4 veszélyes betegség, amit elkaphatsz a buszon
Bár a tömegközlekedés sokszor megkönnyíti az életedet, nem szabad megfeledkezned róla, hogy komoly egészségügyi veszélyeket rejthet.
Ahol naponta annyi ember fordul meg, mint egy tömegközlekedési eszközön, ott mindenképpen számolni kell a különféle mikroorganizmusok jelenlétével, melyek egyik emberről a másikra vándorolnak. A villamosok, buszok, vonatok, valamint a metrószerelvények valóságos melegágyai lehetnek a baktériumoknak, vírusoknak és gombáknak.
A légkondicionáló veszélyei
Tüdőgyulladás
Képzelj el egy rohanó nyári napot, amikor a bankból a postára szaladsz, onnan a cipőboltba, majd az élelmiszerüzletbe. Hogy gyorsabban menjen az ügyeid intézése, több tömegközlekedési eszközt is igénybe veszel: villamosról le, buszra fel.
Ráadásul kimondottan kellemes a nyári forróságból egy klimatizált, hűs villamosra vagy autóbuszra felszállni. A hőmérséklet-ingadozás azonban cseppet sem veszélytelen. Amennyiben az utcán 30°C fölé kúszik a hőmérő higanyszála, könnyen előfordulhat, hogy akár 10°C hőmérséklet-különbség is van a kinti és a benti levegő között. Mindez pedig könnyen tüdőgyulladáshoz vezethet.
Legionárius betegség
A tüdőgyulladáson kívül azonban egy másik - szintén légkondicionálókkal összefüggésbe hozható - tüdőbetegség is leselkedik rád. A Legionella pneumophila nevű baktérium ugyanis előszeretettel szaporodik el a légkondicionáló berendezések szűrőjében, és úgynevezett legionárius betegséget okoz. A kór onnan kapta a nevét, hogy első ismert kitörése során - 1976-ban - az Amerikai Légió veteránjainak philadelphiai találkozóján 29 ember halálát okozta.
A betegség első tünetei között szerepel a fej-, has-, valamint izomfájdalom, később jelentkezhet mellkasi fájdalom, nehézlégzés, láz, émelygés. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, fordulj orvoshoz. Ő a mellkasröntgen alapján megállapítja, hogy valóban legionárius betegségben szenvedsz-e. Ezt követően pedig antibiotikumos kezeléssel - erythromycin vagy rifampicint - gyógyítható a kór.
Gombás fertőzések
Míg a cseppfertőzéssel terjedő kórokozóknak megvan az az előnyük, hogy a levegőbe kerülve viszonylag gyorsan kiszáradnak, a gombák sajnos nem egészen így működnek. Ezek a mikroorganizmusok ugyanis megülnek a tömegközlekedési eszköz fogantyúján, és napokig fertőzőképesek maradnak. Épp ezért a gombák igen súlyos veszélyforrást jelenthetnek az utazók számára.
A gombás fertőzések tipikus tünetei a bőrön megjelenő vörös, viszkető foltok - melyek a testfelszín bármely pontján előfordulhatnak. Ám még rosszabb a helyzet, ha ezek a mikroorganizmusok bekerülnek a szervezetbe, és különféle immunológiai folyamatokat indítanak el: testszerte gyulladást idézhetnek elő. A pikkelysömörtől kezdve az allergián át egészen a bélbetegségekig számtalan probléma hátterében meghúzódhat gombás fertőzés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
TBC
A betegség általában nem a hagyományos cseppfertőzés útján terjed, hanem jellemzően inkább közös használati tárgyak továbbítják egyik emberről a másikra. Épp ezért a TBC esetében veszélyesek lehetnek a kapaszkodók. Sajnos a tuberkulózis egyáltalán nem olyan ritka, mint gondolnád, és nem tekinthető egy letűnt kor betegségének.
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint évente világszerte másfél millió ember hal meg TBC-ben, a friss fertőzöttek száma pedig eléri a kilencmilliót. Az orvosi tapasztalatok azt mutatják, hogy a fővárosban a friss fertőzöttek fele a hajléktalanok közül kerül ki, és elsősorban a hátrányos szociális helyzetűek veszélyeztetettek.
A betegség azért is veszélyes, mert gyakran évekig lappang a szervezetben tünetmentesen. Csupán a fertőzöttek 10%-ánál alakul ki a TBC, ám annak ellenére, hogy az illető nem tud a szervezetében lévő baktériumokról, még átadhatja azokat másnak. Mindezek miatt tanácsos kétévente tüdőszűrésre menned. Ha pedig olyan tüneteket tapasztalsz, mint a krónikus, makacs köhögés, a súlyos kimerültség vagy a láz, haladéktalanul fordulj orvoshoz!
Hogy előzheted meg a betegségeket?
Ha szeretnéd elkerülni az említett légkondicionáló által okozott tüdőgyulladást, fontos, hogy még a legnagyobb nyári melegben is legyen nálad egy vékony kardigán. Ezt egyébként az időjárás változékonysága is megkívánja.
Sajnos a legtöbb tömegközlekedési eszköz fertőtlenítése idő hiányában nem történik meg olyan gyakorisággal, mint ahogy higiéniai szempontból ideális lenne. Ha tehát szeretnéd megelőzni a fertőzéseket, nem árt betartanod néhány óvintézkedést. Amint hazaérsz, érdemes rögtön a kézmosással kezdened. Ügyelj arra is, hogy lehetőleg minél kevesebb használati tárgyat fogj meg otthon kézmosás előtt. Végül próbáld észben tartani édesanyád ezerszer hangoztatott tanácsát: amíg nem mostál kezet, véletlenül se nyúlj a szádba, és ne egyél semmit.
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- fejfájás
4 súlyos betegség, amit az autód okoz
- rák
- mellrák
4 kötelező szűrővizsgálat nőknek
- gyógynövény
- grépfrút