Az éjszakai csípőfájdalom rejtett okai: nőknél nem véletlenül gyakoribb
Mutatjuk a csípőfájás leggyakoribb okait.
A csípő külső oldalán érezhető fájdalom kialakulhat fokozatosan és hirtelen is, és számos ember főként éjszaka szenved tőle.
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr arról beszélt, mi lehet a forrása, és hogyan szabadulhatsz meg az éjszakai csípőfájdalomtól.
Nőknél gyakoribb
A csípőfájdalom jóval több nőt érint, mint férfit, és elsősorban negyven-hatvan éves kor között alakul ki, többnyire egy sérülés vagy túlzott terhelés hatására. Ugyanakkor az éjszaka jelentkező fájdalomnak számos más oka is lehet, melyek közül az alábbiak a leggyakoribbak.
A trochanter major fájdalom szindróma elnevezés arra utal, hogy a beteg a trochanter major felett, vagyis az egyik farpofa felett érzi a fájdalmat. A csípő oldalsó részének számos rendellenessége okozhatja ezt, például az iliotibiális köteg megvastagodása. A csípőhöz és a medencéhez szoruló izom fájdalmat okoz, a betegek sokszor nem tudnak az érintett oldalukon aludni, és reggel erős merevséget tapasztalnak a csípőjükben.
Bursitis akkor jelentkezik, amikor a nyáktömlő ízületi hártyája begyullad. A gyulladt ízületi hártya megvastagodik, és fokozott mértékben termel ízületi folyadékot, amitől a tömlő elkezd folyadékkal feltelni, megduzzad. A tömlő gyulladásához vezethet az állandó súrlódás, egy sérülés, egy fennálló betegség, például reuma vagy fertőzés.
A csípőben kialakult nyáktömlő-gyulladás jellemző tünete az üléskor, fekvéskor jelentkező fájdalom, ami éjszaka romolhat.
Az ínak rögzítik az izmokat a csontokhoz. Az ínakat érintő gyulladás a tendinitis, az ínban vagy azt körülvevő szövetekben keletkező apró sérülések neve pedig tendinosis. Az ínak gyulladása vagy sérülése bármely ínt érinthet, de jobbára nagyobb ízületek környékén alakul ki, így a bokában, a térdben, a vállban, a könyökben vagy a csípőben. Elsősorban azokat érinti, aki megerőltető fizikai igénybevételnek vannak kitéve. Gyakran igen fájdalmas, különösen, ha keresztbe tett lábakkal ül a páciens, ha teljes súlyával az egyik csípőjére nehezedik, és akár az alvást is gátolhatja. Sajnos nagy a betegség kiújulásának a kockázata is.
A középkorúaknál és az idősebbeknél az ízületi fájdalom leggyakoribb oka az ízületek kopása és az ízületi gyulladás. A gyulladások rendkívül sok kórkép kapcsán felmerülhetnek, így feltétlenül szakorvosnak kell a diagnózist felállítania. A jellemző tünetek iránymutatóak lehetnek, mint például a fájdalom, a duzzanat, esetleg a mozgáskorlátozottság, a bőrpír, a láz, a levertség, az étvágytalanság. A laborvizsgálatok is hamar jelezhetik a gyulladást, de elképzelhető, hogy szükségessé válik ultrahang-, röntgen-, CT- vagy MRI-vizsgálat.
Számos más jellegű ok is létezik, melynek talaján kialakulhat a csípőfájdalom. Ilyen például a várandósság, a túlsúly és az elhízás, egy baleset vagy sérülés, illetve akár a térd, a hát, a medence problémái is vezethetnek a csípő fájdalmához.
Amit magadért tehetsz: mozgás, alvás, életmód
Mint sok más jellegű fájdalom esetén, a csípőfájdalomnál is érdemes először megpróbálni magadon segíteni.
- Ajánlatos ízületkímélően mozogni, futás, ugrálás helyett például az úszást, jógát választani. Akut fájdalom esetén viszont semmiféle mozgás nem ajánlott a szakorvosi ellenőrzés előtt.
- Éjszaka lehetőleg a hátadon feküdj, mert így kisebb nyomás éri a csípőt. Egyenletes súlyelosztást biztosító matracba is érdemes beruházni.
- Napközben üléskor ne keresztezd a lábadat, ne nehezedj az érintett csípőre, és, ha lehet, próbálj megszabadulni az esetleges túlsúlytól.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amit az orvos tehet
- Elsősorban tisztázni kell a csípőfájdalom pontos okát, amihez a fizikális vizsgálaton túl képalkotó eljárásokra is szükség lehet - hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.
- Ha megvan az ok, meglesz a kezelés is, legyen az gyorsan ható helyi gyulladáscsökkentő injekció, a természetes megoldásként ajánlható lökéshullám-terápia, az orvosi kollagén-injekciókúra, az úgynevezett orvosi lágylézerkezelés vagy akár a szegmentális akupunktúra. Nagyon fontos a szakember irányításával végzett rendszeres, funkcionális gyógytorna is!
Súlyos kopásnál azonban az előbb sorolt kezelések már nem elégségesek, ilyen esetben ortopéd szakorvosi javaslatra csípőprotézis is szóba jön. A cél minden esetben egyszerre a fájdalomcsillapítás és az oki kezelés, hiszen a komoly csípőfájdalom miatti életminőség-romlást mindenképpen meg kell állítani, vissza kell fordítani.
Jógapózok hátfájás ellen
Ezek az otthon is elvégezhető gyakorlatok sokat segíthetnek a fájós háton, ráadásul akár fogyhatsz is velük.
Képek forrása: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- reggel
- hát- és derékfájás
Ezért fájhat a derék reggel! A reumatológus elmondja
- megelőzés
- gerincbetegség