. Akinél megállapítják a zavart, annak fruktózdiétát kell tartania, az intolerancia mértékétől függően napi 0 – 50 mg fruktózt vihet be a szervezetébe. Ennél több fruktózt egyébként a teljesen egészséges embernek sem érdemes bevinnie.
Ha szereted a gyümölcsöket, és a fogyasztásukat követően gyomorpanaszaid vannak, akkor érdemes átgondolni, hogy melyeket eheted, és melyeket kell inkább elkerülnöd. A gyümölcsök fruktóztartalma ugyanis különböző, vannak édesebbek és kevésbé édesek is.
A magas fruktóztartalma miatt a következő gyümölcsöket érdemes kiiktatni az étrendből:
Alma
100 gramm alma 6 gramm fruktózt tartalmaz. Akiknél a fruktózmalabszorpció fennáll, azoknak érdemes kerülniük ezt a gyümölcsöt. Összehasonlításképpen, 100 gramm eperben csupán 2 gramm fruktóz található.
Szőlő
100 gramm szőlőben 7 gramm fruktóz van. A gyümölcsöt és a belőle készült gyümölcsleveket is ki kell iktatni az étrendből, ha a fogyasztása tüneteket okoz. Vannak alacsonyabb fruktóztartalmú gyümölcsök, mint például az áfonya, melynek 100 grammjában csupán 3 gramm fruktóz van.
Mangó
100 gramm mangó 8 gramm fruktózt tartalmaz, ezért jobb kerülni a fogyasztását, ha gyomorfájást okoz. Összehasonlításképp a málnában mindössze 2 gramm van belőle.
Körte
100 gramm körtében 7 gramm fruktóz található. Ennél jóval alacsonyabb a ribizli fruktóztartalma, mely ugyanennyi mennyiségnél csupán 3 gramm.
Banán
100 gramm banán szintén 7 gramm fruktózt tartalmaz. Lehet meglepő, de 100 gramm görögdinnye fruktóztartalma ehhez képest csak 4 gramm.
Fruktózfelszívódási zavar esetén a kristálycukrot, porcukrot, valamint a mézet is kerülni kell. A gyümölcsök mellett a magas inulintartalmú ételekre szintén figyelni kell, mert ezek is tartalmaznak fruktózt.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fruktóz mérséklése vagy kiiktatása az étrendből eleinte nem egyszerű feladat, hiszen az élelmiszereken nem tüntetik fel allergénként. A címkéken azonban látható, hogy mennyi cukrot tartalmaz az adott termék.
A fruktóz fogyasztása helyett édesítésre szőlőcukor, rizsszirup, maltodextrin és stevia fogyasztható, valamint mesterséges édesítők, mint az aszpartám vagy a szacharin, melyek egészségre való hatásairól itt is írtunk korábban.
Így előzhető meg, hogy puffadást okozzanak a rostok: mutatjuk, mire kell figyelni
A sok zöldség és gyümölcs egészséges, kérdés, mit tegyünk akkor, ha a saláta elfogyasztása puffadást okoz.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- veszélyes
- édesítőszer