5 mindennapi rossz szokás, ami öregíti az agyat, de sokan csinálják - Van, amiről nem gondolnád
Érdemes még fiatalon felhagyni velük.
Az agy felgyorsult öregedésének hátterében sok minden állhat, kezdve a túl sok feldolgozott élelmiszer fogyasztásától egészen a stroke-ig. Ezenfelül azonban rengeteg olyan napi szokás van, ami felgyorsítja ezt az ártalmas folyamatot.
Az egészséges étkezés, a rendszeres testmozgás és a káros szenvedélyek elhagyása nemcsak fizikai, hanem mentális egészségünk érdeke is. A következő 5 rossz szokást érdemes elhagyni, ha azt akarod, elméd sokáig friss maradjon.
5 napi szokás, ami öregíti az agyat
Emberi kapcsolatok elhanyagolása
A barátok, szerettek elhanyagolása és a magányos, elszigetelt élet is szerepet játszik az agyi leépülésben. Ezalatt nem a közösségi médiás interakciókat, hanem az offline, minőségi időt értjük. Azok, akik napi szinten ápolják emberi kapcsolataikat, boldogabbak és produktívabbak, később öregszik meg az agyuk, és az Alzheimer-kór is elkerülheti őket.
A napfény hiánya
Nemcsak D-vitamin-deficitet okoz, hanem a mentális egészségre is rossz hatással van. Lelassulhat általa az anyagcsere, csökkenhet a kortizol nevű stresszhormon termelődése, ami végül motiválatlansághoz, alvászavarhoz, a koncentráció hiányához és a reakcióidő romlásához vezet. Mindez pedig a depresszió és a kognitív képességek - így az agyműködés - romlását okozza.
Dohányzás
A dohányzás negatív hatásait senkinek nem kell bemutatni, szinte mindenki tudja, hogy a tüdő mellett az agyat is károsítja. A nikotin növeli a daganatos betegségek és a cukorbetegség kockázatát, és jelentős elváltozást okoz a keringési szervrendszerben, illetve rontja az agy vérellátását, ezáltal károsítja a tanulási képességeket.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nehezen emészthető ételek
A zsíros és cukros ételek nem csak az alaknak tesznek rosszat. A nehezen emészthető ételek súlyos esetben nemcsak cukorbetegséghez vezethetnek, de a memóriára nézve is károsak. Ellenben a teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, szójatermékek, diófélék és a zöld leveles zöldségek rendszeres fogyasztása javíthatja az agy egészségét.
Kevés mozgás
A mozgásszegény életmód szintén rossz hatással van kognitív képességekre. Az elhízás, magas vérnyomás és szívproblémák mellett a demenciával is szoros összefüggésben van. Mozgás alatt persze nem triatlonversenyeket értünk, már napi fél óra edzés vagy sétálás javítja a hangulatot, és csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát.
Az 5 legjobb étkezési szokás, ami lassítja az agy öregedését: nem csak az omega-3 segít
A kor előrehaladtával az agy is öregszik, a megfelelő táplálkozással viszont lassítható a folyamat.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)