4 kötelező szűrővizsgálat nőknek

A legnagyobb esélyed akkor van a daganatos betegség legyőzésére, ha időben észreveszik azt. Ne blicceld el a szűrővizsgálatokat!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rákos megbetegedések nem egyik napról a másikra alakulnak ki. A daganat nem akkor fejlődik ki, amikor a tünetek megjelennek, és a beteg orvoshoz fordul. A súlyos kór sajnos már évekkel korábban kialakul. Ennek következtében pedig gyakran előfordul, hogy mire a kezelőorvos találkozik a problémával, már nem tud hatékonyan közbeavatkozni.

Ekkorra ugyanis már a legtöbb esetben a rákos sejtek burjánzása olyannyira elterjedt a szervezetben, hogy nemigen lehet mit tenni. A daganatos betegségek ezen tulajdonsága miatt rendkívül fontos a szűrővizsgálatokon való rendszeres megjelenés.

Méhnyakrák – citológia

A szűrés 18 év felett válik indokolttá – különösen a szexuálisan aktív nők esetében. Rendszerint évente egyszer szükséges megismételni a vizsgálatot, de óvatosabb orvosok javasolják a féléves szűréseket is. A méhnyakrákszűrés – citológia – lényege, hogy a nőgyógyász a méhnyakból, a méhnyakcsatornából, valamint a hüvelyből vett minta segítségével megállapítja, van-e valamilyen kóros elváltozás a szervezetedben. A vizsgálat kiegészül egy mikroszkópos szűréssel is. Ilyenkor az orvos egy úgynevezett kolposzkóppal megvizsgálja a méhszájat, illetve a hüvelyfalat is, hogy nem látható-e rajta valamilyen elváltozás. A nőgyógyászati, valamint a kolposzkópos vizsgálat a citológia eredményével kiegészülve tekinthető biztos és megnyugtató adatnak.

Mellrák – mammográfia

Az emlő-szűrővizsgálatnak alapvetően kétféle módszere létezik. Az egyik a tapintásos vizsgálat, mely során az orvos manuálisan vizsgálja meg a mellet, hogy nem talál-e benne csomót. Ennél azonban jóval hatékonyabb a mammográfiai vizsgálat. Ez voltaképpen a mell röntgenvizsgálata. Bár kissé kellemetlen a vizsgálat, igen nagy előnye, hogy az olyan apró méretű daganatokat is észreveszi, melyek még túl kicsik ahhoz, hogy tapintásos vizsgálattal észrevehetőek legyenek. Az emlőrák a 45 és 65 év közötti nőket érinti a leginkább. Éppen ezért ennél a korosztálynál kötelező a kétévenként megismételt mellrákszűrés. De ezen kívül nem szabad megfeledkezned melled rendszeres – havi – önvizsgálatáról sem.

Nagyon fontos, hogy magad is tarts 3-4 havonta mell-önvizsgálatot. A hat lépésből, és csupán pár percből álló tapintásos módszerrel komoly problémákat is megelőzhetsz. A mell-önvizsgálat részletes leírásáért kattints ide »

Tüdőrák – röntgen

Ez a szűrővizsgálat azért is nagyon fontos, mert az éves ellenőrzések során nem pusztán a tüdőrákra derülhet fény, hanem segítségével a TBC első jelei is nyakon csíphetők. Magyarországon a korábban népbetegségnek számító tuberkulózis miatt a hatvanas években kialakult a kötelező tüdőszűrés. Az évtizedes tapasztalatnak köszönhetően mára kialakult egy jól működő tüdőszűrő-hálózat 184 szűrőállomással. A tüdőszűrés voltaképpen mellkasröntgen, melynek ismétlése negyven év feletti nők, illetve férfiak esetében javasolt – évenkénti gyakorisággal. Indokolt esetekben elrendelhetik a harminc év feletti lakosság tüdőszűrését olyankor, ha az adott területen jelentősen megnőtt a TBC-s megbetegedések száma.

Gyomorrák - Endoszkópos vizsgálat

A gyomorrák pár évvel ezelőtt még a viszonylag ritkán előforduló daganatos megbetegedések közé tartozott, manapság azonban egyre gyakrabban fordul elő. Kialakulásában szerepet játszik a stresszes életvitel és az egészségtelen táplálkozás is, de különösen nagy kockázati tényezőt jelent, ha már volt gyomorfekélyed. Ha szeretnéd elkerülni a betegséget, elsősorban a rendszeres, kiegyensúlyozott táplálkozásra kell ügyelned, és kerülnöd kell emellett a sózott, füstölt és szárított ételek fogyasztását.

Mivel azonban a figyelmeztető tünetek csak a betegség későbbi fázisában jelentkeznek, az egészséges életmód mellett nem árt részt venned rendszeres szűrővizsgálaton legalább kétévente, különösen, ha korábban már volt gyomorfekélyed, vagy családodban korábban már előfordult gyomorrákos megbetegedés. A szűrés egy endoszkópos vizsgálatból áll. Ennek során szövetmintát vesznek a gyomorfalból, amiből megállapítható az, hogy jelen van-e a Helicobakter pylori nevű kórokozó a szervezetedben, ami leggyakrabban felelős a gyomorbántalmak kialakulásáért. A mintavétel mellett azonban a nyelőcsőn keresztül a gyomorba vezetett kamera segítségével az esetleges sérüléseket, kóros elváltozásokat is könnyű feltárni.

Ezt is szeretjük