Járvány idején fokozódhatnak az asztmás tünetek: hogy kerülhető el a kiváltó ok?
Most még a szokásosnál is jobban kell vigyáznia mindenkinek az egészségére, a légúti panaszokban szenvedőkre ez különösen igaz.
Sajnos a koronavírus-járvány olyan emberek életét is megváltoztathatja, akik egyáltalán nem fertőződnek meg a betegséggel, gondoljunk csak a gazdasági vagy a mentális problémákra.
A jelenlegi helyzetben sokan küzdenek szorongással, idegességgel. A fokozott stressz miatt asztmásoknál romló tünetek: többszöri fulladás, nehézlégzés és köhögés jelentkezhet. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, hogy mi a teendő, ha a korábban jól beállított kezelés ellenére visszatérnek az asztmás tünetek.
Fokozott érzékenység és egészségtelen szokások
Amikor valaki stresszhelyzetbe kerül, tapasztalhatja, hogy az asztmás tünetei fellángolnak. A stressz ugyanis fokozza az asztmás tünetek súlyosságát, gyakoriságát és időtartamát.
- Az erős érzelmek légszomjat, légzési nehézséget okozhatnak, emiatt kiválthatják az asztma tüneteit, de rontják a betegek állapotát azáltal is, hogy fokozzák az érzékenységet az asztmát kiváltó egyéb tényezőkkel - például allergének, füst, magas páratartalom, hideg - szemben. Aki a tartós stresszt egészségtelen szokásokkal próbálja oldani - dohányzás, alkoholfogyasztás - szintén megnöveli az asztma súlyosbodásának kockázatát - mondja a szakorvos.
A stressz által kiváltott asztma tünetei
Stresszhelyzetbe kerülve előfordulhat, hogy az asztma átmeneti romlása tapasztalható. Ezek a panaszok azonban rendszerint a stresszhelyzet megszűnésével el is múlnak. A bezártsággal, családtagjaink és saját egészségünk miatti aggódással járó tartós stressz vagy szorongás hatása azonban már hosszabb távon jelentkezik. Ilyen esetben az alábbi panaszok fordulhatnak elő:
- Szorítás a mellkasban
- Zihálás, légzési nehézség, légszomj
- Sípoló légzés
- Fáradékonyság, csökkent fizikai terhelhetőség
- Köhögés
Online tanácsadás - biztonság a távolból
Ha a stresszt elkerülni elég nehéz is ebben az időszakban, de kezelni meg lehet tanulni. Ebben például légzőgyakorlatok, meditáció és a jóga is segíthet, de érdemes több módszert kipróbálni, a lényeg, hogy mindenki megtalálja a módját a kikapcsolódásra, relaxációra.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nagyon lényeges az asztmaakcióterv betartása. Ha a tünetek erősödnek, követni kell az ott leírtakat, hogy az asztmás roham megelőzhető legyen. Érdemes odafigyelni a jelekre, és akár tüneti naplót is vezetni. Tartós stresszhelyzetben érdemes konzultálni soron kívül a kezelőorvossal, hiszen többnyire ilyenkor szükség van a gyógyszeradagok módosítására. A jelenlegi helyzetben online tanácsadás biztosít lehetőséget arra, hogy személyes találkozó nélkül lehessen átbeszélni a felmerült problémákat, tanácsot kérni, a folyamatban lévő terápiát átbeszélni.
10 szupererős gyógynövény a légúti betegségekre: tisztítják a tüdőt, könnyítik a légzést
Gyógyteákkal is enyhíthetők a légúti betegségek kínzó tünetei.
10 szupererős gyógynövény a légúti betegségekre: tisztítják a tüdőt, könnyítik a légzést
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)