A magyarok nagy része nagyon furcsákat gondol az egészségéről
Te vajon az átlagba tartozol, vagy élesen kilógsz?
Tízes skálán mérve a magyarok átlagosan hét pontra értékelik saját egészségüket, derül ki a Pfizer átfogó felméréséből. Az egészségtudatossági index adatai szerint a lakosság 76%-a érzi úgy, hogy többnyire egészségtudatosan él, de teljes mértékben elégedettnek csak minden tizedik ember mondja magát. Az eredmény igencsak meglepő, és a valóságot nem feltétlenül tükrözi, annak fényében például, mennyien nem járnak szűrővizsgálatra, és hányan tudhatnak a magukénak olyan rossz szokást, mely súlyosan kockáztatja az egészséget.
Aggasztó azonban a magyar lakosság hozzáállása a szűrővizsgálatokhoz. Az elmúlt egy év során a felnőtt népesség 42%-a nem vett részt semmilyen szűrővizsgálaton. Az egyes fontosabb, alapvető vizsgálatokat pedig negyedük-harmaduk még soha nem végeztette el.
Drámai dohányzási és alkoholfogyasztási adatok
Jelenleg a 18 éves és idősebb népesség egyharmada dohányzik, leginkább a középkorúak, legkevésbé a 60 fölöttiek. Azok között, akik dohányoznak, a legtöbben fél-egy doboz cigarettát szívnak el naponta. Az alkoholfogyasztás gyakorisága tekintetében igen jelentősek a társadalmi különbségek.
Gyakrabban isznak a nőknél a férfiak, a legidősebbeknél a legfiatalabbak, és kiemelkedően magas az alkoholfogyasztás Budapesten. A felnőtt népesség mintegy harmada fogyaszt viszonylag nagy gyakorisággal szénsavas üdítőitalokat.
Nagyobb részvételre lenne szükség a szűrővizsgálatokon
Tíz magyarból nagyjából hat állítja, hogy részt vett valamilyen szűrővizsgálaton az elmúlt évben, a megkérdezettek fele az elmúlt 6-12 hónapban. A nők esetében valamivel kedvezőbb a helyzet, közülük csak minden harmadik hagyta ki a szűréseket.
A konkrét vizsgálattípusokra kérdezve szembetűnő, hogy a felnőtt népesség negyede-harmada szinte soha nem végez vagy végeztet el magán alapvető vizsgálatokat. A legtöbben még a vérnyomásukról tájékozódnak viszonylag rendszeresen, legalacsonyabb azonban azok aránya, akik legalább évente megméretik a koleszterinszintjüket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Stressz, túlsúly, alvási szokások
A magyar lakosság kétötöde tartja magát túlhajszoltnak. Leginkább túlhajszoltak a 40-49 közöttiek. A legidősebbek stresszelnek a leginkább. A korosztály 72%-a éli meg stresszesnek a mindennapokat, míg a teljes népesség körében csak minden második válaszadóra igaz ez.
A magyar társadalom mintegy kétharmada elégedett a saját testsúlyával. A férfiak még inkább, mint a nők, és a fiatalabbak jobban, mint az idősebbek. A magyarok háromötöde hat-nyolc órát alszik egy átlagos napon. A felnőtt népesség átlagosan körülbelül hetente három órát tölt testmozgással. A különféle mozgásformák közül a séta, a kerékpározás és a futás vagy a kocogás a legnépszerűbbek.
5 dolog, amiről a legtöbb ember hazudik az orvosának: nagyon-nagyon rossz ötlet
Nézegess képeket!
ElolvasomRengetegen terveznek életmódváltást
A táplálkozási szokásaikat fehérjedúsnak, illetve zöldségben, gyümölcsben gazdagnak ítélték a legtöbben. A felnőttek 12%-a tart valamilyen diétát. 7% orvosi javaslatra, 5% kizárólag önkéntesen táplálkozik valamelyik diétás módszer szerint, 3% tart diétát mindkét megfontolásból.
A felnőtt népesség kétharmada tervez életmódváltást a közeljövőben. A legtöbben a stressz kerülését említették, de minden harmadik ember tervez több mozgást, részvételt szűrővizsgálatokon és hosszabb alvást.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- tudomány