Megrázó képek az elmegyógyintézetből: régen még egészen más volt

A durva pszichiátriai kezelések helyett ma már humánusabbakat alkalmaznak.

Elmegyógyintézet régen

A múlt évszázad elejéről olyan fotográfiai emlékek maradtak fent a pszichiátriai osztályokról, amelyek szinte sokkolják a mai embert. A képek komor és nyomasztó hangulatúak, és valamiféle kilátástalanságot tükröznek, azzal a bizonyossággal, hogy innen nem kerül ki ép elmével az ember.

Némely kép hátborzongató vagy egyenesen rémisztő, nem hiába merítettek látványvilágukból a horrorfilmek is.

Tébolydák, rémálmok és őrült kezelések

A betegek arcán olyasféle elhagyatottság tükröződik, mintha lemondtak volna az életről, pedig az orvosok és pszichiáterek akkor is mindent megtettek a skizofrénia és depresszió kezelésében. Noha korlátozott volt az ellátás, és túlzsúfoltság volt minden intézményben, a nyugatról beszivárgó szakirodalomban alkalmazott kezelésekkel is próbálkoztak, mellette gyógyszeres terápiát is folytattak. A köztudatban erről a korszakról a kényszerzubbony, lobotómia és elektrosokk rémképe dereng fel, pedig emellett ugyanúgy alkalmaztak hidrokezelést és pszichoterápiát is.  

A mentális betegségek kezelése nagyon hosszú utat tett meg a múlt évszázad első évtizedei óta, és a legtöbb országban már összehasonlíthatatlanul humánusabb módszerekkel dolgoznak egy pszichiátrián. Nézd meg galériánkat, és örülj neki, hogy nem abban a korszakban születtél!

Az 1800-as években az orvosok előszeretettel tárolták a betegek agyának egy darabját viaszban.
A folyamatos áramlású fürdőt nyugtató módszerként alkalmazták izgatott mentális betegeknél. Testüket zsírral kenték be, hogy órákig maradhassanak a kádban, és végül elaludjanak.
Lobotómiához használt eszközök. A homloklebeny kivágása, vagyis effektív megsemmisítése általában szellemi leépüléssel járt.
A korabeli kényszerzubbonyok olyan érzetet keltenek, mintha lenyugtatás helyett csak generálnák a beteg őrületét.
A diathermia olyan kezelés volt, amely áramütést küld a páciens agyába. Később bebizonyították, hogy kiszámíthatatlan és veszélyes hatása van.
Egykor úgy gondolták, hogy a mentális zavarokat ki lehet párologtatni a testből. Csoportos és zárt szaunákat alkalmaztak a betegeknél.
Egy páciens ül egy úgynevezett korlátozószékben, 1869 körül, a West Riding Lunatic Elmegyógyintézetben, a yorkshire-i Wakefieldben.
Fotó: Wikipédia
Stressz esetén a beteget mérlegként hintáztatták egy felfüggesztett ágyban. A normális beteg elszédült, a pszichotikus viszont nem, ezért alkalmazták kezelésként.
Fotó: Herbert Gehr, Life, 1949
A 19. század végén egy német kórházban a labilis lelkiállapotot úgy akarták stabilizálni, hogy a testet függő és egyensúlyi állapotban tartották.
1938-ban így nézett ki egy nyugtatószék gyerekek számára, egy holland kórházban.

Prémium vitaminok szerves forrásából

Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.   

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük