Fejfájás, aluszékonyság, látászavar

Az agydaganat tünetei

Az agytumor jóval gyakoribb, mint gondolnád. Ismerd meg legtipikusabb jeleit és a kezelési módokat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az agytumor a koponyaüregen belül kialakuló jó- vagy rosszindulatú elváltozás. A koponya szerkezetéből adódóan a daganat nem tapintható, hiszen a csontos koponyaüreget nem tudja tágítani. A tumor kiindulhat az agyhártyákról – meningeoma –, az idegsejteket burkoló sejtekből – glioma –, az erek falából – hemangioblasztoma –, de előfordul, hogy más szerv által adott áttétekről – metasztázis – van szó.

A betegség legfőbb jele

Meglehetősen sokrétűek lehetnek az agydaganat tünetei. A legtipikusabb azonban mind közül a fejfájás. De ennek természetesen számtalan más oka is lehet.

Az agytumor okozta fejfájás jellemzője, hogy az idő előrehaladtával egyre gyakrabban tér vissza, míg végül enyhülés nélküli állandó kínt okoz. A fájdalom köhögéskor és fekve gyakran rosszabb, a beteget sokszor álmából is felébresztheti, továbbá reggel különösen súlyos lehet. De ezen kívül számtalan más jel is utalhat a súlyos betegségre – attól függően, hogy a daganat az agy melyik részén található, és milyen központot nyom.

Az agydaganat további tünetei

  • Egyensúly- és beszédzavarok.
  • Fokozódó aluszékonyság.
  • Személyiségváltozás.
  • Végtagok bénulása.
  • Látásproblémák.

Hogy alakul ki?

Nem teljesen egyértelmű, hogy mi is áll a tumor hátterében. Egyfelől fontos lehet az örökletes tényező. Akinek a családjában már volt agydaganatos megbetegedés, annak nagyobb az esélye a betegség kialakulására. Ezenkívül a dohányosok és a fokozott sugárzásnak kitett személyek is a veszélyeztetett kategóriába tartozhatnak. Bizonyos kutatások azonban arra mutattak rá, hogy egy genetikai mutáció – a második kromoszóma ALK-génje – okozza a súlyos betegség kialakulását.

Az agydaganat kezelési lehetőségei

A kezelést természetesen a daganat szövettani típusa, elhelyezkedése, a beteg állapota és az esetleg már meglevő áttétek is befolyásolják. A legtöbb rosszindulatú agydaganat kezelésében ötvözik a műtétet, a sugárkezelést és a kemoterápiát. A tumorból igyekeznek minél többet eltávolítani sebészeti úton, majd a sugárkezeléssel folytatják. Ez utóbbi több héten keresztül zajlik, és, bár ritkán vezet teljes gyógyuláshoz, a daganat zsugorításával hónapokkal vagy akár évekkel is késlelteti annak további fejlődését.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az áttétek kezelése

Az agyi áttéteket gyakran besugarazzák. Sebészi eltávolításnak csak egy áttét esetén van értelme. Néhány áttét kezelésében pedig kemoterápiára is sor kerül. A sugársebészetnek – ilyenkor az agytumort egyszerre több irányból éri nagy energiájú sugárdózis – vagy radioaktív implantátum beültetésének a hagyományos sebészi technikával nehezebben megközelíthető, kis daganatok kezelésében van szerepe.

Műtéti eljárás

Amikor lehetséges, a műtéti beavatkozás feltétlenül indokolt. Néhány tumor az agy kisfokú sérülésével vagy anélkül is eltávolítható. Sokszor azonban a daganat elhelyezkedése miatt nehezen vagy egyáltalán nem lehet a lényeges struktúrák sértése nélkül műteni a daganatot. A beavatkozás időnként részleges bénuláshoz, érzészavarokhoz, intellektuális károsodáshoz vezet.

Ennek ellenére a daganat eltávolítása, függetlenül annak jó- vagy rosszindulatúságától, döntő fontosságú. Ha teljes gyógyulás nem is érhető el, a tumor méretének csökkentésével enyhíthetők a tünetek.

Szeretnél még cikkeket olvasni egészség vagy életmód témában? Kattints a Családi Kör oldalára!
Ezt is szeretjük