8 szűrővizsgálat, ami tünetmentesen is javasolt - 40 felett több is ajánlott

Az onkológus most elárulja, milyen esetekben érdemes kivizsgálásra menni.

Ilyenkor érdemes kivizsgálásra menni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A daganatos betegségtől való félelem nagyon nyomasztóan hathat az érintettekre, még akkor is, ha esetleg nem tapasztalnak erre utaló tünetet, hanem esetleg a családi halmozódás miatt aggódnak.

Dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája azokra a kivizsgálási lehetőségekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel utána lehet járni a gyanúnak.

Ilyenkor érdemes kivizsgálásra menni

Akiknek a családjukban már előfordult daganatos betegség, esetleg rendelkeznek rizikófaktorokkal, felmerülhet bennük a szorongató kérdés, hogy vajon őket is érinti-e a kór, illetve hogy bizonyos tüneteik mögött nem onkológiai betegség áll-e – ismerteti Pádi doktornő. – Akár az első, akár a második esetről beszélünk, mindenképpen javasolt bizonyos vizsgálatokat elvégeztetni, hogy kizárjuk a betegséget, vagy esetleg korán felfedezve jobb esélyekkel gyógyíthassuk azt. Érdemes azonban külön tárgyalni a két esetet.

GettyImages-2048635835
Fotó: FatCamera / Getty Images Hungary

Kivizsgálási lehetőségek tünetmentesen

Ha valaki valamiért szeretne utánajárni, érinti-e daganatos betegség, viszont nincs tünete, negatív a fizikális státusza, alapvetően nem merül fel daganatos betegség gyanúja, akkor a rutin-szűrővizsgálatok javasolhatók. Idetartozik elsősorban a laborvizsgálat, benne vérkép, máj-, vesefunkciók, tumormarkerek, ha kell, pajzsmirigyhormon, vagy tünet esetén egyéb hormonok elemzése. Mivel a D-vitamin- és B12-vitamin-szint sok betegnél alacsony, ajánlatos ezeket is ellenőriztetni. Ezenkívül érdemes beiktatni egy mellkasröntgent, hasi ultrahangot, nőknél nőgyógyászatot, mammográfiát (fiatalkorban és tapintási eltérés esetén emlőultrahangot), férfiaknál urológiai vizsgálatot.

Bizonyos életkoron felül, akár már 40 éves kor felett ajánlatos elvégeztetni egy gasztroenterológiai szűrővizsgálatot, gasztroszkópiával és kolonoszkópiával – vagyis gyomor- és vastagbéltükrözéssel. A csontritkulásszűrés nőknél főleg posztmenopauzában, 50 éves kor felett, degeneratív elváltozásoknál időskorban férfiaknál is nagyon fontos lehet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha minden negatív, akkor önvizsgálat és panaszmentesség esetén a szükséges szűrővizsgálatokat érdemes évente megismételni, bár természetesen a gyomor-bél tükrözés ritkábban is elegendő, ha nincs polip az érintett területeken.

Kivizsgálási lehetőségek tünetek esetén

- Más helyzetet jelent, ha a páciensnek tünetei vannak – hangsúlyozza dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája. - Ezek lehetnek általános panaszok, mint például gyengeség, fáradékonyság, rossz közérzet, fogyás, hányinger, hányás, székelési szokások változása. Előfordulhat még rendellenes vérzés és tapintható elváltozás, de az is tünetnek számít, ha a laborértékekben vérszegénység vagy egyéb kóros érték mutatkozik. Ilyenkor a kikérdezés és fizikális vizsgálat alapján a feltételezett betegség irányában indítjuk el a kivizsgálást. Az eredményektől függően állapotfelmérő, úgynevezett staging vizsgálatokra van elsődlegesen szükség, ennek része gyakran a CT-, néha az MR-, ha indokolt, akkor a PET CT-vizsgálat.

GettyImages-1446379566
Fotó: Xesai / Getty Images Hungary

Ha fény derül a daganatos betegségre, a továbblépés a daganat helyétől, szövettani eredményétől, a beteg általános állapotától függ, mindezeket tekintetbe véve állítható fel a terápiás terv, amiről általában az onkoteam dönt. Az aktív onkológiai kezelésben pedig kiemelt szerepe van a fájdalomkezelésnek, valamint, ha a gyógyító eljárások már nem jöhetnek szóba, a palliatív terápiának, amelynek célja a daganat, daganatok méretének és számának csökkentése, a megbetegedés krónikus betegséggé „finomítása”, vagyis az életkilátások javítása a lehető legmagasabb életminőség mellett.

Ilyen esetben lehet rák a HPV-ből - Az emberek fele észrevétlenül esik át rajta

A HPV sokáig tünetmentes marad, pedig bizonyos esetekben daganatos megbetegedésekhez is vezethet.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük