3 rejtett betegség a túlzott izzadás hátterében
Túlzott verejtékezéstől szenvedsz, és ez nem csak a meleg miatt van? Szabadulj meg a kínos jelenségtől, járj utána, hogy mi okozza!
Az izzadás a testhőmérséklet szabályozására szolgál, a tested így igyekszik hőt leadni, ezáltal hűteni magát. Normális esetben naponta minimum fél liter folyadékot párologtatsz el anélkül, hogy észrevennéd, hiszen ettől még nem nedvesedik különösebben a bőröd.
A fokozott izzadás köthető egy-egy adott állapothoz, mint például a túlsúly vagy a genetikai adottságok. Érdemes azonban utánajárni a túlzott izzadásnak, mert rejtett betegségek is meghúzódhatnak mögötte.
Pajzsmirigy-túlműködés - hyperthyreosis
A pajzsmirigy a nyak két oldalán helyezkedik el. Hormonokat termel, melyek az anyagcsere megfelelő működéséért felelősek. A szerv túlműködéséről akkor beszélünk, ha az általa termelt hormonok mennyisége nő a vérben. Leggyakrabban Basedow-Graves kór formájában fordul elő. Jellemzően női betegség, a férfiaknál ritkán diagnosztizálják. A fokozott izzadáson túl gyanakvásra ad okot, ha a jó étvágyad ellenére fogysz, és további tüneteket is észlelsz magadon.
A hyperthyreosis jelei
- Fáradékonyság, ingerlékenység.
- Menstruációs zavarok.
- Szapora szívverés.
- Izomfájdalom.
- Hasmenés.
Pszichés eredetű izzadás
A stressz, a feszültség, a szorongás, a depresszió gyakran kiváltója lehet a kellemetlen problémának. Ilyenkor az izzadáshoz általában fokozott szívverés, nyugtalanság is társul. A félelmek és a vizsgadrukk hasonló hatással lehetnek rád. Ez utóbbi esetében jellemzően a tenyered és a lábad izzad leginkább. Ha stresszhatás ér, lélegezz mélyeket, és, ha van rá alkalmad, relaxálj egy kicsit.
Próbáld kiűzni a fejedből a negatív gondolatokat. Hosszútávon rendszeres testmozgással oldhatod a stresszt. Amennyiben azonban tartós szorongásról van szó, mindenképpen érdemes felkeresned egy szakembert.
Hormonális problémák, változások
A mellékvesék nem kielégítő működése szintén kiválthat túlzott izzadást. Ezek a hormonokat termelő mirigyek a szervezetben zajló biokémiai folyamatokért felelősek. Ha nem funkcionálnak megfelelően, többek között fokozott verejtékezést váltanak ki.
A hormonális változások során - például a menstruáció, a pubertáskori változások, a terhesség, a klimax - szintén fokozódik az izzadás. Ezek inkább tekinthetők állapotnak, mint betegségnek, de jellegzetes okozói az erősödő verejtékezésnek. Ilyenkor nem kell megijedned, hiszen természetes folyamatokról van szó.
Mit tehetsz ellene?
A fokozott izzadás ellenére sem ajánlott napi egy alkalomnál többször zuhanyozni, mert ezzel a szervezeted baktériumok elleni védekezőrendszerét is szisztematikusan gyengíted. Hasonló okból mellőzd az antibakteriális tisztálkodószereket, melyek megkülönböztetés nélkül likvidálják a baktériumokat - így a védekezést szolgálókat is.
Felejtsd el a műszálas ruhákat és a nem légáteresztő cipőket! Gátolják a verejték elpárolgását, a bőr légzését, tökéletes körülményeket biztosítva ezzel a bőrgombákat okozó baktériumok szaporodásának. A pamutból vagy más természetes anyagokból készült öltözékek átengedik a levegőt, bőröd kevésbé izzad alattuk.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ma már sokféle készítmény kapható, akár nagyon erős izzadásgátló hatással is, de ne feledd, hogy ez csak tüneti kezelés. Amennyiben a kiváltó ok valamilyen betegség, azzal kell felvenned a harcot, különben újra és újra szembesülsz majd a problémával.