4 súlyos betegség, amit az elhízás okoz
A túlsúly nem csupán esztétikai szempontból jelenthet problémát: végzetes betegségekhez vezethet.
A szakértők joggal tartják úgy, hogy az elhízás korunk népbetegsége, hiszen a 21. század jellemző életvitelének köszönhetően a legtöbben kevés figyelmet fordítanak az egészséges, hosszú életet és ideális testsúlyt biztosító táplálkozásra.
A rendszertelen étkezés, a mozgásszegény életmód és a stresszes mindennapok következtében eleinte csak pár kilónyi felesleg jelenik meg, viszont a nagymértékű túlsúlyhoz vezető úton ezek jelentik az első lépést.
Az elhízás ráadásul nem pusztán esztétikailag okozhat problémát, de szervezeted normál működését is veszélyezteti, hosszútávon pedig visszafordíthatatlan betegségek is kialakulhatnak hatására. Egy-egy felesleges kiló még nem jelent komoly veszélyt egészséged szempontjából, viszont, ha öt-hat kilónál több súlyfelesleggel rendelkezel, minél hamarabb változtass táplálkozási szokásaidon, hogy elkerülhesd az elhízás végzetes következményeit. Többek között a következő súlyos rendellenességeket.
Szívbetegség
A szív tested motorja, ezért mindennél jobban kell vigyáznod rá. Ha komolyabb túlsúllyal rendelkezel, nap mint nap veszély fenyegeti szívedet, sőt, nemzetközi kutatások százai bizonyították, hogy az elhízás többszörösére növeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Hazánkban ez a rizikófaktor különösen magas, hiszen a magyaros konyha nem kedvez szervezeted ideális koleszterinszintjének.
A zsíros, fűszeres ételek hatására szerveid elzsírosodhatnak, közöttük szíved is, mely így képtelen lesz normál funkciója szerint működni. Az elhízás okozta legsúlyosabb szívbetegségek közé tartozik a szívinfarktus, a szívelégtelenség és a szívritmuszavar - ezek mindegyike szinte pillanatok alatt életveszélyes állapotot idézhet elő, ezért, ha túlsúllyal rendelkezel, és vérnyomásproblémákat, illetve szívszorítást észlelsz, azonnal fordulj kardiológushoz.
Terméketlenség
Az elhízás női mivoltod kiteljesedését is veszélybe sodorhatja, hiszen a plusz kilók akár időleges terméketlenséget is okozhatnak. Meddőségi kutatások mutattak rá, hogy a magas, 30-as és e feletti BMI-indexű nők esetében sokkal gyakoribb jelenség az időleges vagy akár a teljes meddőség megjelenése.
A női test hormonháztartása rendkívül érzékenyen reagál a bevitt tápanyagok mennyiségére és minőségére, ezért ügyelj rá, hogy naponta 1800 kalóriánál többet semmiképp se fogyassz, és kerüld a mesterséges, káros adalékanyagok bevitelét is.
A terméketlenség oka lehet a policisztás ovárium szindróma - PCOS - is, melynek kialakulása az elhízáshoz is köthető. E betegség egyfajta női hormonális és anyagcsere-probléma, mely petesejtjeid kilökődését akadályozza meg, ezzel idézve elő a terméketlen állapotot. A PCOS többek között olyan tünetekkel jár, mint a túlzott szőrnövekedés, a férfias jellegű kopaszodás, a hasi elhízás - így a betegség és az elhízás kapcsolata ördögi kört alkot -, a felnőttkori akné megjelenése, illetve a menstruáció elmaradása. A PCOS tünetei tartós gyógyszeres kezeléssel és diétával azonban enyhíthetőek. Ha ebben a betegségben szenvedsz, szigorúan csökkentsd szénhidrátbeviteledet, hiszen testsúlyod normalizálásával elősegíted a gyógyulást.
Rákos megbetegedések
A rákos megbetegedések száma évről évre növekszik. Amellett, hogy az egészségtelen táplálkozás növeli a daganatos sejtek kialakulásának kockázatát, bizonyított tény, hogy a nagymértékű túlsúly is hozzájárulhat egyes ráktípusok, többek között a mellrák, a veserák, a vastagbél- és végbélrák megjelenéséhez.
Amerikai kutatások szerint például a gyomortájéki elhízásban szenvedő nők esetében jóval többször alakulhat ki mellrák, az elhízás ugyanis magas IGF-1 koncentrációt - inzulinszerű növekedési faktor - eredményez, ami összefügg a rákos sejtek kialakulásával. A rákos megbetegedések ellen azonban könnyű és változatos táplálkozással is felveheted a harcot: a naponta fogyasztott, antioxidánsban gazdag zöldségek és gyümölcsök megvédenek e súlyos kórtól, az ideális testsúlyt pedig mindezeken túl rendszeres mozgással egybekötött diétával érheted el.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ízületi betegségek
A testedet terhelő plusz kilók könnyen mozgásszervi megbetegedésekhez vezethetnek, többek között ízületi bántalmakhoz, melyek főleg hátadat, térdedet és csípődet érinthetik. Az ízületek rendkívül érzékenyen reagálnak az ideálisnál nagyobb nyomásra: ha hosszú időn keresztül túl nagy teher nehezedik ízületeidre, azok meggyengülnek, majd a porcok is elkophatnak, ami igen erős fájdalommal jár. A túlsúly okozta ízületi megbetegedések következményeként tested rugalmatlan és merev lesz, minek hatására akár minden egyes mozdulat fájdalmat okozhat, ezért a lehető legjobb megoldás, ha csökkented testsúlyodat, mely által az ízületeidet terhelő nyomás is csökkenni fog.
Ha testtömegindexed meghaladja a 30-at, illetve a fenti betegségek tüneteit észleled magadon, sürgősen keresd fel háziorvosodat, illetve kérj tanácsot szakavatott dietetikustól. A testedet tartósan károsító túlsúly visszafordíthatatlan folyamatokat indíthat be, melyek ellen már nem, vagy csak nehezen tudsz védekezni, tehát a legjobb, amit tehetsz, ha a megelőzésre helyezed a hangsúlyt. Változtass életmódodon - akár szakemberek segítségével is!
OLVASD EL EZT IS!
- diétakörkép
- +15 kiló
A 3 legjobb diéta 100 kiló felett
- fitnesz
- otthoni edzés
Így add le teljes túlsúlyodat!
- villámdiéták
- villámdiéta mintaétrend